Подкаст на српском
Величина текста
Бугарски национални радио © 2024 Сва права задржана

70 г. от основаването на Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов”

Фотографија: БГНЕС

Точно преди 70 г. на 1 ноември композиторът и диригент Светослав Обретенов слага началото на първия български професионален вокален състав. Отначало наречен Държавен радиохор, през 1954 г. той е преименуван на Българска хорова капела. Диригентът, издигнал до най-големи висоти формацията, е Георги Робев. С него тя се прочува по цял свят. За личностите, дали своя принос към състава, маестрото разказва в интервю, съхранено в „Златен фонд” на БНР:

Най-дълго е сътрудничил на Обретенов диригентът Крум Бояджиев, който оглавява капелата след кончината му. От 1955 г. главен диригент стана Димитър Русков. Той пое едно богато наследство – колкото и ценно, толкова и задължаващо. Разви го чрез разширяване на репертоарните рамки и техническите средства, тогава се разрасна звукозаписната и концертна дейност. За 10 г. години той успява да добави около 600 песни в репертоара и продължи да работи със състава в областта на ораториалната музика – цел, поставена от Светослав Обретенов. Бяха изпълнени шедьоври като кантатата „Александър Невски“ от Сергей Прокофиев, кантатата „Кармина Бурана” от Карл Орф, IX симфония от Лудвиг ван Бетовен. Друг диригент, оставил ярка следа в историята на състава, е Васил Арнаудов. В продължение на 2 г. под негово ръководство бяха изнесени много концерти, сред които един в зала „България”, на който се изпълни кантатата „Катули Кармина” от Карл Орф. Васил Арнаудов разшири обхвата от съвременни произведения в репертоара.

След 1981 г. Хоровата капела се присъединява към състава на Софийската филхармония. Десетилетия наред тя заема важно място в музикалния живот на България. Изпълнява най-добрите образци от българската акапелна хорова класика и играе ролята на своеобразна школа за подготовка на много диригенти. Разностранни са изявите на Капелата – тя звучи в концертните зали, представя репертоар от най-различни стилове и епохи, гастролира из Европа, Америка и Азия. Постоянно е присъствието й във водещи европейски международни фестивали като „Пражка пролет”, „Братиславски музикални дни”, Музикален фестивал – Бърно, Дрезденски музикален фестивал, Гръцки фестивал „Димитрия”. Ето какво споделя за турнетата зад граница Любомир Митрополитски – диригент, участвал в пряката творческа работа и в голяма част от подготовката на крупните оратории в репертоара:

Факт е, че сме създали в мнозина от слушателите за първи път етническа и географска представа за България. Независимо от пречките, които понякога сме срещали при гостувания в чужбина, всички от състава оставахме удовлетворени и изпълнени с щастие, че където и да отидем чрез хуманизма на изкуството, сме спомагали за сплотяването на хората.

За високите художествени постижения на състава свидетелства следното изказване на Дмитрий Шостакович: Огромно впечатление ми направи изкуството на Хоровата капела. Това е един прекрасен колектив, който пее мащабни произведения много добре. Съдържателно предава тяхното музикално съдържание, необикновена е чистотата на интонацията му. Считам, че това е признак на голяма хорова култура в България.

В наши дни формацията носи името Национален филхармоничен хор „Светослав Обретенов”. Настоящият 86-и сезон на Софийската филхармония ще премине под знака на 70-годишнината на хора.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!