Николай Вълчинов е творец от поколението автори, родени петдесетте години на миналия век. Изключителна личност, надарен с талант в почти всички области на изкуството. Той е актьор, режисьор, писател, сценарист, поет, музикант.
Един от малцината ренесансови личности, от последните енциклопедисти, безусловно отдаден на изкуството.
Роден в Бяла Черква в семейството на писателя Цветан Николов и Анна Николова. Още от малък пътят му изглежда предначертан. Малкият тогава Николай като бебе е люлян в подарената на семейството люлка на Цанко Церковски. Живее и твори в София. Завършва Втора софийска гимназия. През 1971 г. завършва "Българска филология" в Софийския университет, а през 1975 г. завършва ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов“ със специалност театрална режисура в класа на професор Боян Дановски. След завършване работи като театрален режисьор. В последствие е режисьор и редактор към Студията за игрални филми "Бояна“. По-късно става преподавател по кинодраматургия в "Арт-колеж“ и Югозападния университет "Неофит Рилски“.
"За мен той е бил безусловна подкрепа във всяко начинание", казва сестра му - художничката Диляна Николова и добавя, че неговата личност със сигурност е определила и нейният творчески и житейски път.
Неговото творчество е жанрово многообразно, той е мъдър в притчите си за "Малкия човек“, саркастичен в историите за Плезозорий от "Всичко е Колизеум“, насмешлив и проницателен в "Българският модел“, дискретно-елегантен в чувствено-еротичните новели от цикъла "Зодиак“, увлекателен в разказите си, романтичен и дълбоко емоционален в романите си – "Сезонът на канарчетата“, "Послушни момчета“, брилянтен ваятел на образа в повестта "Виран човек“.
Прозата и поезията на Вълчинов с е отличава с отговорността му към езика. Той е майстор на словото, всяка дума е търсена, премисляна да отговаря на точния смисъл и едновременно с това да спомага за особената мелодика на текстовете му.
"Той беше в класа на проф. Боян Дановски и се стремеше винаги да бъде оригинален, различен от другите. Нещо, което постигна много осезателно най-вече в прозата", казва за Николай Вълчинов литературният критик Георги Цанков.
"Прочутите му "канарчета" ("Сезонът на канрчетата") спомням си, че започна да го пише в бащиния ми дом в Поморие", разказва преводачът Васил Самоковлиев и допълва, че е имал много силна духовна връзка с Николай Вълчинов и страшно му липсва.
Музиката неизменно присъства във всичко, което създава Вълчинов. Той е автор на музика за театрални спектакли, песни, реклами и игрални филми. Вълчинов твори, както зад камерата, така и пред нея. Той е и актьор във филмите "Годината на петела“, "Асистентът“, "Аритмия“, "Мадам Бовари от Сливен“ , 'Смъртта може да почака“.
Вълчинов е автор и водещ на телевизонните предавания "Клубът на Кралете“ – Българска Национална Телевизия и "Малкият човек“ – Телевизия "Триада".
Повече за живота и творчеството на Николай Вълчинов чуйте в звуковия файл.
С гостите тази седмица Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция „Right Direction”, и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница „Топка е“, водещият на коментарното предаване "Форум" Лъчезар Христов се обсъдиха следните теми: Пощите като магазини и бойкотите на хранителните вериги; "За“ и "против“..
В рамките на Скрининговата кампания за ранно откриване на рак на маточната шийка, която се реализира в последните три месеца на 2024 г., са прегледани близо 16 600 жени от цялата страна, съобщава БГНЕС. В обхвата на скрининга бяха включени здравноосигурени и здравнонеосигурени жени на възраст 20-29 г. и 40-49 г., както и здравнонеосигурени жени на възраст..
На 2 май, първо в София, започват безплатни изследвания на дишането при пушачи и бивши пушачи. За тях е необходимо предварително записване, а благодарение на тях могат да се установят функционални нарушения в белите дробове при наличие на белодробни болести. Прегледите са част от кампания “За живот без тютюнев дим“. “Кампанията стартира през 2005..
В УНСС беше представена първата по рода си "Национална карта на интелектуалната собственост в Република България". Изследването включва 23 показателя, свързани с обекти на интелектуална собственост. Чрез реализирано широко сътрудничество между държавни институции, местната власт и УНСС, с участието на 31 учени и 265 общини, бяха събрани и анализирани..
В Международния ден на джаза – 30 април, в предаването "Радиокафе“ гостува пианистът Константин Костов. В живота му, джазът навлиза, когато е 13-годишен и току-що е постъпил в Музикалното училище в Плевен. По-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в НМА "Проф. Панчо Владигеров". "В Музикалното училище се запознахме няколко приятелчета и..
В предаването “Добър вечер, София“ ни гостува Floralyn – момичето, което пее, свири на арфа и гадае чрез звездите. Тя ни представи своя дебютен албум “ FIRE: Phoenix“ (Огън: феникс) , който съдържа цели 12 песни. Интересната и различна музика, която създава Floralyn, звучи и от нейната арфа. “Във “FIRE: Phoenix“ има песни, които съм..
Изследване показва, че в област София има високи инвестиции и нарастващи заплати, но слабо образование и лоши пътища. “Област София е много разнородна. Обхваща целия широк кръг около столичния град, започвайки от Драгоман и стигайки чак до полите на Рила и благодарение на това има изключително разнолики икономики. Тук анализът на равнище община е..