Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Граждански сдружения настояват за съвременни съоръжения за достъп до Витоша

Веселин Кръстев и Павел Савов пред Радио София

Снимка: sofia.plays.bg

В предаването “Радиокафе“ дискутираме тема, за която е крайно необходимо да говорим и за която е нужно не само да се говори, но и да се търсят ефективни и адекватни решения. Планината Витоша е огромен потенциал, който виждаме всеки ден, буквално на километри от нас и начинът, по който бихме могли да използваме това богатство.

Тази беше темата и на пресконференцията състояла се преди дни, организирана от сдружение “Скиори и сноубордисти за Витоша“ в една дискусия свързана и със съоръженията на Витоша. В предаването "Радиокафе“ събеседници по темата бяха Веселин Кръстев - представител на граждански организации от столичния район “Витоша”, човек израснал на Витоша във време, когато активното спортуване в планината е било възможно много повече от сега.

Той посочи, че чрез състоялата се пресконференция и чрез медиите е потърсен вход и чуваемост към институциите, отговорни за това да се случва дейност на Витоша.

"Възможностите на гражданите не са чак толкова много в така популярните напоследък протести, а чрез медиите, защото говорим за демокрация и гласност“, посочи той.

Според Кръстев институциите са разделени на отбори, в които ако не си поканен, си изхвърлен.

"Когато не си поканен, а по-скоро си натирен, изпъден в представянето, което направи по темата Столичната община, може би защото не сме от техния отбор, тези които не са удобни не са поканени, а са изхвърлени“, коментира Веселин Кръстев.

“Отборите“ ги има в едно абсолютно бинарно общество - като започнем от войните, които се водят напоследък и стигнем до Витоша, подчерта той.

Спорт, отдих, туризъм със съвременни съоръжения

“Ние предлагаме обикновени, нормални неща, свързани най-напред с достъпността до планината, чрез транспорта, изкачващите съоръжения и тези, които са свързани със спорт. За нас те трябва да бъдат съвременни съоръжения, отговарящи на съвременни стандарти, както е навсякъде в Европа, защото може би това е континентът с най-добре развити зимни спортове“, отбеляза той. Когато планината е в такава близост до дас, защо да нямаме една добре развита инфраструктура, която да обезпечи достъпът на хората с увреждания, тези които са затруднени, защото това и за тях е изключително важно“, изтъкна Веселин Кръстев.


Една добра градска мрежа стигаща безпроблемно до подножието на Витоша ще спомогне да се ограничи безконтролния наплив на автомобили в планината, смятат организаторите на пресконференцията, според които е необходимо изцяло обновяване на съоръженията.

Сега действащата Нормативна уредба не позволява строеж на нови съоръжения, а Планът за управление на Витоша е изтекъл преди много години и днес е абсолютно нефункциониращ, каза Весеселин Кръстев посочвайки, че в казуса са замесени няколко министерства, Дирекция "Природен парк Витоша" и Столичната община.

"Събрали сме се хора, неслучайни, бих казал, които милеем за града и за планината, сред тях Петър Панков, участник в три зимни олимпийски игри, два пъти знаменосец, арх. Леков, човек професионалист, проектиращ неща в Европа, имаме човешкия капацитет и хора, които да дадат идея, която да се обмисли и върху нея да бъдат взети решения“, категоричен е Веселин Кръстев.

При достъпната среда за хора с уврждания - докато всичко не е направено, то нищо не е направено.

В разговора се включи и Павел Савов - председател на организация обединяваща спортуващите хора с увреждания, самият той ползващ инвалидна количка.

Той подчерта, че развитите държави, сред които страната ни е декларирала, като член на ЕС, че желае и се стреми да бъде, са разработили стандарти, които да позволяват на хората с увреждания да правят разходки сред природата, както и да практикуват различни алпийски спортове, и които стандарти, биха позволили те да бъдат едни съвсем обикновени посетители на планината и хора, които желаят да водят активен начин на живот.

