В структурата му са включени Центърът по молекулна медицина (ЦММ), както и катедри и лаборатории от медицинските университети в София и Пловдив. От 2014 г. университетският комплекс е единствената в България научна структура с международна валидация.
"С направеното по проекта студенти и учени от двата водещи медицински университета имат достъп до специфична апаратура за извършване на цялостни геномни изследвания, на цялостни метаболитни, на цялостни протеомни изследвания" – посочи пред Радио София координаторът на проекта и изпълнителен мениджър на ЦММ проф. Радка Кънева.
Ръководителят на проекта акад. Ваньо Митев не без гордост подчерта, че специалистите в тези научни звена имат повече от 260 публикации в списания с импакт фактор и хиляди цитирания.
Наличната научна инфраструктура, опитът на изследователите и дързостта на младите са атестат, дават надежда и гаранция за следващи интердисциплинарни и фундаментални проучвания, отбеляза проф. д-р Николай Лазаров, председател на Изпълнителния съвет на Фонд „Научни изследвания“.
Това е финалната фаза на проекта, но ползите са дългосрочни - и за обучението на студенти, и за развитие на младите учени, и за реализиране на още научни проекти и международни програми.
Чуйте още по темата в репортажа.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.