Промените са съобразени с последните изменения в Конституцията. Въвежда се пряк избор на членове на ВСС от магистратската квота, а решенията за назначаване, повишаване и освобождаване на магистрати, ще се вземат самостоятелно от отделните колегии при условия на явен вот и без "въздържал се". Ограничава се възможността за влияние от страна на парламентарно представените политически партии върху кадровите решения и вот на колегията на съдиите и колегията на прокурорите и следователите във ВСС, чрез въвеждане на квалифицирано мнозинство от 8 гласа за съдийската и 6 за прокурорската колегия.
Министърът на правосъдието Екатерина Захариева каза, че подкрепата на законопроекта ще бъде знак към българското общество за наличието на широка политическа подкрепа за реформа в съдебната система:
Предвиденото квалифицирано мнозинство в двете колегии, при всички кадрови решения - не само при назначенията, но и при дисциплинарните производства, е гаранция, която искаше от нас и Венецианската комисия, че само парламентарната квота няма да може сама да взема кадровите решения. По този начин ще се постигне и висока вярност и представителност на хората, които ще бъдат повишавани и назначавани в съдебната система.
Министърът на правосъдието каза, че предлаганият законопроект е изработен с участието на всички заинтересовани страни и съгласно правилата на Съвета за съдебната реформа, а в работните групи са били поканени представители от всички политически партии.
Всички политически партии, с изключение на БСП, подкрепиха промените в Закона за съдебната власт. Михаил Миков коментира:
Страхувам се, че с този законопроект ще ударите поредната греда, в опита да реформирате съдебната власт. Това ще доведе до много сериозни битки на лобита. И след време, друго Народно събрание ще трябва да реформа това, което наричате реформа на съдебната власт.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.