Кризата между Турция и Русия заради сваления руски бомбардировач нажежи битката за газа, като в нея се включиха и заклетите врагове Иран и Израел.
Иран, който е най-големият поддръжник на Русия за Сирия, побърза да заяви, че няма да увеличи доставките на газ за Турция, ако постъпи искане от нейна страна. Според подписаната 25 години спогодба между Анкара и Техеран Иран задоволява 30 на сто от нуждите на Турция, което е около 10 млрд. куб. м газ годишно. През миналата година Иран е доставил около 9 млрд. куб. м, според ирански представител това количество ще се запази.
В същото време Израел, с който Турция дълго време бе скарана заради нападението срещу кораба "Мави Мармара" през 2009 г., когато бяха убити деветима турски граждани, е започнал преговори за износ на газ на Турция, заяви израелският премиер Бенямин Нетаняху.
Разглеждаме всички възможни опции за разширяване на газовите находища и за активизиране на износа. Преценяваме Турция като важен потенциален клиент, а също Египет, Йордания, Гърция и Западна Европа, заяви израелският енергиен министър.
През изминалата година взаимният обмен между Турция и Израел е нараснал двойно и надхвърля 5 млрд. долара. Генералният консул на Израел в Истанбул заяви, че са готови да посредничат в кризата с Русия.
Междувременно, турското министерство на енергетиката и природните ресурси опроверга появилите се твърдения, че Русия ще прекрати работите по строителството на първата атомна централа Мерсин Аккую. А представител на консорциума за енергийните пазари Мехмед Ертюрк заяви, че предвид спада в цените на петрола и нестабилната й икономика, Русия няма да има лукса да откаже да продава газ на Турция.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.