Папагали от три континента акостираха във Велико Търново. Най-голямата изложба в Източна Европа на говорещите пернати гостува в мола в старата столица до 6 май.
Папагалите са разположени в среда, подобна на естествената им, без клетки и може директно да се контактува с тях. От дресьорите на птиците могат да се научат интересни подробности за папагалите, като например това, че те се влюбват в хората.
Колекцията от екзотични папагали Калин Влаев събирал пет години и в нея са представени 30 пернати. Освен пъстроцветни и различни по големина папагали ара, какаду, амазона, жако, еклектус и други, може да се докоснете и до два вида тукани.
Птиците са свободни, не са поставени в клетки и няма прегради между хората и тях. Така всеки може да им се наслади, така както би ги видял в естествената им среда.
Пернатите са от Австралия, Южна Америка и Африка, разказва Калин Влаев.
„Еклектуси - това е единственият вид, който се различава по пол. Те са от Нова Гвинея. Мъжкият е винаги зелен, женският е червено-син. След това следват видовете какаду. Те са австралийски папагали. Арите те са най-големите. Видовете ара са от Южна Америка и туканите токо, които са от Южна Америка. Австралийските какадута са най-танцуващият вид. Африканските жако са най-говорящите от всички видове папагали, следвани от амазоните. По-дребните папагали говорят повече от по-големите“, каза той.
Най-игриви и податливи на дресировка са папагалите ара. В Централна и Южна Америка съществуват над 40 вида тукани, които се различават основно по вида на клюна. А той е огромен и много здрав, но лек, като същевременно е невероятно оръжие срещу хищните птици.
„Той е от семейство Кълвачи. Живее до 20 години и нищо общо няма с папагалите. Хората да не се бъркат. Клюнът им е голям, но няма никаква сила. Те поглъщат от върха на клюна директно към гърлото. Докато папагалът бели абсолютно всичко. Изяжда не повече от 20% от това, което му е в крачето. Другото пада по земята. Туканът токо не лети, той подскача. Може да прави по 30 метра скок.“
Една филмова звезда може да бъде видяна във Велико Търново. Черешката на тортата, както казва дресьорът Калин Влаев, е хиацинтовият ара от филмът „Рио блу“.
„Тя е най-голямата, най-рядката, изобщо най-най. С размах на крилете достига до 140 сантиметра. От главата до края на опашката - до 1,20 метра. Лилавее дори, синьо-лилава е. Уникална е. Тя живее до 100 години. Истинско наследство“, каза той.
Влаев обясни, че папагалите се влюбват в хората: „Някои видове се влюбват толкова силно, че без любимия си човек получават силен стрес, започват да си скубят перата, да изпадат в депресия, дори могат да умрат. Това са видовете жако. Много дълго съм разсъждавал на тази тема. Те са различни животни като цяло. Имат интелекта на 4-5-годишно детенце. Те чувстват, мислят много по-различно от другите животни, имат характер - или те обичат, или другата крайност.“
Пъстроцветните и екзотични папагали от редки видове предизвикват интереса на малки и големи във Велико Търново. Най-възторжени са децата.
„Харесва ми, че са цветни и летят. Те са умни животни. Давам им храна, зрънце“, казва едно от тях.
Папагалите летят и са много шарени, ама летят така свободно тук, при всички хора.
„За пръв път ли виждаш от близко папагали? – „Не“. - Би ли искала да си гледаш птичка? – „Да и то много. Знам, че птичките трябва да се оставят в техните гнезда, ако са още малки. Не бива да ги вземаме, а майка им да ги отглежда и те сами да се учат“, гласи диалогът с друго дете.
Тези пъстроцветните ара са много хубави и ми направи впечатление, че по много години живеят, което ми беше интересно, не го знаех, споделя трети посетител… „Знаете ли, че папагалите са птици, които се влюбват в хората? - Не, не знаех, от вас научавам, но нали това е целта – да се научи нещо ново“.
„Случвало ми се е папагалчето да кацне на рамото ми. Папагал беглец в един парк имаше и на рамото ми кацна. Всяка една птица от тези ни впечатли със своите нрави, със своето поведение“, казва друг.
Папагалите са прекрасен домашен любимец. Ако живеете в къща, можете да си вземете от по-едрите екземпляри, а за апартамент са подходящи по-мъничките породи, които не са и толкова гласовити. Не очаквайте чудеса в дресировката на птиците, не става за месец или два, обяснява дресьорът на екзотичните птици Калин Влаев. Освен достатъчно просторна клетка за птицата, направете и стойка, на която да каца папагалът извън клетката. Задължителни са обаче вниманието, грижата и обичта към птицата.
Репортажа на Здравка Маслянкова можете да чуете от звуковия файл.