Когато подсъдимият е признат за виновен, осъден е с лишаване от свобода, изпълнението, на което не е отложено, и е налице реална опасност той да се укрие, съдът може да замени мярката за неотклонение с по-тежка, предвиждат промените в НПК. Съдът ще определя адреса, на който се изпълнява домашният арест. Мярката ще се контролира чрез средства за електронно наблюдение. На лицата с наложена забрана ще се отнемат документите за самоличност и ще им се издават заместващи ги. С други текстове се изменя и редът за разрешаване използване на СРС по отношение на съдии, прокурори и следователи.
Намаляване на таксите на частните съдебни изпълнители до размера на задължението на длъжника, предвижда приетият на първо четене законопроект, внесен от Мая Манолова:
За задължения обикновено към дружества, монополисти, към банки, гражданите от едно задължение в рамките на 300-400 лева накрая се оказват длъжници на задължения от по няколко хиляди лева. Това не е справедливо. Не е справедливо също така съдебният изпълнител да насочи изпълнението за едно задължение от 300 лева към няколко имота на длъжника към неговите трудови възнаграждения.
Парламентът прие на първо четене и изменения на Гражданския процесуален кодекс. Случаите, в които вземането се основава на административен акт, документ или извлечение от счетоводни книги, да не се пристъпва към изпълнение преди съда да се произнесе, приеха депутатите. Друго предложение предвижда определенията, постановени от Апелативен съд, да бъдат обжалвани пред Висшия касационен съд, а тези, постановени от Окръжен съд - пред съответния Апелативен съд.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.