Подкаст на српском
Величина текста
Бугарски национални радио © 2025 Сва права задржана

Какво е състоянието на достъпа до информация в България през 2016 година

Гергана Жулева
Фотографија: БГНЕС

Годишният доклад за състоянието на достъпа до информация в България през изминалата 2016 година беше представен днес. Документът се изготвя от програма "Достъп до информация“ и в него се съдържат оценката на регулациите в областта на достъпа до информация, състоянието на активната прозрачност за 566 институции у нас и се представя търсенето на информация за съдебната практика в страната ни.

Това е 17-ият поред годишен доклад за състоянието на достъпа до информация в България. В него освен суха статистика се дават и препоръки, свързани с правната уредба за достъп до информация и нейното прилагане, оценка на регулациите в областта на достъпа до информация, както и анализ на правната помощ, предоставена от Програма "Достъп до информация“. Гергана Жулева, изпълнителен директор на програмата съобщи, че от 566 институции 76% са си направили секция "Достъп до информация“, макар това да е трябвало да се случи още през 2008 година:

От тези, които имат секции "Достъп до информация“ на електронните заявления, които ние подадохме в хода на проучването, 28 от тях не са отговорили изобщо на електронното заявление, макар че процедурата за работа с електронните заявления беше съвсем ясно описано с измененията в закона. 37%, т.е. 209 от 566 институции не са публикували информация за звеното, което отговаря по Закона за достъп до обществена информация. 43% не са обновили своите вътрешни правила за работа по достъпа, макар че законът гласи да публикуват съществуващите правила. Новите задължения предполагаха преосмисляне на тези правила и определяне на звеното за контрол. Повече от половината не са публикували отчетите си по Закона за достъп до обществена информация.

В звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Светослава Кузманова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!