На 8 юни т.г. Белият дом обяви номинации на президента Джо Байдън, една от които е за нов посланик у нас. Държавният глава на САЩ предлага дипломатът Кенет Мъртън да замени на поста настоящата посланичка Херо Мустафа. Кандидатурата на Мъртън обаче трябва да бъде одобрена от Сената.
Същия ден - 8 юни 2022 г., лидерът на партия "Има такъв народ" Слави Трифонов обяви, че "изтегля министрите си и слага край на коалицията".
Публикации в традиционни и социални медии предполагат, внушават или директно твърдят, че двете събития са пряко свързани и че Вашингтон "изтегля" посланик Херо Мустафа от София, тъй като "в САЩ са недоволни от работата ѝ у нас". Цитирани се неназовани анализатори, според които "отпътуването на Херо Мустафа е ясен знак, че властта в Белия дом вече не стои зад Кирил Петков и Асен Василев и е оттеглила доверието си от тях".
Подобни публикации може да бъдат прочетени тук, тук и тук.
Споделен над 100 пъти пост във Фейсбук пък твърди, че на Херо Мустафа ѝ е отказан "втори мандат" заради " провал на силово наложеното от нея и екипа ѝ правителство тип Франкенщайн".
Друг популярен пост в социалната мрежа, споделен над 300 пъти, също обвързва пряко "смяната на Херо Мустафа" с "падането на коалицията.
Пред БНР от американското посолство у нас подчертаха, че "назначаването на американските посланици е продължителен процес, който отнема месеци и няма как да е свързан с конкретна вътрешнополитическа ситуация".
Процедурата е описана подробно в правителствен сайт, от който става ясно, че всеки кандидат за посланик минава през подробни проверки за квалификацията си, финансите си, кариерен и личен живот. Следват закрити срещи със сенатската комисия по външни работи, публично изслушване и гласуване в комисията, а след това и вот в Сената. Подробности може да бъдат прочетени тук.
Пред БНТ Елена Поптодорова, бивш посланик на България в САЩ, заяви, че "смяната на посланика на САЩ у нас е нормална и рутинна".
"Абсурдни и нелепи са тълкованията за връзка със смяната на посланика с вътрешните събития в страната", посочва Поптодорова, за която става думи за "целенасочени манипулации".
Справка на сайта на дипломатическата мисия на САЩ показва още, че нито един американски посланик след възстановяването на дипломатическите отношения между двете страни през 1959 г. не е служил в страната повече от три години, какъвто е стандартният посланически мандат.
Конкретно в случая с номинацията на Херо Мустафа за посланик на САЩ у нас новината за това дойде на 18 юни 2019 г., а тя пристига у нас, за да заеме новия си пост, на 16 октомври 2019 г.
Самата Херо Мустафа припомня това сега пред в. "Труд" и с изказването си опровергава твърдения, че "е заминала по-рано от България":
"Точно преди три години, през юни 2019 г., беше обявена и моята номинация за посланик в България. Очаквам да продължа работата си по важни въпроси от взаимен интерес през следващите месеци, докато номинацията на Кенет преминава през процеса на утвърждаване в Сената. Да служа като посланик на САЩ в тази великолепна страна е чест за цял живот и България намери специално място в сърцето ми завинаги", казва посланичката.
Твърденията, че САЩ сменят посланика си у нас Херо Мустафа с друг дипломат - Кенет Мъртън, заради политическия раздор у нас са НЕВЕРНИ. Номинацията на нов посланик е продължителен процес, който няма как да е свързан с конкретна вътрешнополитическа ситуация, заявиха от американското посолство. А стандартният тригодишен посланически мандат на Херо Мустафа изтича. Смяната е нормална и рутинна и няма общо с вътрешните събития в страната, заяви и бившият посланик в САЩ Елена Поптодорова.
------------------
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Според споделена стотици пъти публикация от тази седмица във Фейсбук от националния състав на Одеса през 1894 г. липсват украинците, тъй като тогава "още не са измислени". Според изображението (на руски език) от поста най-голямата национална група в града е руската. Твърдение: В края на XIX в. в Одеса не е имало украинци Проверка показва, че..
Споделена стотици пъти публикация във Фейсбук от края на ноември твърди, че " Русия поставя икономиката на САЩ на колене" с помощта на забрана за доставка на обогатен уран за Съединените щати. Цитира се Максим Шингаркин, "специалист и бивш депутат в Държавната дума", според когото със забраната за доставки на обогатен уран "на практика Русия..
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,