Омикрон не означава "Не на Коледа"

Снимка: Алами/Ройтерс

След обявяването на името на новия вариант на Covid-19 Омикрон (Omicron B.1.1.529) редица постове в социалните мрежи повдигнаха въпроси относно определянето на наименованието му от Световната здравна организация. Според една от конспиративните теории терминът Омикрон сигнализира осуетяването на коледните празници за 2021 г.

Твърдение: Омикрон е анаграма на „Не на Коледа“ със скрито послание за осуетяване на празника

Множество постове в социалните медии като Туитър (примери можете да видите тук и тук) и Фейсбук (виж долу) сочат, че когато се разместят буквите в думата Омикрон (Omicron), на английски се получава израза “No Crimbo”.


В Ютюб има и видео, което демонстрира анаграмата.

Crimbo е дума в британския английски, която е неформална и означава Коледа (определения на термина можете да разгледате в речниците „Кеймбридж“ и „Колинс“).

Буквата “b”, която присъства в Crimbo, но не и в Омикрон, в постовете с конспиративното твърдение се обяснява чрез взимането на “b” от научното име на Омикрон, което е B.1.1.529.

Според поддръжниците на теорията за провалянето на Коледа Световната здравна организация е пропуснала две букви от гръцката азбука, която институцията използва за наименоване на варианти на коронавирус, които будят повече тревога, т.е. по-лесно се предават, имат по-тежко протичане, ваксините водят по-ниска защита спрямо тях или е налице комбинация от тези фактори. По-конкретно СЗО не е използвала буквите „ню“ (Νν) и „кси“ (Ξξ), а е преминала направо на буквата „омикрон“.

 

В електронно писмо до агенция Ройтерс и до Си Ен Ен от СЗО обясняват, че буквите са били пропуснати, защото при английското произношение „ню“ лесно може да бъде сбъркана с английската дума, която означава нов (new) и се произнася по сходен начин. Буквата „кси“ пък не е била използвана, защото на английски се изписва “xi” и е подобна на “Xi”, което е изписването на латиница на много често срещано фамилно име от Азия - например президентът на Китай Си Цзинпин (Xi Jinping) има същата фамилия.

Най-добрите практики за даване на имена на нови вируси и болести предполагат да бъде избягват думи, които могат да бъдат обидни за каквито и да било „културни, социални, национални, регионални, професионални или етнически групи“, допълват от организацията.

През май 2021 г. СЗО обяви, че ще използва гръцката азбука, за да дава имена на варианти на коронавируса, които са от ключова важност. Тези имена не заменят съществуващите научни наименования, които носят конкретна съществена информация за учените, но за обществото са трудни за запомняне (като научното име на Омикрон, което е B.1.1.529).

Използването на гръцки букви има за цел да избегне дискриминация и стигматизация, защото хората често започват да свързват определена болест, вирус или вариант с мястото, където за първи път са регистрирани (заради асоциирането на Covid-19 с Китай, където вирусът беше открит, и като цяло с Азия, имаше увеличение на нападенията срещу хора от азиатски произход в САЩ и Великобритания.

Заключение

Твърдението, че името на варианта на коронавирус Омикрон B.1.1.529 е скрито послание за осуетяване на Коледа е НЕВЯРНО, защото имената се определят по ясни и прозрачни правила на СЗО, обявени още през май 2021 г.

------------------

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Туристи разглеждат пържени насекоми на щанд в Банкок, 18 октомври 2018 г.

Да, ядем насекоми от десетки години, вълненията са закъснели

След като в началото на миналата година Европейската комисия одобри пускането на пазара на два вида насекоми в храната -  "частично обезмаслен прах" от домашни щурци   и малък брашнен червей, вълна от дезинформация за насекомите в храните периодично се появява в традиционните и социалните медии. Това не са първите насекоми, разрешени за..

публикувано на 22.04.24 в 06:00

Казал ли е чешкият премиер, че еврото ще умори народа му от глад като в България?

