Бокова разговаря с Върховния представител на Европейския съюз по външната политика Федерика Могерини и с депутати от Комисията по образование и култура в Европейския парламент, в която бяха обсъдени въпроси за разрушаването и по опазването на културни ценности в Сирия и Ирак:
Успях да изложа и визията на ЮНЕСКО за това как да се изпълняват резолюциите на Съвета за сигурност, както и незаконният трафик на културни ценности да бъде спрян и какви мерки да вземат правителствата и да се засили сътрудничеството и хармонизират европейските норми, както и приемането на нови директиви – нещо, по което Европейският парламент много интензивно работи.
България от една страна е транзитна страна по своето географско местоположение, а от друга страна, ние знаем също, че страдаме от този феномен. Бързам да добавя, обаче, че България много активно участва в цялата тази дейност на ЮНЕСКО. В осъществяването на практика на конвенцията от 1970 година на ЮНЕСКО срещу незаконния трафик, така че сътрудничеството с Европейския съюз по тази тема за нас е ключово, заяви генералният директор на ЮНЕСКО.
Ирина Бокова поясни, че систематичното и целенасочено разрушаване на културните ценности в списъка на ЮНЕСКО е нов феномен:
Това не са просто последствия към някакви социални бунтове, което съгласно римския статут на Международния наказателен съд представлява военно престъпление. То е и престъпление срещу човечеството.Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,