Руската инвазия в Украйна на 24 февруари доведе до бягството извън страната и разселване на милиони украинци. Част от тях дойдоха и в България. По последни данни на „Националния портал за хората, засегнати от войната в Украйна“ останалите у нас украинци са близо 100 хиляди, а регистрираните за временна закрила доближават 90 хиляди.
Освен солидарност, помощ и подкрепа за бежанците от Украйна, в обществото ни се появяват съмнения, опасения и страхове за това какво ще донесат у нас бягащите от военния конфликт. Тези настроения се подклаждат с различни постове, коментари и твърдения в социалните мрежи.
Според едно от твърденията, циркулиращи във Фейсбук, 25% от влезлите у нас украински бежанци са със СПИН или други полови предавани болести. Твърдението е от публикация в профила на Константин Качулев.
Свързахме се по телефона с г-н Качулев, който казва, че е магистър фармацевт, за да разберем откъде разполага с посочените от него данни. Той отговори, че ги има от свой източник, който не желае да бъде споменаван.
„Информацията ми е дадена устно и няма как да я докажа. Затова съм писал и съм се извинил след това, че не мога да задоволя аудиторията с писмен документ. Не съм искал да всявам смут... .“..
Във Фейсбук циркулират немалко постове, съдържащи опасения, твърдения и коментари по темата с внушения за нарастваща опасност на база пренесени наизуст данни, които се разминават с действителните.
Какво казва Министерство на здравеопазването
В хода на проверката изпратихме официално запитване до Министерство на здравеопазването с въпроси по темата:
Въпрос № 1: Министерство на здравеопазването разполага ли с данни за здравния статус на влизащите в страната ни бежанци от Украйна и по-конкретно за тези от тях, които са болни от СПИН?
Отговор: Министерство на здравеопазването не разполага с данни за здравния статус на влизащите лица на територията на страната, независимо от тяхната народност или държава на пристигане.
Съгласно Заповед № 01-151/28.03.2022 г. на министъра на здравеопазването, считано от 28.03.2022 г. лицата пристигащи от Украйна, които не представят валиден цифров COVID сертификат на ЕС за ваксинация, за преболедуване или за проведено изследване или на равностоен или аналогичен документ, съдържащ същите данни като цифровия COVID сертификат на ЕС се изследват при възможност от органите на граничния здравен контрол с бърз антигенен тест.
Въпрос № 2: Има ли такива данни колко от украинските бежанци у нас носят вируса на ХИВ, правят ли им се тестове за СПИН?
Отговор: Към 01 април 2022 г. в Националната референтна потвърдителна лаборатория по HIV към НЦЗПБ има диагностицирани украински граждани с HIV инфекция. Всички те са били диагностицирани още в Украйна, с назначена антиретровирусна терапия.
Министерство на здравеопазването е изготвило информационни материали, които да бъдат предоставяни на всички лица, пристигащи от Украйна, съдържаща информация за Кабинетите за анонимно и безплатно консултиране и изследване за СПИН (КАБКИС) към Регионалните здравни инспекции, в които могат да си направят изследване за ХИВ.
Въпрос № 3: Има ли голям брой украински бежанци болни от СПИН, които заради лечението си у нас затрудняват здравната ни система?
Отговор: Не няма. Лечението на лица, се прилага след получен потвърдителен резултат за ХИВ-инфекция от Националната референтна потвърдителна лаборатория по ХИВ (НРПЛ) към Националния център по заразни и паразитни болести, съгласно Наредба № 47 от 11 декември 2009 г. за условията и реда за изследване, съобщаване и отчет на заразеност с вируса на синдрома на придобитата имунна недостатъчност.
Въпрос № 4: Има ли опасност за населението ни заради идващите у нас украински бежанци, които са болни от СПИН?
Отговор: ХИВ е вирусът на човешкия имунен дефицит, който отслабва имунната система на човека и тя става уязвима към всяка инфекция, с която един здрав организъм би се преборил без проблем. Вирусът се съдържа в повечето телесни течности на инфектирания човек, но единствено в кръвта, спермата, вагиналния секрет и кърмата има достатъчно количество вируси, за да се осъществи заразяването. Инфектиране с ХИВ може да стане при директен контакт с някоя от тези течности на човек – носител на вируса.
Данни на терен
„Това са измислени проценти на някой, който е чел статистика за Украйна и я е интерпретирал по много лаишки начин. Той вижда официално регистрираните лица в Украйна – 250 хиляди, вижда колко са дошли у нас и прави някакви предположения“, казва Десислава Божидарова от Фондация „И” осъществява дейност в подкрепа на хората, живеещи с ХИВ в България. Фондацията поддържа консултативни кабинети в градовете София и Варна.
„Официално имаме двама души, които са преминали през нас (в София). На тях им е изписана първата рецепта и тя вече е взета. Т.е. те вече са с правата на всички останали граждани с проследяване и получаване на ежемесечна терапия, включително и мониторинг. Запознати са със системата, интегрирани са. Има и трима, които очакват протоколите си“, казва Десислава Божидарова, говорейки за ситуацията в столицата..
