По-малко от седмица преди президентските избори в Съединените щати предварителното гласуване отбелязва скок в сравнение с предишния вот за президент. Според анализ на Ен Би Си Нюз над 26 милиона американци вече са подали гласа си. От телевизията коментират, че това е два пъти повече в сравнение със същия период през 2012-а. Междувременно проучванията на общественото мнение дават противоречиви данни, като някои агенции посочват поне пет пункта преднина за Хилари Клинтън, а други определят Доналд Тръмп като лидер.
Във вторник в Пенсилвания Доналд Тръмп атакува здравната реформа на президента Барак Обама. Той говори за покачването на вноските за здравно осигуряване и обеща, че ако бъде избран, ще работи с Конгреса за отмяна на една от ключовите реформи на Обама.
От своя страна щабът на Хилари Клинтън заложи на посланието, че кампанията на демократа не е в криза, въпреки продължаващото разследване на имейлите ѝ. В период от 72 часа от оповестяването на наличието на нови мейли, които биха могли да са от значение за разследването за използването на частен сървър от времето ѝ на държавен секретар, симпатизанти са дарили общо 11,3 милиона долара онлайн.
В последната отсечка в изключително интензивната си програма двамата кандидата залагат на срещи с избиратели от щати, в които върви предварително гласуване и такива, които са важни за спечелване на Белия дом. В последните няколко дни Тръмп и Клинтън заложиха предимно на Флорида, Айова, Охайо и Северна Каролина. Из страната за тях се застъпват и т.нар. "сурогати" – видни имена, призоваващи избирателите да ги подкрепят. От името на Хилъри Клинтън обиколки правят президентът Барак Обама, бившият президент Бил Клинтън, както и Бърни Сандърс, който планира да посети 12 щата в оставащата по-малко от седмица. Сред познатите застъпници за Тръмп, освен семейството му, е бившият кмет на Ню Йорк Рудолф Джулиани.
В разгара на президентската кампания в САЩ министърът на правосъдието Лорета Линч и директорът на ФБР Джеймс Коми се договориха да ускорят процеса по разследване на имейлите на Хилари Клинтън от времето, когато тя бе държавен секретар. Агенти проучват с помощта на специални програми електронните писма в ноутбука на бивш конгресмен, който е съпруг на сътрудничка на Клинтън. Целта е да се изясни дали в писмата е имало поверителна информация.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.