Учениците, техните учители и представители на семействата им с тяхното доброволчество са превърнали околната среда в училището в по-красива, по-добра и по-здравословна, посочи Балтаков. „Беше невероятно човек да види такова единение. Точно такива каузи, свързани с правене на добро, показват, че можем да бъдем единни.“
„В целия квартал няма нито един площад или място, където хората да се събират, да си говорят, да социализират. И училищният двор е мястото, „мегданът“, „площадът“, където семейства, приятели и съседи могат да се събират да общуват. Но проблем е, че поради някакви културни специфики и липси в този район – на контейнери, на кофи за боклук, се е стигнало до един момент, в който за два дни бяха събрани и извозени 10 тона боклук, а това въобще не е малко“, отбеляза Андон Балтаков.
Влизането си във „Факултета“ той сравни като усещане с бедните квартали на Рио де Жанейро. „И си зададох въпроса наистина ли за тези хора и за тази общност се сещаме само и единствено когато наближават избори.“
Дългогодишният водещ на програма „Хоризонт“ Таня Величкова е част от мисията и екипа на инициативата „Заедно в час“ и преподава в 75-то училище.
Трябва да създаваме условия всеки гражданин на нашето колоритно и пъстроцветно общество да има равен шанс и програмата „Заедно в час“ се опитва да работи в тази посока, смята Андон Балтаков. „Наистина се надявам това да е началото на равния старт и вече от всеки един ученик в това училище си зависи докъде ще стигне в този живот.“
„Когато един човек види от отсрещната страна добрина, разбиране и уважение за това какъв е, той се чувства окрилен – да развива всяка от способностите, които са му заложени, а и да учи или да постига неща, за които може би неговите майки или татковци, баби и дядовци никога не са мечтали“, допълни Балтаков.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.