Има ли в учебния материал за първи клас задачи за ваксини?

Снимка: БГНЕС

Ваксинирането на децата срещу коронавирус е все по-актуална тема в световен мащаб. В България доброволно и със съгласието на родител могат да бъдат ваксинирани децата над 12-годишна възраст с ваксините на производителите Pfizer/BioNTech и "Модерна". Здравните власти позволиха това да се случи от 3 юни 2021 г.


Притесненията у родителите обаче все още съществуват. Освен от ефектите на ваксините върху здравето и развитието на децата, родители се притесняват и от налагането на задължително ваксиниране. Публикации с внушения за това се разпространяват не само в България.

Твърдение: Ваксинирането е тема в учебния материал за първи клас

През последните дни популярност във Facebook събира публикация с твърдението, че ваксинирането е тема в учебния материал за първи клас.

Става дума за задача по математика със следното условие:

„На опашка за ваксинация са се наредили един зад друг 9 души. Преди дядо Стефан има 4 души. Колко са чакащите след дядо Стефан?“

Публикуваното твърдение е копирано и разпространявано и от други потребители и страници в социалната мрежа.


Видно от коментарите под публикациите подобна задача се възприема като „промиване на мозъците“ на децата и „инженеринг на съзнанието“. Според коментиращи децата „още от малки трябва да свикнат мисълта, че в бъдеще не може без ваксини“.

Като цяло мненията са силно критични, изразяват възмущение и притеснение от учебния материал.

Оценка

Твърдението на автора на публикацията, че задачата е част от учебния материал за 1 клас е ПОДВЕЖДАЩО. Причината - още в самата публикация се вижда, че снимката е от тест от Националното математическо състезание „Европейско кенгуру“ за 1 клас, провело се на 18 март 2021 г. Задачите в състезанието се основават на

учебното съдържание на общообразователната и допълнителната подготовка, но те не са част от учебната програма.

Справка в сайта ДаниБон, в който са публикувани всички тестове от състезанието, показва, че такава задача съществува. Тестът е качен и в сайта на 107 ОУ „Хан Крум“ в София.



По информация от пресцентъра на МОН, в сайта на ведомството не се публикуват вариантите на тестовете от националните кръгове и олимпиади. Публикуват се само изпитните варианти, верните отговори и критериите за оценяване от проведените изпити за НВО 4., 7. и 10. клас и на ДЗИ. Запазен е обаче архив на изпитните материали и решения от математическото състезание от 2008 до 2015 г.

В сайта е публикуван и регламентът за организирането и провеждането на състезанието, според който то се провежда във всяко училище, в което има 15 и повече от 15 ученици, желаещи да участват (към тази бройка може да не се включват учениците, които имат желание да се явят в училище, което използва резултатите от състезанието при държавен план-прием за ученици от IV клас). Форматът на състезанието е 26 задачи, първите 24 от които са тестови с пет избираеми отговора.

Учебното съдържание за състезанието е от учебното съдържание на задължителната/общообразователната и допълнителната/свободноизбираемата подготовка. Темите и задачите за „Европейско кенгуру“ се изготвят от Националната комисия въз основа на материалите и правилата на Европейската асоциация „Кенгуру без граници”. Коректността на темите и задачите се гарантира с подписите на поне трима членове на Националната комисия, единият от които е председателят.

От МОН уточниха за БНР, че членовете на националните комисии не се оповестяват публично без тяхното писмено съгласие. Обществено оповестен е само председателят на Националната комисия - проф. Сава Гроздев - професор по математика и математическо образование и заместник-ректор на Висшето училище по застраховане и финанси.

Какво е основанието да бъде включена задача, в която става дума за опашка за ваксиниране?

Предположението, че става дума за ваксиниране от коронавирус изглежда логично, предвид това, че в края на 2020 г. и началото на 2021 г. в България започна процес на ваксинацията срещу коронавирус. Имаше и опашки. А в четвъртата фаза на ваксинационната кампания у нас бяха обхванати именно възрастните и хората с хронични заболявания.

В учебната програма по математика за 1. клас (и за всички останали класове) в Ключова компетентност „Математическа компетентност и основни компетентности в областта на природните науки и на технологии“ като дейност е записано: описване с математически модел на реални и картинно представени практически ситуации, т.е. текстовите задачи по математика описват с математически модел реални житейски ситуации.

Например в учебната програма по математика за 5. клас е записано: Социални и граждански компетентности – проучване на актуален граждански въпрос и на възможностите, които предоставя математиката за решаването му. Примери – безработица (пресмятане на проценти), замърсяване (колко тона боклук се изхвърлят, колко от тях се рециклират) и др.

Свързана ли е задачата с ваксинирането срещу Covid-19?

Не.

В условието на задачата не е упоменат видът на ваксината и не е редно да се правят тълкувателни предположения, посочват от образователното министерство. Оттам отричат в учебния материал, както и в тестовете за състезанията, да има съдържание, свързано конкретно с ваксинирането срещу Covid-19.

------------------

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вярно ли е, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун?

Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..

публикувано на 25.11.24 в 06:00
Илон Мъск

Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетен дом?

Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..

публикувано на 11.11.24 в 06:00

България е с най-висок ДДС върху храните в Европа?

Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..

публикувано на 21.10.24 в 06:00

Наистина ли у нас се намират 3% от 5-те процента най-плодородни земи в света?

В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..

публикувано на 01.10.24 в 06:00
Авиационната база в Граф Игнатиево отвори врати за посетители по повод 50- годишнината от първия полет на самолет МиГ-21 в България, 12 ноември 2013 г.

Снимка показва германски, а не български изтребители

Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..

публикувано на 23.09.24 в 06:00
Коте на тротоар в Спрингфийлд, Охайо, 15 септември 2024 г.

Наистина ли мигранти ядат котки и кучета в Спрингфийлд, Охайо?

По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..

публикувано на 18.09.24 в 06:00

Палатка подарък? Не точно

Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното  Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..

публикувано на 19.08.24 в 06:00

"Москвич" е участвал в ралито Лондон-Сидни през 1968 г.

Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..

публикувано на 12.08.24 в 06:00

Наистина ли "Тойота" изтегля рекламите си от олимпиадата?

Споделена близо 1000 пъти само за 2 дни публикация във Фейсбук група твърди, че спонсорът на олимпиадата – автомобилният производител "Тойота" е изтеглил рекламите си. Изображението към текста внушава, че решението за това е взето заради церемонията по откриване на Игрите в Париж на 26 юли, която бе подложена на мащабна критика   заради ЛГБТ..

публикувано на 31.07.24 в 06:00
Испански самолет за борба с пожарите се включи в борбата с огъня в района странджанското село Воден.

Румен Радев не е казвал, че съжалява за липсата на руска помощ за борба с пожарите

През последните дни в социалната мрежа Фейсбук се разпространяват публикации с предполагаемо изказване на президента Румен Радев, в което той осъжда правителството за прекъснатите връзки с Русия и невъзможността руски самолети да помогнат за пожарите в България.  "За съжаление днес не можем да поискаме помощ от Русия за гасене на пожари, защото..

публикувано на 29.07.24 в 06:00