Публикация във Фейсбук твърди, че Министерството на здравеопазването (МЗ) е изхарчило 260 000 лева за всяка от 5-те положителни проби в първия ден на тестването на учениците от първи до четвърти клас в 13 области на страната, които се завърнаха в клас на 10 ноември.
Постът стана изключително популярен, той бе препубликуван множество пъти, като много от хората използваха текста и твърденията като свои оригинални изчисления, а темата породи редица гневни коментари на потребители, които смятаха, че тези суми и данни са скандални.
В поста се съдържат три твърдения, които могат да бъдат проверени
„Министерството на здравеопазването даде 13 млн. лева за закупуване на 400 000 теста за деца“
Твърдението изглежда се базира на решение на Министерски съвет от 27 октомври 2021 г., с което по бюджета на Министерството на здравеопазването се одобряват допълнителни 13 000 000 лв. за неинвазивни бързи антигенни тестове, подходящи за изследване на деца. Както и на медийни съобщения в началото на ноември за сключени договори за 400 000 теста.
На запитване на БНР за сумите, дадени за поръчките за щадящите тестове на ученици, от пресцентъра на Министерството на здравеопазването уточниха:
„След първата покана, публикувана на интернет страницата на МЗ на 26 октомври 2021 г., бяха сключени два договора за доставка на 400 000 теста на обща стойност 1 468 000 лева“.
Това са точно същите тези тестове, част от които са били използвани в първия ден на завръщането на малките ученици в клас.
Твърдението, че „Министерството на здравеопазването даде 13 млн. лева за закупуване на 400 000 теста за деца“ е НЕВЯРНО, защото за 400 000 теста са платени 1,468 млн. лв., а не 13 милиона лева, колкото са общо отпуснати за доставка на такива тестове.
Във втората част на публикуваното във Фейсбук пише:
„Вчера (10 ноември – бел. ред.) са направени 38 000 проби (приемаме 40 000), което е 10% от цялата поръчка или за един ден са изхарчени 1,3 млн. лева.“
При договори за доставка на 400 000 теста и платени 1 468 000 лева, каквито са данните от Министерството на здравеопазването, излиза, че средната цена на един тест е 3 лева и 67 стотинки.
Следователно за 38 000 проби, колкото реално са направени в конкретния ден, изхарчената сума би трябвало да е 139 460 лева, а ако пробите са 40 000, както се приема в публикацията, сумата ще е 146 800, а не 1 300 000 лева, както се твърди.
Твърдението, че за 40 000 проби са изхарчени 1,3 млн. лв. е НЕВЯРНО, защото сметките показват, че са платени по-малко от 150 000 лв.
В третата част на публикацията във Фейсбук се отбелязва:
„Срещу тази сума (1,3 млн. лева – бел. ред.) са открити 5 положителни проби или за една положителна проба са изхарчени 260 000 лв. , повтарям за една положителна проба на дете, на което най-вероятно нищо няма да му стане, са дадени 260 000 лв.!!!“
Съгласно информацията, разпространена на 10 ноември в медиите у нас, действително в 13 области, където учениците са тествани, са открити 5 положителни проби. Това е и заглавието на сайта на БНР.
В текста на публикацията обаче се посочва, че в същия ден положителни проби са дали и 6 педагози. Положителните проби при непедагогическия персонал са 3.
Следователно положителните проби в училищата са били общо 14.
Публикацията във Фейсбук твърди, че са изхарчени по 260 000 лева за положителна проба. Сумата от 260 000 лв., се получава като 1 300 000 лв. (според автора толкова стрували общо тестовете в този ден, която по-горе доказахме, че е невярно) се раздели на пет - броя на положителните тестове. Това изчисление изглежда предполага, че тест, чийто резултат е отрицателна проба, струва 0 лв.
Твърдението, че „за една положителна проба са изхарчени 260 000 лв.“ е не само НЕВЯРНО, но и НЕКОРЕКТНО. То е некоректно, тъй като за една положителна проба са изхарчени толкова пари, колкото и за всяка друга проба, а по-горе показахме, че средната цена на един тест е 3,67 лв.
Сметките не са верни дори, ако се влезе в (не)логиката на автора, който прави изчисленията, като изглежда приема, че тестове с отрицателен резултати не струват нищо (О лв.) и от значение са само положителните. При средна цена за тест от 3,67 лв., направени 38 000 теста за деня и нелогичното предположение, че тестове с отрицателен резултат струват 0 лв., ако имаме 5 положителни проби, то всяка една от тях би струвала 27 892 лева, а не 260 000 лева. Ако към положителните проби на децата прибавим и положителните тестове на педагогическия и непедагогическия персонал, което са 14, то цената става по 12 678 лева на тест.
Публикацията във Фейсбук е НЕВЯРНА И МАНИПУЛАТИВНА. Позовава се на неверни данни, базира се на грешни математически сметки и заблуждава потребителите на социалните мрежи.
Данни за изразходвани средства по поръчани тестове за ученици
Според официалната информация на пресцентъра на Министерството на здравеопазването, изпратена до БНР за избягването на други грешни и неверни публикации и сметки:
------------------
* Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Споделена близо 1000 пъти само за 2 дни публикация във Фейсбук група твърди, че спонсорът на олимпиадата – автомобилният производител "Тойота" е изтеглил рекламите си. Изображението към текста внушава, че решението за това е взето заради церемонията по откриване на Игрите в Париж на 26 юли, която бе подложена на мащабна критика заради ЛГБТ..
През последните дни в социалната мрежа Фейсбук се разпространяват публикации с предполагаемо изказване на президента Румен Радев, в което той осъжда правителството за прекъснатите връзки с Русия и невъзможността руски самолети да помогнат за пожарите в България. "За съжаление днес не можем да поискаме помощ от Русия за гасене на пожари, защото..
Съгласно множество публикации в онлайн издания и постове в социалните мрежи, както и според председателя на партия "Възраждане" Костадин Костадинов бронетранспортьорите, дарени от България на Украйна, е можело да се използват за гасене на пожарите, които бушуваха у нас през последните дни. Твърдение: В борбата с пожарите е..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,