Досега родители стриктно попълваха заявления за периода от 1 юни до 14 септември, в които посочваха кога децата им ще отсъстват. Директорите на детските ясли и градини подаваха информация към районните администрации кога могат да затворят учебното заведение, за да може и персоналът да излезе в полагаем отпуск. А децата, които продължават да посещават яслите и градините, се пренасочваха към други "дежурни", в съответния район, където често се случва да бъдат и в сборна група.
В случаи, в които се налага ремонт в сградата, ще се позволи детските градини да затворят през лятото. Сред аргументите на Столичната община за въвеждането на изискването да не се стига до затваряне на детски заведения, са освен жалбите, които постъпват от родители през почивните летни месеци, също, че нито в закона, нито в наредба са предвидени ваканции. Според Закона за предучилищното и училищното образование и Наредба № 5 от 2016 г., учебната година за предучилищното образование е с продължителност 12 месеца и включва учебно и неучебно време, като детските градини следва да функционират целогодишно.
Тепърва обаче предстои местната администрация да уточни точните параметри как това ще се случва, като вече се работи по програма за сътрудничество с педагогически факултети, за да могат студенти да съдействат през лятото и учителите в градините да ползват отпуската си.
Оказва се, че подобно намерение е имало и преди няколко години, каза деканът на Факултета по науки за образованието и изкуствата към Софийския университет проф. Милен Замфиров.
Пред репортера Златина Петкова, той разказа, че по такава инициатива, студенти от факултета вече работят в община Бургас.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В ефира на неделното Радокафе продължаваме да ви представяме гласовете на „Радио София“. Ред е на ефирната двойка Яна Спиридонова и Роман Михайлов, но не като водещи, а като хората, които слушателите не познават: Яна: "Олеле, станаха 18 години. По случайност стана. Нямам проблеми да работя каквото и да е. Кандидатствах, нямах търпение, беше по..
Кръст от светлина и светлина след кръста. С тази снимка, подарена ни от един от основателите на 12+3 на БНР, Георги Папакочев, желаем добро начало на Светлата седмица!
От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея: "Историята е малко дълга. Художникът беше гост на първото ни събитие в Милано и там се роди мечтата..
По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена разказва още председателят на читалището в село Нови хан, Сашка Ненова: Тазгодишният..
Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме..
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..