В навечерието на референдума за независимост в Иракски Кюрдистан втори ден продължават ученията на турската армия край границата със Сирия и Ирак. Маневрите се провеждат в района на гр. Силопи, недалеч от граничния пункт Хабур, където се събират границите на трите страни – Турция, Сирия и Ирак. В тях участват около 100 танка, гаубици и различни видове бронемашини. Днес сутринта турските военни съобщиха, че са нанесли въздушен удар по цели на Кюрдската работническа партия в Северен Ирак. Загинали са най-малко 4 души, разрушени са складове и е унищожена екипировка. Вицепремиерът на Турция Бекир Боздаг заяви, че южната ни съседка няма да приеме създаването на свършени факти в Северен Ирак. В израз на рядко постигано напоследък единство, главната опозиционна сила – Народнорепубликанската партия – напълно подкрепи действията на властите по въпроса.
Президентът Реджеб Тайип Ердоган ще обсъди днес в Ню Йорк въпроса за насрочения на 25-и септември референдум за независимост на Кюрдския автономен район в Ирак с иракския министър-председател Хайдар ал-Абади. Двамата политици са в града за участие в 72-а сесия на Общото събрание на ООН. Въпросът ще присъства и в дневния ред на срещата между Ердоган и американският му колега Доналд Тръмп.
За да избегне зависимостта от централната власт в Багдад, Кюрдското регионално правителство построи петролопровод през Турция. Съществуват опасения, че ако напрежението ескалира, Турция може да взема решение да прекрати този износ.
Референдумът е особено чувствителен за Турция не само заради възможността за създаване на кюрдска държава, но и защото в някои от т. нар. оспорвани между властите в Багдад и Ербил територии, живеят тюркмени, като въпросът за богатия на петрол и населен с кюрди, араби и тюркмени град Киркук е един от най-проблемните.
Eрдоган проведе и закрита за медиите среща с представители на американски еврейски и произраелски организации. Тел Авив единствен в региона открито подкрепя референдума. Израел поддържа връзки с кюрдски организации още от времето, когато ги подкрепяше в борбата срещу общия враг Саддам Хюсейн.
В речта си пред Общото събрание, която предстои, Ердоган се очаква да постави въпросите за реформа на структурата на ООН, за трагедията на мюсюлманите в района Рохингя, за борбата с организацията на проповедника Фетуллах Гюлен в рамките на борбата с тероризма и за предстоящия на 25-и референдум в Северен Ирак.
Любопитен детайл е, че охраната на Ердоган не е в обичайния си състав, защото нейни служители са издирвани от американски съд във връзка с масов бой с демонстранти, в което те се замесиха при посещението на турския държавен глава в Съединените щати през май месец. По тази причина Държавният департамент на САЩ оттегли предложение за продажба на оборудване на „Зиг-Зауер“ на стойност 1,2 млн. долара на телохранителите на Ердоган.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.