Върховният касационен съд е постановил, че ЧЕЗ незаконосъобразно е изисквало от абонатите си да заплащат сметки, срещу които са подали писмено възражение, или когато са били уличени в неправомерно въздействие върху измервателните устройства, без това да е доказано. Това съобщи БТА, като се позова на Комисията за защита на потребителите, които са завели колективен иск срещу енергоразпределителното дружество.
След решението на съда дружеството има два месеца, за да премахне неравноправни клаузи от общите си условия.
Експертите на Комисията напомнят, че потребителите, които смятат, че правата им са били нарушени от действалите до момента неравноправни клаузи, вече могат да заведат иск в съда за претърпени вреди, без да е необходимо отново да доказват, че клаузите са нищожни.
В момента са в ход колективни искове срещу още няколко електроразпределителни дружества за неравноправни клаузи в общите им условия, които не са отстранили доброволно по препоръка на Комисията за защита на потребителите.
По повод постановеното от Върховния касационен съд, от компанията съобщиха, че тази клауза не се прилага вече две години. Говорителят на ЧЕЗ Мария Дойчинова каза, че те спазват решенията на съда и не допускат правата на клиентите им да бъдат нарушавани:
Този член, според който подаването на възражение срещу сметката, не освобождава потребителя от задължение да заплати дължимата сума, не се прилага от 2013 година. Във връзка с измерването на количествата, те се изчисляват по реда на правилата за измерването на количествата електрическа енергия, което е един подзаконов нормативен акт. Проект на новите общи условия е подаден още през 2013 и 2014 година, като са отразени дадените насоки от страна на Държавна комисия за енергийно и водно регулиране по това време.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.