Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НС прие окончателно поправките в Закона за държавното разузнаване

Служителите на Агенция "Разузнаване" ще могат да използват оръжие при въоръжено нападение

| обновено на 01.10.15 в 13:02
Снимка: БГНЕС

При изпълнение на служебните си задължения държавните служители на Агенция "Разузнаване" ще могат да използват оръжие при въоръжено нападение или заплаха с огнестрелно оръжие, както и ако лицето оказва съпротива или се опитва да избяга. Това прие Народното събрание при второ четене на промените в Закона за Държавната агенция "Разузнаване".
При употребата на оръжие органите са длъжни да пазят живота на лицето, срещу което то се използва и да не застрашават живота и здравето на случайни граждани, записаха още депутатите. Ако е невъзможно да се избегне, при задържане служителите на Агенцията могат да употребяват физическа сила и помощни средства като палки, и гумени патрони. Тези средства не могат да се употребяват срещу видимо малолетни лица и бременни жени.

Държавната агенция "Разузнаване" ще бъде пряко подчинена на министър-председателя, решиха депутатите. Президентът може да поставя задачи на Агенцията, но съгласувано с министър-председателя. Той има право да получава информация и да взема отношение към годишния доклад на Агенцията преди внасянето му от Министерския съвет за приемане в Народното събрание. Разузнаването трябва да предостави информация в еднакъв обем и съдържание на президента, на председателя на парламента и на министър-председателя. 

Държавната агенция ще се ръководи от председател, който ще се назначава с указ на президента по предложение на Министерския съвет за срок от 5 години. Председателят може да има само още един 5-годишен мандат. Той ще се подпомага от заместници, които сам е предложил, но ще бъдат назначавани от Министерския съвет. За председател и заместник-председатели на Агенцията могат да бъдат назначавани лица с висше образование и степен "магистър", които имат най-малко 10 години стаж в системата на "Защита на сигурността", не са осъждани и имат само българско гражданство. Въвежда се и нова фигура в българското разузнаване – инспектор, който ще бъде на пряко подчинение на председателя на Агенцията и ще се назначава от министър-председателя.

Народното събрание прие на първо и второ четене и внесените от правителството промени в Закона за обществените поръчки. Те предвиждат Агенцията по обществени поръчки да премине към министъра на финансите. 

В закона е предвидено да се отмени забраната възложителите да поставят изисквания за икономическото и финансовото състояние, квалификацията и техническите възможности по отношение на специализирани предприятия и кооперации на хора с увреждания. Поне 80% от предмета на поръчката ще се изпълнява от специализирано предприятие и кооперация на хора с увреждания със собствено производство или ресурс или с подизпълнители, или с ресурсите на трети лица, които също трябва да бъдат такива предприятия или кооперации.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!