"Неведнъж хората са виждали по медиите как с помощта на ентусиасти хората с увреждания изкачват върхове, спортуват. Но защо това да не стане възможно по начин, който да не ангажира хората около тях, а съвсем нормално те да бъдат едни хора, които посещават планината Витоша“, риторично посочи Павел Савов. По думите му, за да се случи това е нужно самата инфраструктура да бъде съобразена със стандартите за достъп на хора с увреждания".

“И ние винаги сме предлагали нашата експертира като организация, за да може още в самата фаза на проектиране, преди още да започне изграждането, тези стандарти да бъдат заложени“, посочи още Павел Савов.

Напомняме, че предстои обществено обсъждане на Плана за управление на Витоша, чиято давност е 10 години, тоест решенията, които ще се вземат, ще бъдат с десетгодишен хоризонт.

Замисля ли се обществото ни как използваме и как се грижим за природните ресурси и защо е важно да насочваме вниманието си към тези теми? Чуйте повече в разговора на Боян Бочев в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Киряков и Светлин Тачев

"Форум", 13.05.25: Суверенът и гласуването с референдум

Гости тази седмица в предаването "Форум" са политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, които заедно с водещия Константин Лавсов обсъдиха следните теми: Председателят на Народното събрание върна предложението за проведане на референдум за въвеждане на еврото, иницииран от президента Румен Радев - реакции;    Ще използва ли ситуацията президентът..

публикувано на 13.05.25 в 19:35

Националният политехнически музей посреща своя 68-и рожден ден с няколко изложби

Националният политехнически музей (НПТМ) отбелязва своя 68-и рожден ден. По този повод музеят кани жителите и гостите на столицата да заповядат на откриването на новата временна изложба “Из миналото на родната електроника“. Експонатите в изложбата са специално дарение по повод рождения ден на НПТМ. Изложбата представя българска електроника,..

публикувано на 13.05.25 в 18:32
Албена Христова

След присъствие в 5 милиона домове и зали Албена Христова реди платна в Къщата на София

Макар и озаглавена "Интимно" , изложбата, която ще бъде открита на 15 май в Къщата на София , представя творец с глобален отпечатък – в изкуството, не в екологичен смисъл, разбира се. "Познавам Албена Христова от много години - разказа пред БНР-Радио София изкуствоведът Албена Ненкова. - Нашето познанство прерасна в партньорство,..

публикувано на 13.05.25 в 17:55

Фондация BCause обявява конкурс за НПО в обществена полза

Фондация "BCause: в помощ за благотворителността“ обявява конкурс за неправителствени организации в обществена полза, обединяващи родители и/или здравни специалисти. Чрез конкурса „Детско здраве“ фондацията финансира организации със средства от "Фонд за лечение и рехабилитация на деца". Крайният срок за подаване на проектите е 15 май. България е сред..

публикувано на 13.05.25 в 17:25

Решението битовите потребители да не излязат на свободния пазар на ток беше дълбоко неправилно

Битовите абонати няма да излизат на свободния пазар на ток от 1 юли 2025 г., както се планираше, реши на първо четене парламентът. Преди второто четене работна група ще уточни с колко години ще бъде отложена тази либерализация. “Решението беше дълбоко неправилно, но пък беше дълбоко очаквано. Това е, за съжаление, ситуацията. Това правителство още в..

публикувано на 13.05.25 в 16:34
Проект на новата зала по художествена гимнастика

Нова зала за художествена гимнастика на стадион "Раковски"

До края на годината да бъде направена първа копка на разширението на залата за художествена гимнастика на спортен комплекс “Раковски”. Тази амбициозна задача си постави министърът на младежта и спорта Иван Пешев при представянето на идейния проект днес. "Щастлив съм, че само няколко дни преди 17 май (Ден на българския спорт) можем да обявим проекта за..

публикувано на 13.05.25 в 16:10

Голямата диктовка "Пазител на българския език" на 22 май ще е със 146-има участници

Второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език" ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от читалните на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ). Темата е посветена на Годината на глаголицата – най-старата славянска азбука, от която произхожда кирилицата. "Идеята за отбелязване на Година на..

публикувано на 13.05.25 в 15:55