Годишната награда на БНР „Сирак Скитник“ е учредена през 2001 година и се присъжда за принос в развитието на Българското национално радио като обществена медия. Тя носи името на първия директор на Радио София – Сирак Скитник, талантлив художник, критик, поет, театрал, общественик. Наградата се връчва всяка година на 25 януари, Деня на радиото.
С оглед на дейността на Българското национално радио като обществена електронна медия, наградите са обособени в три категории:
Голямата награда „Сирак Скитник” - за значим принос в развитието на Българското национално радио.
1. Номинация на програма „Хоризонт“ – Програма „Хоризонт“.
2. Номинация на РРС Благоевград - Людмила Кръстева Божинова, отговорен звукорежисьор.
Професионалист с доказан опит. Повече от 30 години е зад пулта на Регионалната радиостанция. 20 години е отговорен звукорежисьор. Автор на над 60 опознавателни сигнали на медията и множество рекламни клипове. 10 години автор и водещ на предаването „Когато рок енд рола беше млад“. Китарист и композитор. Автор на над 40 песни и една детска рок опера.
3. Номинация на РРС Бургас – Мартин Минков, програмен директор на БНР.
Номинацията на Мартин Минков е за значим принос в развитието на Българското национално радио. Той има зад гърба си 40-годишен професионален опит. Роден е през 1955 година. Завършва Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Работи в БНР от 1979 г. Бил е репортер, редактор, водещ на информационни и обзорни предавания, външнополитически коментатор, главен редактор на програма „Хоризонт“ и заместник-генерален директор на БНР през 1997 г. Дългогодишен кореспондент в Скопие. Оглавява Радио Бургас през 2012 г. От 2016 г. е програмен директор на БНР.
4. Номинация на РРС Видин – Регионална радиостанция на БНР Радио Видин.
5. Номинация от Дирекция „Музикална къща БНР“ – Дирекция „Международно сътрудничество“.
6. Номинация на Главна редакция „Радио България“ – Редакция „Интернет“ на Радио България.
Награда за радиожурналистика - индивидуална награда за открояващо се присъствие пред микрофона, за отстояване на идеи и позиции, които утвърждават авторитета на Българското национално радио като обществена медия през изминалата година.
1. Номинация на програма „Хоризонт“ – Явор Стаматов, старши редактор в програма „Хоризонт“.
2. Номинация на РРС Благоевград – Иван Димитров Близнаков, отговорен редактор.
Иван Близнаков е журналистът с най-много опит в Радио Благоевград. В медията е от 1984 година. За това време се е утвърдил с творческа индивидуалност, със свой стил, отлична езикова и обща култура и позиция. От 22 години се е специализирал в спортната журналистика. Автор е на редица проблемни материали, засягащи спорта в Югозапада, уважава гледната точка на опонента си и винаги е прецизен в изказа си.
3. Номинация на РРС Бургас – Стефка Бакърджиева, журналист.
4. Номинация на РРС Варна – Румен Генов Христов, журналист.
Репортер, автор и водещ на спортни предавания. През по-голямата част от тези години той е единственият спортен репортер и коментатор на медията. Повече от 20 години е основно действащо лице в организацията и провеждането на най-масовата спортна проява в Източна България – Щафетната обиколка на Радио Варна по повод националния празник 3 март. По негово предложение и с огромни лични усилия той успя да възстанови състезанието в първоначалния му вид с три вида спорт – плуване, колоездене и лека атлетика.
5. Номинация на РРС Видин – Цветомир Цветанов, старши редактор.
6. Номинация на РРС Пловдив – Галя Митева, журналист.
7. Номинация на Радио България – Гергана Манчева, репортер.
Награда за радиопредаване/радио проект/мултимедиен проект, музикален проект на БНР - колективна награда за професионализъм и оригинални идеи през изминалата година.
1. Номинация на програма „Хоризонт“ – Ирина Недева, журналист от програма „Хоризонт“ за реализирането на поредицата „СТО-ЛИЦА КУЛТУРА-ПЛОВДИВ 2019“, както и на специалното издание на „Хоризонт до обед“ (11.11.2019 г.) с участието на Н. Пр. Кристоф Айххорн, посланик на ФРГ, посветено на 30-годишнината от падането на Берлинската стена.
2. Номинация на програма „Христо Ботев“ – предаването „Познати и непознати“.
3. Номинация на програма „Радио София“ – рубриката „Родина зад граница“.
4. Номинация на РРС Благоевград – предаването за изкуство и култура „Арт сезони“.
5. Номинация на РРС Бургас - проектът „Приказни истории с БНР Бургас“.
6. Номинация на РРС Варна – поредицата събития, предавания, концерти, рубрики, обществени прояви под общото заглавие „85 години Радио Варна“.
Проектът „85 години Радио Варна“ надхвърля рамките само на мултимедиен, музикален или радиопроект. Във всеки от месеците на юбилейната за Радио Варна година беше реализирано емблематично събитие – предаване, концерт, изложба, спортна или обществена проява, отворено към най-широката публика и аудитория на медията. Тематично всяко от събитията кореспондираше както с радиоживота и програмата, така и с историята на региона на разпространение на медията. Календарът на проекта „85 години Радио Варна” включваше дванадесет основни прояви.
7. Номинация на РРС Видин – мултимедийният проект „Изнесени аудио-визуални студиа“ на Радио Видин.
Стремежът на екипа на Радио Видин е осигуряване на добър аудио-визуален продукт, за да може радиото да отговори адекватно на изискванията на съвременния свят и да е конкурентноспособно на останалите медии. Изнесените аудио-визуални студиа затвърждават активното присъствие на Радио Видин в Интернет и в социалните мрежи. Така медията отговаря на очакванията на съвременния потребител на информационно съдържание. Статистиката показва, че изнесените аудио-визуални студиа са генерирали над 64 000 гледания.
8. Номинация на РРС Пловдив – „Мечтата и реалността - #ЗАЕДНО“ - поредица предавания на екипа на Радио Пловдив, посветени на откриването и домакинството на Пловдив като Европейска столица на културата 2019 г.
9. Номинация на РРС Шумен – предаването „Истории за историята“.
10. Номинация на Радио България – проект „Разкази от кръстопътя“ - редакция „Чужди езици“, екип „Турски език“.
“Разкази от кръстопътя” е проект на турска редакция на Радио България, който представя селекция от произведения на съвременни български автори на турски език във формат аудио книга. Оригиналната идея на екипа допринася за популяризиране на съвременната българска литература зад граница и утвърждава ролята на радиото като платформа за споделяне и представяне на най-добрите достижения на българската култура. В сборника са включени авторите Алек Попов, Александър Секулов, Александър Шпатов, Ангел Игов, Весела Ляхова, Владимир Зарев, Георги Господинов, Деян Енев, Захари Карабашлиев и др. За повечето от тях това е първа среща с турските читатели.
Регламента за присъждане на голямата награда „Сирак Скитник“ и годишните награди на БНР вижте ТУК
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.