Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва ваксинацията на момичета и момчета срещу HPV по новата програма

За предимствата пред БНР-Радио София обясни д-р Кремена Пармакова

Снимка: Pixabay

Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на вагината, рак на влагалището, рак на пениса, рак на ануса, рак на глава и шия, рак на устната кухина, рак на гърлото и др. Най-често срещаният е рака на маточната шийка.

Статистиката сочи, че всяка година около 67 500 ракови заболявания, причинени от HPV, се диагностицират в държавите членки на ЕС. От тях около 33 000 са новодиагностицирани случая на рак на маточната шийка, а 15 000 са починалите от това раково заболяване. Ракът на маточната шийка е втората водеща причина за смърт от рак при жените до 45 години у нас.

Има надежда обаче, тези данни да бъдат променени и с положителен знак, защото раковите заболявания, причинени от HPV могат да бъдат предотвратени чрез ваксинация.

Натрупаните данни през последните 20 години сочат, че ваксините срещу HPV са високоефективни и безопасни.

При ваксинираните лица рискът от ракови заболявания, причинени от HPV, намалява с над 80%. В държави като Австралия, Канада, Дания, Испания, Швеция, Шотландия и САЩ се отчита съществено намаляване на заболели от рак на маточната шийка при ваксинирани лица, като в някои държави (Великобритания, Австралия) ракът на маточната шийка се счита за почти ликвидиран.

У нас започва безплатната ваксинация на момичета и момчета срещу HPV по новата програма.

Министерството на здравеопазването (МЗ) и Националната здравноосигурителна каса стартират дейностите по Националната програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус (HPV) 2025-2030 г.

В рамките на новата програма, право на безплатна ваксинация срещу HPV тази година ще имат както момичета на възраст от 10 до 15 ненавършени години, така и момчета от 10 до 14 ненавършени години.

Ваксините ще се поставят от общопрактикуващите лекари и от лекари педиатри и акушер-гинеколози.

През 2025 г. по Националната програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус (HPV)

1.   Безплатна първа доза ваксина срещу HPV могат да получат:

  • момичета на възраст от 10 до 15 ненавършени
  • момчета на възраст от 10 до 14 ненавършени

2. Безплатна втора доза ваксина срещу HPV могат да получат:

  • момичета на възраст от 10 до 16 ненавършени
  • момчета на възраст от 10 до 15 ненавършени, след интервал от 6-12 месеца от първа доза, независимо дали е поставена по национална програма или не.

Д-р Кремена Пармакова - началник отдел на заразните болести в дирекция „Обществено здраве“ към МЗ изтъкна предимствата на тази ваксина.

"Ваксината срещу HPV е позната в света почти 20 години и се прилага успешно в редица държави, благодарение на ваксинацията срещу HPV много животи са спасени. Много държави в Западна Европа и Австралия също, отчитат спад в регистрираните ракови заболявания, причинени от този вирус и много спесени животи. Да, родителите е добре да се замислят, че така гарантират едно бъдеще на децата си, като намаляват риска те да се срещнат с раково заболяване“, изтъкна тя.

По думите ѝ, оптималното време в което се поставя ваксината е преди началото на сексуалния живот, тъй като е установено, че когато човек е по-млад, изгражда по-добра имунна защита, а от друга страна, когато човек още не е провел своя първи сексуален контакт, той не се е заразил с HPV - тези типове към които е насочена ваксината, защото HPV причиняват най-често предаваните сексуални инфекции.

Ваксините ще се поставят от общопрактикуващите лекари и от лекари педиатри и акушер-гинеколози.

Повече информация ще намерите на Специализирания сайт на МЗ за имунизациите в България - Плюс мен.

Ако все пак ваксината се поставя на по-късна възраст, нужно ли е да се правят допълнителни изследвания и какво следва, ако резултатите са положителни?

Чуйте подробности в интервюто на Ана Попова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приетите 8-окласници в София на втория етап на класиране обявяват на 21 юли

Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни  пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..

публикувано на 18.07.25 в 17:21

Инициативата "Голямата маса" се завръща с поредно издание

Инициативата "Голямата маса“ се завръща с поредно издание. Тази събота (19 юли), съседи и приятели от столичния район "Оборище“ отново ще седнат една маса. Събитието ще се проведе на ул. "Васил Друмев", в отсечката от ул. "Оборище" до ул. "Русалка", от 11.00 до 22.00 часа. Акцент във второто издание на "Голямата маса“ 2025 е един от..

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Велислава Делчева

Велислава Делчева е новият омбудсман на България

Новият омбудсман на България е Велислава Делчева, стана ясно след гласуването в Народното събрание. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители, 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха. Делчева беше предложена за поста от ГЕРБ-СДС. “Пред мен стои нелеката задача да оправдая доверието. Поемам огромна отговорност. Дневен ред в..

публикувано на 18.07.25 в 15:44
Георги Заманов

Георги Заманов: Влизането в еврозоната извади и вля над 1 млрд. лева в банковата ни система

След началото на кампанията за разяснения по влизане в еврозоната в българската банкова система са внесени над 1 млрд. лева . Банките у нас бяха сред първите най-готови сектори за приемане на еврото, защото похарчиха милиони и започнаха подготовката още миналата година. "Системите ни работят с много валути, имаме депозити  и кредити в..

публикувано на 18.07.25 в 15:35
Кадър от видеото към новата песен

Гриша Георгиев-Greesh представи новата си авторска песен "Сърф"

Гриша Георгиев-Greesh - добре познат и любим на голяма част от публиката е винаги много деен, атрактивен и забавен. Дойде и в предаването “Добър вечер, София“, за да представи своя соло проект и нова песен. До момента Greesh  участва в групите No More Many More и Portokal , а проекта GREESH, по думите на музиканта е факт вече две..

публикувано на 18.07.25 в 13:52

Седем летни академии помагат на децата да наваксат пропуски от учебната година

7 летни академии организира фондация "Заедно в час“, които помагат на децата да наваксат пропуски от учебната година и да развиват полезни умения. СТАРТ академиите се провеждат в кв. "Факултета“ в София, кв. "Езерово“ и кв. "Победа“ в Бургас, Шумен, Разград, с. Брестница и с. Ръжена. Лятната академия кв. "Факултета“ се организира за 9-а поредна..

публикувано на 18.07.25 в 13:23

НХГ показва изложбата “Във ваканция… CORPUS EQUORUM” на Лъчезар Бояджиев

Нционалната художествена галерия показва изложбата “Във ваканция… CORPUS EQUORUM” на Лъчезар Бояджиев. Куратори на еспозицията са Овюл Дормушоглу и Джоана Варша.  Лъчезар Бояджиев е международно признат автор за своите критични наблюдения и дисекции на трансформиращата се обществена сфера в България и Югоизточна Европа, особено след 1989 г...

публикувано на 18.07.25 в 11:38