Според експресно социологическо проучване влизането на Черна гора в НАТО ще доведе до засилване на напрежението, смятат повечето руски граждани, взели участие в него.
45% мислят, че това ще доведе до допълнително изостряне на обстановката в Европа и увеличаване на напрежението между Русия и НАТО, а близо 13% предполагат, че това може да доведе до провокиране на конфликт вътре в Черна гора.
Ръководителят на Комитета по международните въпроси в Горната камара на руския парламент, Съвета на федерацията, Константин Касочов, написа в своята страница във фейсбук, че НАТО отдавна не е опора на европейската сигурност, а нейно предизвикателство.
Влизането на Черна гора в НАТО, според него, е ненавременен акт и ненужна стъпка, която не може да бъде оправдана и разбрана.
Преди време руският външен министър Сергей Лавров попита защо черногорците не са се изказали на референдум дали искат да влезе страната им в Алианса и постави директно под съмнение нейния принос към Блока за колективна сигурност. Лавров не изключи възможността Русия да демонстрира ответни действия на влизането на Черна гора в НАТО и приближаването на Алианса до нейните граници.
През последните месеци руските медии следяха с обширни репортажи протестите на просръбските партии в Черна гора, които се обявиха срещу влизането на балканската адриатическа държава в НАТО.
Присъединяването на Черна гора към организацията става на символичната за балканската държава десета годишнина от отделянето ѝ от общата държава със Сърбия – с референдум на 21 май 2006 г. Подгорица се отдели от Белград и пое самостоятелен път на развитие.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.