Днес и утре в София се провежда Международна конференция за пътна безопасност на тема "По пътя към "Визия 0“. Тя е в рамките на Глобалната седмица за пътна безопасност на Организацията на обединените нации (ООН) през 2025 г., която тази година е между 12 и 18 май. Организатор е Българската браншова асоциация "Пътна безопасност“ (ББАПБ), съвместно с Conference of European Directors of Roads (CEDR).
Върху какво поставя фокус конференцията, чуйте в интервюто на Катя Василева с д-р Николай Иванов - председател на Управителния съвет на ББАПБ.
Основната цел на организаторите е да бъде създадена платформа за международен диалог и сътрудничество в сферата на безопасността по пътищата чрез споделяне на добри практики, научни постижения и иновативни решения, чрез които да бъдат елиминирани жертвите и тежко ранените в резултат от катастрофите в България.
Сред участниците в Международната конференция за пътна безопасност е проф. Борислав Христов – Ръководител на катедра "Пътни и транспортни науки“ във Факултета по инженерни науки на Университета за приложни науки в Берлин.
Върху какво акцентира той и какви са практическите му препоръки за по-малко пътно-транспортни произшествия, чуйте в интервюто на Катя Василева с него.
Сред лекторите са едни от най-изявените експерти в областта на пътната безопасност на регионално, европейско и световно ниво – представители на Икономическа комисия за Европа на ООН, Шведската транспортна администрация, Световна банка, Европейска инвестиционна банка, Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата“ и др.
Програмата включва четири тематични панела, посветени на стратегии, инвестиции, добри практики и иновации.
На 15 май събитието продължава в Университета по архитектура строителство и геодезия (УАСГ) с практически уъркшоп, воден от Международната организация iRAP, специализирана в оценка за развитието на безопасността по пътищата.
Уършопът е насочен към оценка и планиране на безопасна пътна инфраструктура. В него ще вземат участие много пътни инженери.
Практическият уъркшоп ще бъде достъпен и за студенти, бъдещи пътни инженери.
Конференцията ще събере над 300 делегати от цял свят, на които форумът ще предостави възможност за диалог с всички заинтересовани страни - държавната администрация, неправителствения сектор, академичните среди, както и представители на бизнеса.
Поканени са представители на медиите, които да отразят ключовите теми, свързани с безопасността на пътната инфраструктура.
Снимки: Българска браншова асоциация "Пътна безопасност“ и Катя Василева
Работещите в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция излизат на протест с искане за увеличение на заплатите с минимум 15 процента. Акцията ще бъде под надслов: "Трудът в медиите има стойност", и ще започне в 12 часа на кръстовището пред Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски"...
През днешния ден над по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Купеста облачност ще има в следобедните часове над планинските райони, а от югозапад през втората половина на деня ще започне увеличение на високата облачност. Ще духа слаб и умерен вятър от юг-югозапад. Минималните температури ще бъдат между 4° и 9°, за София - около 4°...
До 18 ч. днес не е постъпвало официално уведомление за протест на работещите в столичния градски транспорт утре, затова той ще бъде нормален учебен ден за софийските училища, съобщиха от пресцентъра на Столичната община. В случай, че голям брой учители и ученици не успеят да стигнат до училищата, а наземният градски транспорт няма да работи и в..
Седмицата продължава с коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев. Заедно с водещия Константин Лавсов, те дискутираха по различни теми от деня: - За първи път от години София остана без градски транспорт. Автобуси, тролейбуси и трамваи останаха в депата. Протестът на работещите в столичния градски транспорт е на 12..
Най-старото училище в столичния район "Нови Искър“ - 176 ОбУ "Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Негован, отбелязва 140 години от създаването си. Училището отваря врати през 1880 г. и е едно от първите учебни заведения в районите около София. Първоначално децата са се обучавали в стара сграда, която днес е кметство. Новата училищна сграда е..
Днес метрото в София ще работи постоянно, а в следващите дни ще се движи по график. Това съобщиха от "Метрополитен" ЕАД във връзка с продължаващия протест на наземния градски транспорт в столицата.
Дискусия на тема „Устойчиво развитие на българската култура“ организира доц. Наталия Киселова на 20 май в Народното събрание. “Разбира се, че в навечерието на 24 май е добре да говорим за българската култура, за политики за развитие и още повече - устойчиво развитие на културните процеси. Много често така се случва, че в рамките на най-светлия..