Тази седмица предстои да бъде обявен дългоочакваният инвестиционен план на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, който трябва да даде тласък на икономиката и заетостта в Евросъюза. В същото време обаче Юнкер ще се изправи и пред вот на недоверие заради данъчните облекчения, давани от Люксембург по времето, когато е бил премиер на Великото Херцогство.
Дебатите по вота на недоверие са насрочени за тази вечер, гласуването ще е в четвъртък. Няма никакви съмнения, че Жан-Клод Юнкер ще запази поста си с гласовете на християндемократите, социалистите и либералите. Те също не одобряват някогашната му практика да раздава данъчни подаръци, но възприемат този вот като поредна пропагандна акция на евроскептиците.
Вносителите – британската Партия на независимостта на Найджъл Фараж и френският Национален фронт на Марин Льо Пен, едва ли ще могат да разчитат на подкрепа дори от крайнолевите, които ги обвиниха, че са откраднали идеята им за вот на недоверие. Така единственият въпрос около него остава дали Жан-Клод Юнкер ще получи по-малко гласове от тези, с които беше избран на поста.
Преди вота той вече ще е обявил как смята да изпълни основното си предизборно обещание – за мащабен инвестиционен план на стойност 300 милиарда евро, който да ускори икономическия растеж и да намали безработицата. Този въпрос интересува всички политически групи. Някои от тях вече предупредиха, че разчитат Юнкер да излезе с нови идеи за намиране на свежи пари, а не просто за прехвърляне на вече съществуващи средства от една програма в друга.
Междувременно Европарламентът ще очаква с вълнение и с невиждани мерки за сигурност и едно историческо посещение – утре там ще бъде главата на римокатолическата църква папа Франциск. Това ще е първата папска визита след 1988-а година, когато Йоан Павел Втори посети един далеч по-малоброен Европейски парламент, който включваше представители само на 12 страни - членки.
Тази вечер в пленарната зала в Страсбург предстои и Европейската комисия да отговори на запитване на български евродепутат за забавянето на мерките по кохезионната политика за периода 2014-2020-а година. Председателят на комисията по регионално развитие Искра Михайлова е отправила въпроси защо се бави одобряването и прилагането на новите оперативни програми, защо изтичащата година практически е изгубена за усвояване на средствата, с кои страни - членки има проблеми и от какво естество са те.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.