Парламентът прие на първо четене промени в Закона за държавната собственост. Те са внесени от Николай Александров от „Обединените патриоти“ и група депутати. Целта на промените е да се отразят нормативните промени в законодателството след отмяната на Закона за публично-частното партньорство.
Прецизира се възможността държавата да запортира имоти в капитала на публично-частни дружества по смисъла на Закона за концесиите, но при спазване на законодателството в областта на държавните помощи.
Пенчо Милков от БСП заяви, че групата ще се въздържи от подкрепа на законопроекта и изрази опасенията на левицата.
„Държавните имоти обаче представляват същностна характеристика на държавата, на нейната мощ. И преминавайки от забрана към преценка да се извършат такива апорти - в нас възниква основателно безпокойство за защитата на обществения интерес“.
Депутатите приеха на първо четене и промени в Закона за опазването на околната среда.
С тях се въвежда обединена процедура за екоразрешителни при инвестиции.
Целта е намаляване на административната и регулаторна тежест върху гражданите и бизнеса чрез премахване на изискването за представяне на някои официални удостоверителни документи на хартиен носител.
Заради възражения, че част от текстовете не гарантират опазване на качеството на питейната вода, поправките, свързани с промяната на досегашния режим за определяне на санитарно-охранителните зони около водовземните съоръжения, ще отпаднат.
Председателят на Комисията по околната среда и водите Ивелина Василева от ГЕРБ подчерта:
„Ние ще предложим отмяна на тези текстове, защото смятаме, че не са предприети след провеждане на детайлни обществени обсъждания, така че всички да сме сигурни, че ще бъде гарантирано опазването, защитата на питейните водоизточници, които са толкова важни и свързани със здравето и стандарта на живот на нашите граждани“.
От БСП и ДПС изразиха готовност да подкрепят на второ четене закона, ако обещанието бъде спазено.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.