Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мона представи песента си "Сила" като част от музикална трилогия

Във видеоклипа към песента е включен жестов превод

Мона
Снимка: Роман Михайлов

След успеха на предишния си сингъл "Жива", който вече има над 1 милион гледания в YouTube, младата певица Mona се завръща с нова емоционална заявка – песента "Сила". Проектът продължава линията ѝ на преплитане на българския фолклор с поп звучене – стил, който Mona превръща в свой отличителен почерк на сцената.

"Това е една трилогия, която предстои да се завърши, за да може публиката да чуе и види и третото парче от тази поредица. Преди година, артистът в мен се прероди и се случиха много интересни неща в развитието ми. Не са случайни и тези имена на песните", разкри певицата при гостуването си в Радио София.

"Песента "Сила" създадох през септември 2024 година, когато ми предстоеше да взема важни решения за живота си - предстоеше и моят първи самостоятелен концерт. Преди това много пъти съм стъпвала на сцена, но никога пред моя публика. Тогава трябваше да пусна и моята първа песен "Жива", разказа тя.

Стила, който певицата създава благодарение на "Жива", определя като малко по-различен за комерсиалното ухо.

"Не е фолклор, но не е и поп, няма отделни елементи, по които да разпознаеш стиловете, а по-скоро всичко се преплита много фино в едно - някаква симбиоза между всички стилове, които владея. Преди всичко аз съм народна певица. С народна музика се занимавам от осемгодишна", отбеляза тя, а ние допълваме, че Мона пее и в хора на Ваня Монева.

"Много време ми отне да разбера точно коя съм като артист и как искам да се изразя. Много слушах хората какво ми казват, защото всеки се намесваше по някакъв начин. Промяната в моя стил се случи преди година, благодарение на посещението ми на големия музикален конкурс "Евровизия". Аз съм му голям фен, заради факта, че нациите  там показват своите най-отличителни черти и всеки носи своята идентичност", разказа Мона.

Върху песента "Сила" първоначално тя работи сама в дома си. В един прекрасен ден, когато посещава театрално представление, тя се замисля колко шансове получава и колко от тях пропуска един артист, за да изрази себе си пред публиката.

"Далеч от семейството ми, сама вкъщи, беше ми се стегнала душата. Преживях един от онези моменти, в които не можеш дори да заплачеш - сподели тя. - Реших, че трябва тази емоция да я изкарам от мен, седнах на пианото с една конкретна мелодия, която ми дойде наум тогава. Това е интрото, което се запази, а после се превърна в един реализиран проект."

По аранжимента на песента работи съвместно с Роби Николов, видеото към песента създава с Виктория Караколева.

"Стараем се да правим различни неща и такива, които хората не са виждали до този момент", поясни Мона с топли думи за екипа, с който твори.

Красива маска и жестов език са част от интересните елементи във видеоклипа на песента.
Чуйте какво още разкри певицата в разговора на Роман и Яна в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25