На ръба сме! Ние не можем да си плащаме сметките, казаха пред "Хоризонт" някои от протестиращите.
И двете паневропейски браншови организации, които организират протеста, са единни по отношение на проблема, а именно ниската изкупна цена на млякото на едро, те предлагат различни решения. Едни настояват за преки държавни помощи от правителствата, изкупуване на продукция от частни складове и ускорено плащане, още преди декември, на евросубсидиите.
Други обаче смятат, че това са мерки срещу дребния производител и искат структурни промени, които да намалят като цяло количествата произведено мляко.
Германецът Ромуалд Шабер, председател на Европейския млечен борд, заяви:
Пълна илюзия е, че положението на този пренаситен пазар ще се оправи, като хвърляме още пари в него.
Пол дьо Монвалон от Асоциацията на френските млекопроизводител, допълни:
Едрият бизнес и либералните политици продължават да настояват за една тотално извратена система за селските семейства, за цялата местна икономика и всички социални и икономически слоеве от населението.
Франция иска преки парични помощи от ЕС за подпомагане износа на мляко, заяви министърът на земеделието Стефан льо Фол. Преди началото на извънредната министерска среща посветена на кризата в млечния сектор, той представи позицията на страната му, чиито фермериполучават най-голям дял от евросубсидиите:
Съгласни сме на мерки за намеса в цените на пазара, складиране, но също и директни финансови помощи, които да подкрепят износа.
Еврокомисарят по земеделието Фил Хоган ще представи своите предложения пред земеделските министри. След края на срещата, към 19.00 часа българско време, резултатите в интерес на българските фермери ще съобщи и министър Десислава Танева.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,