В най-оптимистичния вариант населението на страната ни може да се увеличи с няколкостотин хиляди души, а в най-лошия - да остане на сегашното си ниво или да намалее малко в следващите 15 години, поясни професор Митко Димитров , директор на Института за икономически изследвания към БАН, който допълни, че за тази цел обаче трябва да се предприемат много активни мерки.
Съвсем естествено раждаемостта в страната следва развитието на икономиката, като по-големият проблем обаче е смъртността при българските мъже в активна възраст, която е много по-висока от средно европейската, подчерта професор Димитров:
Следователно пазете мъжете - имайте специална политика на грижа към българските мъже. Преждевременната смъртност означава смъртност на мъже, които са глави на семейство или хора, които са в разцвета на силите си - с квалификация и с определена работа, така че загубите не са само трагични за семейството, а те са и икономически, и социални. Има много силни измерения и за цялото общество.
Освен намаляване на смъртността и поощряване на естествения прираст на населението, резерви за да не се стопим като нация, може да се търсят и в механичния прираст. Необходимо е да се стимулира обратно връщането в страната на напусналите я българи, както и да се привлекат мигранти от други страни, допълни професор Димитров:
Когато говорим за мигранти, много е важно това да бъдат хора, които да могат да се интегрират в обществото. Никое общество не е длъжно да приема хора, които ще бъдат чужди или враждебни на неговите ценности, както и на неговата култура и бит.
Професор Митко Димитров участва в конференция, на която беше представена стратегия за демографснкото развитие на населението в страната ни през следващите 15 години.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.