Д-р Даниела Йорданова, председател на фондация „И”, която следи обстановката със заразените с ХИВ във Варна казва: "Имаме спокойна обстановка. Досега само двама души са потърсили помощ. При това не съм убедена дали са бежанци или вече живеещи отдавна тук. Няма наплив при нас във Варна".
Колко са заразените в самата Украйна
По данни на UNAIDS (Съвместната програма на ООН за ХИВ и СПИН) към 2020 г. живеещите с ХИВ в Украйна са между 210 и 330 хиляди души при население на страната 44 млн. души. Факт е, че Украйна държи едно от най-високите нива по нарастване на случаите на ХИВ/СПИН в Източна Европа и най-високо разпространение на ХИВ извън Африка.
Десислава Божидарова: „Проблемът на Украйна е, че там ХИВ се разпространява от години с инжекционната употреба на наркотици. Това е големият проблем. И там болшинството са мъже, а в момента в България преобладават жени и деца. Проблемът е за останалите ХИВ позитивни в Украйна. Те са и на метадонова програма, която е прекъсната. Това е много по-фатално за тях, отколкото ХИВ лечението. Не очаквам тук да има някакъв бум или някаква бройка, която да задмине нашите. В България има около 20-30 новорегистрирани на месец. В никакъв случай не очаквам украинските граждани да имат някакъв превес.“
Как се предава СПИН и рискови фактори
ХИВ е вирусът на човешкия имунен дефицит, който отслабва имунната система на човека и тя става уязвима към всяка инфекция, с която един здрав организъм би се преборил без проблем. Вирусът се съдържа в повечето телесни течности на инфектирания човек, но единствено в кръвта, спермата, вагиналния секрет и кърмата има достатъчно количество вируси, за да се осъществи заразяването. Инфектиране с ХИВ може да стане при директен контакт с някоя от тези течности на човек – носител на вируса, обяснява Министерството на здравеопазването.
Основните пътища за предаване на инфекцията са три: сексуален, кръвен и вертикален (от майка на нейното дете). ХИВ може да се предава чрез обмен на различни телесни течности от заразени хора - като кръв, кърма, сперма и вагинални секрети. Хората не могат да се заразят чрез обикновен ежедневен контакт като целувки, прегръдки, ръкостискане или споделяне на лични предмети, храна или вода.
Рисковото поведение, което може да доведе до инфектиране с ХИВ е: инжектиране на наркотици, необезопасен сексуален контакт, сексуални контакти с много партньори, сексуален контакт с лица с рисково поведение (употребяващи инжекционно наркотици, проституиращи)
Рисковите фактори са: използване на общи игли и инструменти за инжектиране, алкохолна зависимост, използване на крак или кокаин, дори и без инжектиране, бездомност, експозиция на човешка кръв или телесни течности и тъкани.
От Световната здравна организация обясняват повече за самия вирус и как той може да се предава, като отбелязват, че хората с ХИВ, които приемат съвременната антиретровирусна терапия и по този начин вирусът е потиснат, не предават ХИВ на своите сексуални партньори. Така ранният достъп до тази терапия и подкрепата за продължаване на лечението са от решаващо значение не само за подобряване на здравето на хората с ХИВ, но и за предотвратяване на предаването на вируса.
Няма голям брой заразени с ХИВ и болни от СПИН украински бежанци, които са влезли в България и живеят тук. Посочените от потребители в социалните мрежи проценти не са потвърдени или подплатени с доказателства. Няма и данни за висок брой заразени и болни украински бежанци, отговориха на нашето запитване от Министерството на здравеопазването. Същото се потвърди и от данните на работещите на терен във Варна и София. Следователно няма данни и предпоставки за избухването на епидемия от СПИН в България.
Вирусът се предава изключително по полов и кръвен път и живеещите с ХИВ не представляват пряка заплаха за обществото ни. Още повече, че огромният брой украински бежанци у нас са майки с деца.
В заключение може да се каже, че твърденията за масова зараза с ХИВ на бягащи от войната и за голям брой болни от СПИН украинци влезли у нас е НЕВЯРНО.
------------------
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Споделена близо 1000 пъти само за 2 дни публикация във Фейсбук група твърди, че спонсорът на олимпиадата – автомобилният производител "Тойота" е изтеглил рекламите си. Изображението към текста внушава, че решението за това е взето заради церемонията по откриване на Игрите в Париж на 26 юли, която бе подложена на мащабна критика заради ЛГБТ..
През последните дни в социалната мрежа Фейсбук се разпространяват публикации с предполагаемо изказване на президента Румен Радев, в което той осъжда правителството за прекъснатите връзки с Русия и невъзможността руски самолети да помогнат за пожарите в България. "За съжаление днес не можем да поискаме помощ от Русия за гасене на пожари, защото..
Съгласно множество публикации в онлайн издания и постове в социалните мрежи, както и според председателя на партия "Възраждане" Костадин Костадинов бронетранспортьорите, дарени от България на Украйна, е можело да се използват за гасене на пожарите, които бушуваха у нас през последните дни. Твърдение: В борбата с пожарите е..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,