Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адриан Николов, ИПИ:

Финансовата зависимост на общините от държавата се увеличава

Адриан Николов
Снимка: Невена Николова

Въпреки че разходите на общините растат с над 2 млрд. лева  само за една година, делът на собствените им приходи постоянно намалява, като през 2024 г. за първи път падат под 25% от общия им бюджет, сочат актуалните данни на Министерство на финансите. Това от своя страна задълбочава зависимостта им от държавния бюджет и за пореден път подчертават спешната нужда от фискална децентрализация.

Това се казва в анализ на Адриан Николов, старши икономист от Института за пазарна икономика (ИПИ)

Той коментира пред БНР-Радио София, че над ¾ в общинския бюджет идват от централната власт.

"Общините получават собствени приходи от местните данъци и такси – за МПС, недвижими имоти и данък смет. На места – и от концесионни и туристически данъци."

През последните 10 години, и особено след пандемията е регистриран сериозен спад във финансовата автономност на общините, измерена чрез дела на собствените данъчни и неданъчни приходи в общите разходи на местно ниво.

Делът на собствените приходи в общите разходи на общините в България се е свил от над 40% през 2015-2017 г. до едва 24,9% през 2024 г.

С относително висока финансова автономност се характеризират предимно туристическите и минните общини.

Снимка: ИПИ

"Размерът на местните приходи почти не се променя през последните години. Въпреки че се обсъждаше, така и не се промени оценката на недвижимите имоти, на чиято база се изчислява данъка.

Законът позволява на общините размерите на данъците да варират, но те обикновено се повишават и това е обяснимо. Има и малки общини със слаба икономически активност – те имат 5-6% собствени приходи в бюджета. Нямат средства за непредвидени разходи и при снеговалеж или авария например трудно могат да реагират. Съществуват около 80 населени места с брой жители под прага за формиране на община, но тя съответно няма как да бъде закрита", допълни Николов.

Увеличение на дела на собствените приходи на общините от 2020 г. насам се наблюдава при едва 40 от 265-те български общини.  При останалите има видим спад, най-отчетлив в част от туристическите райони. Големите градове също не остават незасегнати – в София и Варна зависимостта от централния бюджет се е повишила с 10 пункта, в Пловдив – с 4, в Стара Загора – със 7.

Преди да се въвежда модел на децентрализация по отношение на финансирането в България, би трябвало да се извърши окрупняване на определени общини, подчерта Николов.

Според експерта ниският и намаляващ дял на финансовата независимост на общините има някои ключови последици:

  • Висока зависимост от държавния бюджет, която обвързва финансовото им състояние пряко с политическите решения и приоритетите на централната власт, които не съвпадат непременно с местните;
  • Ограничена автономия и липса на способност за провеждане на истински локални политики, които да отговарят на местните приоритети и потребности;
  • Фокусиране на усилията върху средствата от европейските фондове, в това число и за осигуряване на фундаментални социални услуги в някои общини;
  • Липса на възможност за капиталови инвестиции отвъд субсидията от държавния бюджет или оперативните програми;
  • Ограничена способност за подобряване на местната среда за правене на бизнес и привличане на частни инвестиции отвъд националните мерки.

Чуйте разговора на Невена Николова и Данаил Конов.

В следващите дни се очаква ИПИ ще разгледа в подробности състоянието, особеностите и перспективите пред финансите на общините. Ще бъде представена обновена оценка на ефекта от въвеждането на реална фискална децентрализация по модела на преотстъпване на 2% от данъка върху доходите.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50