Макар и озаглавена "Интимно", изложбата, която ще бъде открита на 15 май в Къщата на София, представя творец с глобален отпечатък – в изкуството, не в екологичен смисъл, разбира се.
"Познавам Албена Христова от много години - разказа пред БНР-Радио София изкуствоведът Албена Ненкова. - Нашето познанство прерасна в партньорство, удоволствие е да съм в нейния многоцветен, многопластов и много интересен за мен свят. Дори отивайки другаде по света, Христова винаги е била с четка в ръка. През целия си живот си е изкарвала хляба, както се казва, с изкуство, с рисуване – който може, го може."
Завършила е Стенопис в Националната художествена академия. И след първата си изложба у нас, заминава за Лос Анджелис.
"Тя не е от хората, които плачат на "Облаче ле бяло", защото когато е искала, е могла да го види това облаче", вметна Ненкова.
"Америка ме прегърна. Започнах да правя неща, които не се репродуцират. Въпреки, че първите ми три изложби имаха успех, исках да вляза в повече домове."
Албена Христова решава да се насочи към издателския бизнес, където могат да репродуцират нейни творби. Докато съпругът ѝ е бил жив (до 2018 г.) и е водил отчет, е било ясно, че повече от 5 милиона нейни репродукции (принтове за стена) са били разпространени по целия свят, на петте континента.
След това и други търговци проявяват интерес за ползване на нейни изображения върху различни продукти – килими, сервизи и т.н. Тези милиони не са изброени.
В четвъртък изложбата ще открие проф. Чавдар Попов, който е бил и на първата експозиция на Албена Христова.
Сред платната за "Интимно" артистката е подбрала абстрактни работи, коне и женски фигури, някои от които са вдъхновени от пътуванията ѝ по света.
В края на годината Христова ще направи още по-голяма изложба. За нея се подготвя и специален каталог с всички теми в творчеството ѝ, допълни Ненкова.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
До 18 ч. днес не е постъпвало официално уведомление за протест на работещите в столичния градски транспорт утре, затова той ще бъде нормален учебен ден за софийските училища, съобщиха от пресцентъра на Столичната община. В случай, че голям брой учители и ученици не успеят да стигнат до училищата, а наземният градски транспорт няма да работи и в..
Седмицата продължава с коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев. Заедно с водещия Константин Лавсов, те дискутираха по различни теми от деня: - За първи път от години София остана без градски транспорт. Автобуси, тролейбуси и трамваи останаха в депата. Протестът на работещите в столичния градски транспорт е на 12..
Най-старото училище в столичния район "Нови Искър“ - 176 ОбУ "Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Негован, отбелязва 140 години от създаването си. Училището отваря врати през 1880 г. и е едно от първите учебни заведения в районите около София. Първоначално децата са се обучавали в стара сграда, която днес е кметство. Новата училищна сграда е..
Днес метрото в София ще работи постоянно, а в следващите дни ще се движи по график. Това съобщиха от "Метрополитен" ЕАД във връзка с продължаващия протест на наземния градски транспорт в столицата.
Днес и утре в София се провежда Международна конференция за пътна безопасност на тема "П о пътя към "Визия 0“. Тя е в рамките на Глобалната седмица за пътна безопасност на Организацията на обединените нации (ООН) през 2025 г., която тази година е между 12 и 18 май. Организатор е Българската браншова асоциация "Пътна безопасност“ (ББАПБ) ,..
Дискусия на тема „Устойчиво развитие на българската култура“ организира доц. Наталия Киселова на 20 май в Народното събрание. “Разбира се, че в навечерието на 24 май е добре да говорим за българската култура, за политики за развитие и още повече - устойчиво развитие на културните процеси. Много често така се случва, че в рамките на най-светлия..