Федерален апелативен съд в Калифорния изслуша аргументите "за" и "против" временната забрана на американския президент Доналд Тръмп за влизане в страната на хора от седем държави с предимно мюсюлманско население. Изслушването се състоя, след като действието на забраната бе блокирано на две съдебни инстанции.
Групата от трима съдии в Сан Франциско изрази скептичност спрямо аргумента на Белия дом, че забраната е крайно необходима за националната сигурност. На въпрос дали има достатъчно доказателства, че държавите с наложена рестрикция са обвързани с тероризъм, адвокатът на правителството каза, че все още не разполагат с такива и добави, че малък брой сомалийци в САЩ са били свързани с групировката "Ал-Шабаб".
На въпрос към отсрещната страна дали има доказателства указът да дискриминира мюсюлмани, адвокатът, представляващ щатите Вашингтон и Минесота, които оспорват акта, цитира публични изказвания на Тръмп, призоваващи за забрана за влизане в страната конкретно на мюсюлмани. Той обаче също призна, че забраната обхваща малък процент от мюсюлманите по света.
Правителството защитава тезата, че с действията си Тръмп не е нарушил своите правомощия. Администрацията на президента смята, че съдът, който миналата седмица блокира решението, е допуснал грешка, като е поставил под съмнение преценката на държавния глава. Поредното съдебно решение по случая се очаква до края на седмицата.
Адвокатите на двете страни изложиха аргументите си в телефонна конференция, като изслушването бе публично. То бе включвано пряко в ефира на няколко американски телевизии.
Междувременно новият шеф на Департамента по национална сигурност Джон Кели заяви пред Конгреса, че съжалява, че не е информирал законодателния орган по-рано за ограниченията, но допълни, че според него изпълняването на указа е минало "плавно". Кели каза още, че държавите в указа не са били избрани, защото са с предимно мюсюлманско население, а защото били в групата страни-спонсори на тероризъм или пък не са могли да снабдят САЩ с обстойна информация за хората, които имат намерение да влязат в страната.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.