Една снимка разбуни духовете в социалните мрежи и българските потребители през последните седмици. На нея виждаме много хора на един площад. Вероятно става въпрос за протест заради транспарантите и забелязващите се знамена.
В началото български потребители, очевидно симпатизиращи на т. нар. Конвой на свободата в Канада представиха снимката, като паметен момент от актуалните протести на шофьорите на камиони там срещу мерките и ограниченията заради коронавируса.
Други потребители на социалните мрежи реагираха и обявиха, че снимката не е от Канада, а от концерта на „Металика“ в Москва през 90-те години на миналия век.
След разгорелите се дискусии в българското пространство на социалната мрежа, Фейсбук отбеляза снимката като фалшива информация и блокира достъпа до нея или я премахна от публикациите на български език. От съобщението на социалната мрежа става ясно, че снимката е определена като фалшива от независими проверители на фактите.
На страницата си във Фейсбук от представящия се като информационен портал за радикална политика “Без Лого” заподозряха конспирация и нарочно публикуване на снимката с грешна информация. Авторите на публикацията разкриват объркването и че става въпрос не за Отава, където не е имало 2 милиона души на протест, а за снимка на протест в Москва преди 30 години.
От “Без Лого” коментират обявената за тях конспирация така:
“Социалните мрежи са фронт, на който всеки божи ден се води битка. Това, което виждате на снимката е елементарен пример. Виртуалните "диверсионно-разузнавателни групи" на противника подбират няколко фалшиви новини, клипове или снимки и ги разпространяват чрез тролове по тематичните фейсбук групи, където хората започват да ги споделят. След това, вече "официалните представители" на статуквото в лицето на подконтролните медии и разните коментатори, анализатори, инфлуенсъри и тем подобни, "разобличават" фалшивите новини и се подиграват на простотията на "ганьовците"...”
От публикацията става ясно и, че същата снимка е използвана наскоро от български потребители, за да изобрази протест срещу мерките във Виена.
Снимката всъщност е от протеста срещу Михаил Горбачов на Манежния площад в Москва на 10 март 1991 година. Тя е заснета от Доминик Молард за Асошиейтед прес.
През 2011 година фоторедакторът на американското издание “Атлантик” Алън Тейлър публикува фотоколекция, озаглавена “20 години от края на Съветския съюз”. Под номер 15 е и снимката на Асошиейтед прес.
Година по-късно, през 2012 година, по време на февруарските протести в Москва срещу Владимир Путин много хора в различни социални мрежи започват да публикуват снимката от 1991 година, твърдейки, че това е изображение от актуалните протести.
Руски медии припомнят, че на 5 февруари 2012 г. същата снимката е публикувана и от протестното движение Occupy Canada, част от световното движение “Окупирай”, с надпис “Москва, 4 февруари 2012 г. Температура навън е минус 18-20 градуса по Целзий. Народът срещу Путин”.
Веднага се появяват съмнения за точността на това твърдение и много хора отбелязват, че снимката е на 20 години и дават линкове към първоизточника. Occupy Canada поправят информацията, отбелязвайки, че действително снимката е от 1991 година. И добавят: “Фактът си е факт. Стотици хиляди хора протестираха в Русия на 4 февруари 2012 г.!”.
А с Алън Тейлър от изданието “Атлантик” се свързват множество читатели, които след популяризирането на старата снимка от Москва откриват нещо необичайно в нея и твърдят, че тя е манипулирана.
Оказва се, че част от протестиращите са клонирани и отново копирани на снимката. От екипа на списанието се обръщат към Асошиейтед прес, които провеждат разследване на казуса. От агенцията отговарят, че действително става въпрос за клонирането на хора, за да се намалят някои отблясъци в обектива. Агенцията отбелязва, че това е против редакционните правила и премахва ретушираната версия от архива си.
Но ретуширана снимката остава в Интернет пространството и до ден днешен манипулираната версия често се използва, за да представи протести тук и там.
С темата се занимава и руският фотограф Сергей Мухамедов, който разказва историята на блога си в Интернет сайта на радио “Ехото на Москва” през 2014 година. Статията е озаглавена “Малко известна фалшификация на известна снимка”.
Снимката, представяна като заснета от протест в Канада, Австрия или като от концерт на „Металика“ в Москва, е на Асошиейтед прес. Тя всъщност е от протеста срещу Михаил Горбачов на Манежния площад в Москва на 10 март 1991 година.
По-късно се доказва, че фотографията е ретуширана и манипулирана. Използването й от българските потребители извън контекста на оригинала и с неоригиналния вид на снимката е ПОДВЕЖДАЩО и НЕВЯРНО.
------------------
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Споделена близо 1000 пъти само за 2 дни публикация във Фейсбук група твърди, че спонсорът на олимпиадата – автомобилният производител "Тойота" е изтеглил рекламите си. Изображението към текста внушава, че решението за това е взето заради церемонията по откриване на Игрите в Париж на 26 юли, която бе подложена на мащабна критика заради ЛГБТ..
През последните дни в социалната мрежа Фейсбук се разпространяват публикации с предполагаемо изказване на президента Румен Радев, в което той осъжда правителството за прекъснатите връзки с Русия и невъзможността руски самолети да помогнат за пожарите в България. "За съжаление днес не можем да поискаме помощ от Русия за гасене на пожари, защото..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,