Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Танцьорът Доън Сонг - едно момче от Южна Корея с мечта за България

В "Добър вечер, София" той разказа за своято мечта

Доън Сонг показва движенията на групата
Снимка: Личен архив

Гост в предаването “Добър вечер, София“ беше Доън Сонг - скромен и талантлив млад мъж, роден в далечната Южна Корея - танцьор, хореограф и преподавател по хип-хоп и К-pop.

  Той е обиколил над 25 държави, сред които Германия, Франция, Съединени Щати, Португалия, Турция и др., но избира да живее в България, след като напуска Южна Корея. Защо и как е направил своя избор, разказа ни самият Доуън Сонг  Поговорихме  и за кариерата му на хореограф и преподавател, както и за това – каква е мечтата му!

"За първи път дойдох тук миналата година през март, като доброволец. Членувам в неправителствена организация, която е в помощ на младите хора в Южна Корея и България. Организацията има за цел културен обмен. Направихме няколко големи събития в София, работихме в продължение на година, колкото е продължителността на доброволческата програма", разказа Доън Сонг.

През тази една година е успял да посети и други държави...

"...Но когато отново се върнах в България си казах - О, това е вече толкова познато за мен, а като добавим и всички красиви гледки, които има тук. Спокойствието и нагласата на хората, освен това и нрава на младите хора. Аз работя с много млади доброволци от България. Всичко това ме кара да чувствам страната ви като своя родина, дори повече отколкото Корея", обясни кореецът.

В края на доброволческата програма, Доън Сонг е трябвало да вземе решение - дали да се завърне в Южна Корея или да продължи да живее в България.

"Реших да живея тук, защото в Корея нямаше как да се чувствам по-щастлив, отколкото съм тук, в тази страна. След това започнах и своята танцова кариера", посочи Доуън Сунг и допълни: "Вече го реших в съзнанието си - ще живея тук, до край на живота си"

Много му харесва природата на България и спокойния нрав на българите.

Той е доста популярен сред българската K-Pop общност, освен това е брилянтен танцьор. Ясно е, че зад тези умения се крие усърден труд.

"Когато бях дете, обичах да танцувам, но нищо професионално - ходих на училище, танцувах в свободното си време и нищо повече. Когато навърших осемнадесет, в гимназията за първи път имах възможност да танцувам на някакво събитие, дори не си спомням какво беше то, но бях на сцената. Беше много вълнуващо, всички ръкопляскаха, викаха и усещах, че това ме кара да се чувствам много специален", спомни си Сонг.

След 18-ата си година започва да танцува с приятелите си, просто за хоби. Но не танцува K-Pop поради това, че в Южна Корея този танц е заклеймен.

"Затова по онова време танцувах хип-хоп, правех хореографии - самостоятелни, както и такива с приятелите ми. Дори имахме участия, понякога на големи сцени с публика от по три хиляди души", продължава разказа си Сонг.

Когато започва да преподава танци в България, разбира че много млади хора, харесват K-Pop и корейската култура като цяло.

"Оттогава имам идеята за създаване на специално танцувално студио за K-Pop обществото тук, в София. Естествено, не искам да ограничавам цялото общество в едно студио, но все пак съм кореец, искам нашето си място", сподели той.

Благодарен е за своята работа като преподавател.

"Не беше лесно. В началото нямах приятели тук. Не знаех как да започна и затова стартирах с клипчета - снимах танци и просто ги качвах. Това ме караше да се чувствам свободен. Правя го и до ден днешен."
В социалните мрежи на Радио София може да видите водещият Крис Илиев и Доън Сонг във вихъра на танца.

Съкровената  мечта младият кореец е свързана с младите хора на България.
 В какво се изразява тя - чуйте в разговора на Крис Илиев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акордеонистът Исус Ангелов

Исус Ангелов: Избрах акордеона, защото ме грабна като звук

В Световния ден на акордеона, който се отбелязва от 2009 г. по инициатива на Международната конфедерация на акордеонистите (CIA), се срещаме с Исус Ангелов - един от емблематичните музиканти на София, акордеонистът, който сме виждали доста често в града, на различни места с неговите импровизирани изпълнения. Музикантът организира често и..

публикувано на 06.05.25 в 15:58

Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“ за честването на празника на Българската армия

След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..

публикувано на 06.05.25 в 14:35

Изложба разказва за "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците"

Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей. Експозицията е   базирана на книгата “ AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“  на проф...

публикувано на 06.05.25 в 14:14
Проф. Венцислав Мутафчийски

Медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм

С гордост мога да кажа, че медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм - както в болничните звена, така и в международните мисии зад граница, където са доказали своята компетентност, хуманност и смелост. Това каза по повод 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, директор на болницата. “В..

публикувано на 06.05.25 в 13:59
Марин Вардолов - Мичо

Марин Вардолов представя в изложба с поп арт портрети на големи български актьори

"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки и скулптури от дърво, арт инсталации и арт портрети. В края на..

публикувано на 06.05.25 в 12:35

Историята на 69 български генерали в третата книга от поредицата "Българските генерали 1878 – 1946"

В края на април, Националният военноисторически музей официално представи третата книга от поредицата "Българските генерали 1878 – 1946“, озаглавена „С воля и отдаденост“, с автори проф. Тодор Петров и доц. д-р Соня Пенкова. Те са създатели и на предишните две части на първото по рода си систематизирано и цялостно изследване на произхода,..

публикувано на 06.05.25 в 11:55

Вход свободен в Националния военноисторически музей

Националният военноисторически музей днес работи с вход свободен от 10.00 до 17.00 часа по повод 6 май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия. Гостите ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще е достъпът и до временните изложби "Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство..

публикувано на 06.05.25 в 10:11