След обявяването на името на новия вариант на Covid-19 Омикрон (Omicron B.1.1.529) редица постове в социалните мрежи повдигнаха въпроси относно определянето на наименованието му от Световната здравна организация. Според една от конспиративните теории терминът Омикрон сигнализира осуетяването на коледните празници за 2021 г.
Множество постове в социалните медии като Туитър (примери можете да видите тук и тук) и Фейсбук (виж долу) сочат, че когато се разместят буквите в думата Омикрон (Omicron), на английски се получава израза “No Crimbo”.
В Ютюб има и видео, което демонстрира анаграмата.
Crimbo е дума в британския английски, която е неформална и означава Коледа (определения на термина можете да разгледате в речниците „Кеймбридж“ и „Колинс“).
Буквата “b”, която присъства в Crimbo, но не и в Омикрон, в постовете с конспиративното твърдение се обяснява чрез взимането на “b” от научното име на Омикрон, което е B.1.1.529.
Според поддръжниците на теорията за провалянето на Коледа Световната здравна организация е пропуснала две букви от гръцката азбука, която институцията използва за наименоване на варианти на коронавирус, които будят повече тревога, т.е. по-лесно се предават, имат по-тежко протичане, ваксините водят по-ниска защита спрямо тях или е налице комбинация от тези фактори. По-конкретно СЗО не е използвала буквите „ню“ (Νν) и „кси“ (Ξξ), а е преминала направо на буквата „омикрон“.
В електронно писмо до агенция Ройтерс и до Си Ен Ен от СЗО обясняват, че буквите са били пропуснати, защото при английското произношение „ню“ лесно може да бъде сбъркана с английската дума, която означава нов (new) и се произнася по сходен начин. Буквата „кси“ пък не е била използвана, защото на английски се изписва “xi” и е подобна на “Xi”, което е изписването на латиница на много често срещано фамилно име от Азия - например президентът на Китай Си Цзинпин (Xi Jinping) има същата фамилия.
Най-добрите практики за даване на имена на нови вируси и болести предполагат да бъде избягват думи, които могат да бъдат обидни за каквито и да било „културни, социални, национални, регионални, професионални или етнически групи“, допълват от организацията.
През май 2021 г. СЗО обяви, че ще използва гръцката азбука, за да дава имена на варианти на коронавируса, които са от ключова важност. Тези имена не заменят съществуващите научни наименования, които носят конкретна съществена информация за учените, но за обществото са трудни за запомняне (като научното име на Омикрон, което е B.1.1.529).
Използването на гръцки букви има за цел да избегне дискриминация и стигматизация, защото хората често започват да свързват определена болест, вирус или вариант с мястото, където за първи път са регистрирани (заради асоциирането на Covid-19 с Китай, където вирусът беше открит, и като цяло с Азия, имаше увеличение на нападенията срещу хора от азиатски произход в САЩ и Великобритания.
Твърдението, че името на варианта на коронавирус Омикрон B.1.1.529 е скрито послание за осуетяване на Коледа е НЕВЯРНО, защото имената се определят по ясни и прозрачни правила на СЗО, обявени още през май 2021 г.
------------------
* Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg
Според споделена стотици пъти публикация от тази седмица във Фейсбук от националния състав на Одеса през 1894 г. липсват украинците, тъй като тогава "още не са измислени". Според изображението (на руски език) от поста най-голямата национална група в града е руската. Твърдение: В края на XIX в. в Одеса не е имало украинци Проверка показва, че..
Споделена стотици пъти публикация във Фейсбук от края на ноември твърди, че " Русия поставя икономиката на САЩ на колене" с помощта на забрана за доставка на обогатен уран за Съединените щати. Цитира се Максим Шингаркин, "специалист и бивш депутат в Държавната дума", според когото със забраната за доставки на обогатен уран "на практика Русия..
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,