Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адриан Николов, ИПИ:

Финансовата зависимост на общините от държавата се увеличава

Адриан Николов
Снимка: Невена Николова

Въпреки че разходите на общините растат с над 2 млрд. лева  само за една година, делът на собствените им приходи постоянно намалява, като през 2024 г. за първи път падат под 25% от общия им бюджет, сочат актуалните данни на Министерство на финансите. Това от своя страна задълбочава зависимостта им от държавния бюджет и за пореден път подчертават спешната нужда от фискална децентрализация.

Това се казва в анализ на Адриан Николов, старши икономист от Института за пазарна икономика (ИПИ)

Той коментира пред БНР-Радио София, че над ¾ в общинския бюджет идват от централната власт.

"Общините получават собствени приходи от местните данъци и такси – за МПС, недвижими имоти и данък смет. На места – и от концесионни и туристически данъци."

През последните 10 години, и особено след пандемията е регистриран сериозен спад във финансовата автономност на общините, измерена чрез дела на собствените данъчни и неданъчни приходи в общите разходи на местно ниво.

Делът на собствените приходи в общите разходи на общините в България се е свил от над 40% през 2015-2017 г. до едва 24,9% през 2024 г.

С относително висока финансова автономност се характеризират предимно туристическите и минните общини.

Снимка: ИПИ

"Размерът на местните приходи почти не се променя през последните години. Въпреки че се обсъждаше, така и не се промени оценката на недвижимите имоти, на чиято база се изчислява данъка.

Законът позволява на общините размерите на данъците да варират, но те обикновено се повишават и това е обяснимо. Има и малки общини със слаба икономически активност – те имат 5-6% собствени приходи в бюджета. Нямат средства за непредвидени разходи и при снеговалеж или авария например трудно могат да реагират. Съществуват около 80 населени места с брой жители под прага за формиране на община, но тя съответно няма как да бъде закрита", допълни Николов.

Увеличение на дела на собствените приходи на общините от 2020 г. насам се наблюдава при едва 40 от 265-те български общини.  При останалите има видим спад, най-отчетлив в част от туристическите райони. Големите градове също не остават незасегнати – в София и Варна зависимостта от централния бюджет се е повишила с 10 пункта, в Пловдив – с 4, в Стара Загора – със 7.

Преди да се въвежда модел на децентрализация по отношение на финансирането в България, би трябвало да се извърши окрупняване на определени общини, подчерта Николов.

Според експерта ниският и намаляващ дял на финансовата независимост на общините има някои ключови последици:

  • Висока зависимост от държавния бюджет, която обвързва финансовото им състояние пряко с политическите решения и приоритетите на централната власт, които не съвпадат непременно с местните;
  • Ограничена автономия и липса на способност за провеждане на истински локални политики, които да отговарят на местните приоритети и потребности;
  • Фокусиране на усилията върху средствата от европейските фондове, в това число и за осигуряване на фундаментални социални услуги в някои общини;
  • Липса на възможност за капиталови инвестиции отвъд субсидията от държавния бюджет или оперативните програми;
  • Ограничена способност за подобряване на местната среда за правене на бизнес и привличане на частни инвестиции отвъд националните мерки.

Чуйте разговора на Невена Николова и Данаил Конов.

В следващите дни се очаква ИПИ ще разгледа в подробности състоянието, особеностите и перспективите пред финансите на общините. Ще бъде представена обновена оценка на ефекта от въвеждането на реална фискална децентрализация по модела на преотстъпване на 2% от данъка върху доходите.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Текат ремонти на софийски тротоари и пътни платна

Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..

публикувано на 24.07.25 в 18:28
Тодор Петков

Какво е добре да знаем за застраховките при пътуване в чужбина?

Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина.  Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..

публикувано на 24.07.25 в 17:40
Снимки: bcause.bg

Българинът е 61-ви по щедрост в света, но мисли, че е след 80-о място

България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи  Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025)  - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ  е..

публикувано на 24.07.25 в 16:58
Малък участък от булеварда затруднява довършването и трафика

Столичният общински съвет позволи завършването на бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..

публикувано на 24.07.25 в 15:18

В нов комикс Цвета Петрова разкрива коя е вещицата Мара

"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..

публикувано на 24.07.25 в 13:20
Нера Бойкова

Нера Бойкова навлиза в киното като режисьор и сценарист

В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи  в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..

публикувано на 24.07.25 в 12:56

Инж. Георги Кордов: Всички елементи в една сграда са носещи

Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..

публикувано на 24.07.25 в 12:12