С документална изложба и тържествена сесия Благоевград отбеляза 60 години от унищожителното наводнение в града и околните села, при което загиват 13 души, а нанесените щети са за 28 милиона лева.
Поройният дъжд и продължителната градушка в късния следобед на 2-ри юли 1954-та не могат да се поберат в неукрепеното корито на река Бистрица. Водната стихия залива къщи, търговски обекти, фабрики и хранителни складове. Ниските зони на най-стария квартал "Вароша" са пометени. Мостовете над реката също. Градът остава без ток и питейна вода близо месец.
Важните факти и събития около наводнението днес бяха представени във фотодокументална изложба, събрана от лични и обществени архиви.
Роза Ангелова е била 12-годишна по време на наводнението, но още изживява ужаса в душата си:
До ден днешен е цялата картина пред очите и много ме разстройва. Беше много страшно. От всички къщи прииждаха хората от "Вароша" да гледат реката, а ние, децата, тичахме по дървения мост, който води към черквата и стъпихме на земята и моста го отнесе. За малко щеше да отнесе и нас.
Още на следващия ден кметът тогава Милен Зашев излиза с апел към населението всеки да се включи във възстановяването на града.
Населението е дало 33 000 трудови дни. За разлика от днешните реакции при бедствия, тогава никой не обвиняваше никого, а всеки даваше каквото и колкото може, споделя Роза Ангелова, спомняйки си, че е носела вода на бригадирите:
Веднага започна мобилизацията и имаше много голяма солидарност.
90 почетни дипломи за съпричастност към възстановяването на града и спасени човешки животи бяха връчени днес лично и посмъртно на граждани и военнослужещи.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.