Публикация с предполагаем цитат на чешкия премиер за приемането на еврото става все по-популярна във Facebook. "Чешкият премиер: Няма да приемаме  еврото, за да уморим народа си от глад. Не ни бъркайте с България".  Публикацията (виж скрийншота по-долу) е споделена близо 3000 пъти. Освен в тази Facebook публикация цитатът от..

публикувано на 15.04.24 в 06:00
Последен ден на

Наистина ли в Исландия отхвърлят културата на бързо хранене?

Публикувана наскоро и споделена над 1600 пъти публикация във Фейсбук внушава, че веригата заведения за бързо хранене "Макдоналдс" е била закрита в Исландия, тъй като исландците "отхвърлят културата за бързо хранене". В Исландия няма "Макдоналдс" от 31 октомври 2009 г., а последният продаден от веригата сандвич е в музея, се казва още в..

публикувано на 08.04.24 в 06:00
Столични студенти поднасят Гирлянда на славата пред Братската могила по случай 8 декември, София, 9 декември 1977 г.

Как снимки от чужбина илюстрират живота в НРБ

Групи във Фейсбук с десетки хиляди последователи активно подхранват носталгични настроения по социализма и припомнят на потребителите на социалната мрежа колко "хубав, евтин, уреден и спокоен" е бил животът в Народна република България. Обикновено за тази цел модераторите използват фотографии от миналото. Но снимки, които уж би трябвало да..

публикувано на 01.04.24 в 06:00

Не е вярно, че преди 70 г. в България е произведен първият антибиотик в света

В скорошна публикация, предизвикала стотици реакции във Фейсбук, се твърди, че преди 70 години в България е произведен първият антибиотик в света.  Твърдението вероятно идва от статия , споделяна хиляди пъти в социалната мрежа, която извежда следното заглавие: " Пеницилинът, първият антибиотик в света, за пръв път е произведен в България на..

публикувано на 28.03.24 в 06:00
Американска бойна машина на пехотата

Превозват ли се танкове през наша територия до Украйна?

От началото на войната в Украйна придвижването на военна техника на територията на България често поражда притеснени коментари и твърдения в онлайн пространството, свързани с опасенията от въвличането на България във военни действия. Преди година например присъствието на американски военни в София предизвика притеснения, че се разполагат сили на САЩ в..

публикувано на 25.03.24 в 06:00

Наистина ли в учебника по история за VI клас пише, че не е имало османско робство?

В споделена над 1500 пъти публикация в социалната мрежа Фейсбук от 1 февруари т.г. внушава, че в учебниците по история за VI клас се учи за "съжителство между християни и мюсюлмани", вместо за османско владичество или робство. "Според проект за нова програма по история за VI клас, публикувана от Министерството на образованието и науката, не може да се..

публикувано на 21.03.24 в 06:00

Текзит: Наистина ли Тексас е на ръба на отцепване от САЩ?

Тексас - размирното дете на САЩ, е отново в устата на желаещите разпада на "Империята на злото". През социалните мрежи преминаха множество публикации, които убеждават читателя, че моментът е настъпил - Щатът на самотната звезда да възвърне статута си на независима република и с това ще катурне къщата от карти на Съединените щати. Повод за..

публикувано на 18.03.24 в 06:00

Япония не е въвеждала нова образователна система само с 5 предмета

Според споделена над 1300 пъти публикация във Фейсбук в Япония стартира нова образователна система, която ще обучава децата като "граждани на света", а не само като японци. "Учениците ще разберат и приемат различните култури и хоризонтът им ще бъде глобален, а не национален...ще изучават само 5 предмета", се казва още в публикацията (виж..

публикувано на 07.03.24 в 06:00
Урсула фон дер Лайен

Има ли Урсула фон дер Лайен прадядо нацистки генерал?

Споделяна стотици пъти публикация във Фейсбук "уличава" председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в "нацистко минало". Постът твърди, че "прадядото на Фон дер Лайен по бащина линия е Карл Албрехт Оберг, есесовец от висшите ешелони".  Постът представлява колаж на снимка с текст и в част от случаите се разпространява като се копира..

публикувано на 04.03.24 в 06:00