На 28 юни премиерът в оставка Кирил Петков обяви, че отзовава 70 руски дипломати от страната ни. Причината – службите ни са ги идентифицирали като хора, които са работили срещу интересите на България.
Темата измести останалите проблеми в държавата и зае челна позиция във всички медии. В част от тях се появиха и заглавия, че гоненето на дипломатите от България е незаконно, тъй като документите за отзоваването на руски високопоставени служители са подписани от зам.-министъра на външните работи Ирена Димитрова, а това имала право да направи само външният министър Теодора Генчовска. По това време Генчовска е на срещата на върха на НАТО в Мадрид.
За ден темата за „незаконното отзоваване на 70 руски дипломати“ беше копирана от редица медии, както може да бъде видяно тук, тук, тук и тук.
Във Фейсбук новината също беше споделена хиляди пъти.
Екипът за проверка на факти на БНР се свърза с дипломата Марин Райков, бивш служебен премиер и външен министър на България, в момента посланик на страната в Обединеното кралство. Той обясни, че процедурата по отзоваване на дипломати не е разписана в отделен нормативен документ.
"Във всички страни тя се подчинява на една и съща логика, решенията се взимат на най-високо правителствено равнище, най-често на ниво министър-председател. Такова решение не може да бъде взето без да стои зад това министър-председателят. Той взима тези решения въз основа на конкретна фактология, която му се предлага във вид на доклад от съответните специализирани служби. Когато в тези доклади има недвусмислени сигнали за всеки един конкретен дипломат, той на тази основа и базирайки се на чл. 9 от Виенската конвенция от 1961 г., взима решение да бъдат обявени за персона нон грата съответните дипломатически служители или да бъдат обявени за неприемливи тези служители на посолството, които не са дипломати, но са административно-технически състав и които биха могли, според съответните доклади, също да са извършили несвойствена за тяхната мисия дейности на съответната друга държава", каза Марин Райков.
------------------
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Според споделена стотици пъти публикация от тази седмица във Фейсбук от националния състав на Одеса през 1894 г. липсват украинците, тъй като тогава "още не са измислени". Според изображението (на руски език) от поста най-голямата национална група в града е руската. Твърдение: В края на XIX в. в Одеса не е имало украинци Проверка показва, че..
Споделена стотици пъти публикация във Фейсбук от края на ноември твърди, че " Русия поставя икономиката на САЩ на колене" с помощта на забрана за доставка на обогатен уран за Съединените щати. Цитира се Максим Шингаркин, "специалист и бивш депутат в Държавната дума", според когото със забраната за доставки на обогатен уран "на практика Русия..
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,