Гост в предаването “Добър вечер, София“ беше Доън Сонг - скромен и талантлив млад мъж, роден в далечната Южна Корея - танцьор, хореограф и преподавател по хип-хоп и К-pop.
Той е обиколил над 25 държави, сред които Германия, Франция, Съединени Щати, Португалия, Турция и др., но избира да живее в България, след като напуска Южна Корея. Защо и как е направил своя избор, разказа ни самият Доуън Сонг Поговорихме и за кариерата му на хореограф и преподавател, както и за това – каква е мечтата му!
"За първи път дойдох тук миналата година през март, като доброволец. Членувам в неправителствена организация, която е в помощ на младите хора в Южна Корея и България. Организацията има за цел културен обмен. Направихме няколко големи събития в София, работихме в продължение на година, колкото е продължителността на доброволческата програма", разказа Доън Сонг.
През тази една година е успял да посети и други държави...
"...Но когато отново се върнах в България си казах - О, това е вече толкова познато за мен, а като добавим и всички красиви гледки, които има тук. Спокойствието и нагласата на хората, освен това и нрава на младите хора. Аз работя с много млади доброволци от България. Всичко това ме кара да чувствам страната ви като своя родина, дори повече отколкото Корея", обясни кореецът.
В края на доброволческата програма, Доън Сонг е трябвало да вземе решение - дали да се завърне в Южна Корея или да продължи да живее в България.
"Реших да живея тук, защото в Корея нямаше как да се чувствам по-щастлив, отколкото съм тук, в тази страна. След това започнах и своята танцова кариера", посочи Доуън Сунг и допълни: "Вече го реших в съзнанието си - ще живея тук, до край на живота си"
Много му харесва природата на България и спокойния нрав на българите.
Той е доста популярен сред българската K-Pop общност, освен това е брилянтен танцьор. Ясно е, че зад тези умения се крие усърден труд.
"Когато бях дете, обичах да танцувам, но нищо професионално - ходих на училище, танцувах в свободното си време и нищо повече. Когато навърших осемнадесет, в гимназията за първи път имах възможност да танцувам на някакво събитие, дори не си спомням какво беше то, но бях на сцената. Беше много вълнуващо, всички ръкопляскаха, викаха и усещах, че това ме кара да се чувствам много специален", спомни си Сонг.
След 18-ата си година започва да танцува с приятелите си, просто за хоби. Но не танцува K-Pop поради това, че в Южна Корея този танц е заклеймен.
"Затова по онова време танцувах хип-хоп, правех хореографии - самостоятелни, както и такива с приятелите ми. Дори имахме участия, понякога на големи сцени с публика от по три хиляди души", продължава разказа си Сонг.
Когато започва да преподава танци в България, разбира че много млади хора, харесват K-Pop и корейската култура като цяло.
"Оттогава имам идеята за създаване на специално танцувално студио за K-Pop обществото тук, в София. Естествено, не искам да ограничавам цялото общество в едно студио, но все пак съм кореец, искам нашето си място", сподели той.
Благодарен е за своята работа като преподавател.
"Не беше лесно. В началото нямах приятели тук. Не знаех как да започна и затова стартирах с клипчета - снимах танци и просто ги качвах. Това ме караше да се чувствам свободен. Правя го и до ден днешен."
В социалните мрежи на Радио София може да видите водещият Крис Илиев и Доън Сонг във вихъра на танца.
Съкровената мечта младият кореец е свързана с младите хора на България.
В какво се изразява тя - чуйте в разговора на Крис Илиев в звуковия файл.
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..