Историите в книгата се свързват като парчета от един суперконтинент, който се разпада и отново се събира, водейки ни към същността и смисъла на битието. Родиния е континент, който реално е съществувал и е бил един от онези супер континенти в далечното минало.
Романът е писан в продължение на 10 години, сподели Николай Терзийски пред Радио София.
"Това са едни човешки истории, които аз съм долавял през тези 10 години. Първата е писана през 2014 г. Моментът, в който аз реших, че тези истории трябва да видят бял свят като книга, е когато Иван Кулеков, ме беше поканил миналата Коледа и накрая ми каза: - Пожелавам ти догодина най-накрая да издадеш една книга с по-кратките истории, които пишеш“, спомня си авторът.
В новата си книга той ще изненада читателите, които познават творчеството му, тъй като сюжетът се развива в съвременна България и съвременния свят. В предишните три негови книги "Отлъчване“ (2017), "Хроники на неведомото“ (2019) и "Звезди под клепачите“ (2022) това не е така.
"Това е книга за хората, които живеем тук и сега. Това са истории, които са се появявали в ежедневието ни. Всъщност, тези истории дойдоха от героите. Прави ми впечатление определен човек и чувствам, че този герой трябва да бъде разказан“, обясни Николай Терзийски.
По думите му, историите в "Родиния" са важни за сънародниците ни, които са напуснали България, но и за тези, които са останали в страната и усещат липсата на тези хора.
"Като събрах разказите и ги прочетох един след друг, те започнаха да си кореспондират самите истории. Аз като ги чета, героите от една история хвърлят огледален образ в друга история. Хванах и ги подредих като парченца от пъзел и видях, че тези истории си говорят една на друга и може един голям сюжет да ги обедини“, посочи Николай Терзийски.
По думите на автора той е капризен към самата история, защото усети ли, че тя не върви добре, не я "насилва", а търси по-съвършения сюжет.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Николай Терзийски (1983) е български писател и журналист. Автор на романите "Отлъчване“ (2017), "Хроники на неведомото“ (2019), "Звезди под клепачите“ (2022) и "Родиния“ (2025). Първият му роман "Отлъчване” (2017) е носител на голямата награда от конкурса за дебютна литература 'Южна пролет” в категория 'проза”. Втората му книга "Хроники на неведомото” (2019) е номинирана за 'Роман на годината 2020“ – Националната литературна награда на НДФ '13 века България“. "Звезди под клепачите" е третият му роман, за който получава Националната награда Христо Г. Данов.
В края на април, Националният военноисторически музей официално представи третата книга от поредицата "Българските генерали 1878 – 1946“, озаглавена „С воля и отдаденост“, с автори проф. Тодор Петров и доц. д-р Соня Пенкова. Те са създатели и на предишните две части на първото по рода си систематизирано и цялостно изследване на произхода,..
Националният военноисторически музей днес работи с вход свободен от 10.00 до 17.00 часа по повод 6 май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия. Гостите ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще е достъпът и до временните изложби "Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство..
Навършват се 145 години от първото честване на Гергьовден като Ден на храбростта и Българската армия. В звуковия файл можете да чуете откъс от най-стария запис на Гергьовденския парад в София от 6 май 1941 година, когато на пл. "Св. Александър Невски" Цар Борис III прави преглед на военните части и поздравява юнкерите и кадетите от Военното..
Православна църква почита днес паметта на свети Георги Победоносец - с богослужения в храмове и манастири в цялата страна. Светецът е покровител на земеделците, овчарите и стадата, както и олицетворява храбростта. Затова и 6 май е Ден на храбростта и празник на Българската армия. По стара традиция Гергьовден поставя началото и на..
Днес ще преобладава слънчево време. След обяд и вечерта ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, съобщиха от НИМХ. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. В Западна и Северна България се повишава вероятността за локални значителни количества и градушки. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-югозапад, в Дунавската равнина ще се..
ЦЕРН е най-голямата европейска организация за изучаване на физиката на елементарните частици и тяхната енергия. Това е място, където всички учени споделят знания и осъществяват трансфер на технологии. Катя Василева разговаря с проф. Гордана Медин , която се занимава с физика от над 40 години. Работила е в Хамбург, след това - в ЦЕРН. В..
Тази година за 21-ви път ще се проведе Националният преглед на туристическите умения и сръчности “Кристален еделвайс”. Това са ученически състезания, които се провеждат на язовир “Копринка”, близо до гр. Казанлък в няколко дисциплини. Състезанието се провежда между 20 и 22 юни. Участват ученици между пети и 12. клас, като са разделени в две..