Георги Маринов-Хорхе бе гост в предаването “Добър вечер, София“ навръх Георгьовден, в качеството си на именик, но преди всичко на музикант от група “Тригайда“. В края на април те направиха концерт, на който представиха пред широката публика своя нов албум, наречен “Полет“.
“Винаги е много емоционално, когато един музикант представя нов албум - все хубави емоции и много вълнение - дали ще се получат нещата и дали хората ще ги харесат“, посочи той.
Според Хорхе, различното в техния втори албум е, че той съдържа авторски песни, създадени на базата на фолклора.
“Всякога има притеснение как тази музика ще се “смели“, как ще се възприеме от публиката, но на концерта видяхме, че сме се справили със задачата - хората останаха очаровани“, отбеляза той.
При своето гостуване Хорхе ни разказа за своето диджериду - австралийски музикален инструмент, получил названието си от английските мисионери, които са пристигнали в Австралия. Любопитен факт е, че във всяко едно от различните племена, в които се е използвал, инструментът е имал специфично име - идаки, урумба, иги-иги.
В автентичната си форма диджериду-то, както е широко познато, се изработва от евкалипт. Аборигените, при своите горски разходки, избирали предимно кухи дървета, чиято вътрешност се издълбава по естествен начин от специален вид термит, който пробива меката вътрешност на инструмента, разказа пред екипа ни Георги Маринов-Хорхе.
“По звука се познава дали клонът е кух, отрязва се, чисти се чрез огън отвътре и инструментът вече е готов да се използва за свирене. И това е автентичният начин на изработка“, разкри той.
Запознава се с инструмента чрез човек от Южна Африка.
"Група от 4-5 човека се ангажирахме с него и той с нас. Показа ни как се изработва инструмента, няколко основи на свирене и техника на верижно дишане, което е много важно. Лека-полека и аз започнах да правя инструментите, под наставленията на този човек на име Майки“, сподели Георги Маринов-Хорхе.
В студиото пристигна и Ася Пинчева, която се включи в разговора с отзвук от концерта им “Полет“. Тя пък разкри, че с Георги Маринов-Хорхе се познават още от група “Оратница“, на която самият той е основател.
На 11 май, всеки, който има интерес да се запознае с инструмента диджелиду, може да посети организиран уъркшоп-семинар, където ще бъдат демонстрирани и някои техники на свирене.
Подробности от разговора на Роман и Яна - чуйте в звуковия файл.
През последното десетилетие броят на медицинските сестри у нас с около една трета. Всяка пета сестра е в пенсионна възраст. Дефицитът на такива кадри е световен проблем, но у нас той е още по-остър. Това се подчерта по време на днешна кръгла маса за проблемите на здравните грижи в България. Въпреки настояването за дългосрочно решение на..
Капсула на времето, съхраняваща специални послания към бъдещите поколения армейски фенове, бе поставена днес в основите на легендарния Сектор Г на стадион "Българска армия“, съобщиха от ЦСКА. Церемонията бе организирана от ЦСКА по случай 77-годишнината от основаването на клуба, която бе чествана на 5 май, и присъстваха легенди и бивши играчи на клуба,..
На 10 май в софийското село Мрамор ще се състои Първият фолклорен фестивал "Шопско веселие". Целта на организаторите от Народно читалище „Св. Иван Рилски-1922” с. Мрамор, е да бъде съхранен и популяризиран българския песенен, танцов и словесен фолклор, както и са се насърчи развитието на културния живот в селото. Очаква се за първото издание..
“Този свят винаги ще има нужда от отцепници, дисиденти, авантюристи, аутсайдери и бунтовници, които задават въпроси и огъват правилата“ Исабел Алиенде. Всичко това със сигурност би могло да бъде казано за руския политик Алексей Навални, лидерът на опозицията извън граница, който “изгоря“ в битката за една друга Русия… Навални е руски..
Няма да се учи задължително религия в клас и свещеници няма да влизат в училище , за да преподават по новия предмет "Добродетели и религии". Това обяви образователният министър Красимир Вълчев на брифинг в Министерството на образованието и науката относно програмите за предмета. Концепцията вече е публикувана на сайта на образователното..
Данните от новия Индекс на потребителя в проучване на EY показват, че потребителите все повече се съобразяват с цената и по-малко с бранда. В изследването са се включили над 20 000 потребители от цял свят. Оказало се е, че за 88% от клиентите рекламните съобщения и цялостната комуникация на брандовете не отговарят на техните нужди и..
Днес (7 май), стартира 18-ото издание на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик" под мотото "Жестове на съпротива". До 21 май фестивалът събира на едно място артисти и теоретици, които прескачат границите на въображението. За "Антистатик" в София пристигат едни от най-интересните имена на съвременната танцова сцена. 18-ото..