Публикация във Фейсбук, който е споделена над 500 пъти, твърди, че в Европейския парламент си изтриват обувките и тъпчат с крака знамето на ДНР. ДНР е абревиатура на самообявилата се Донецка народна република на територията на Украйна, която Русия обяви, че анексира след непризнат и нелегитимен референдум през септември 2022 г. Постът е придружен от видеозапис, чийто източник не е посочен, като внушението е, че показва поругаване на знамето в европейската институция.
Главно действащо лице в клипа е мъж, който разпъва знамето на непризнатата република и обяснява на останалите присъстващи на английски език, че "конкретно това знаме е особено подходящо за лъскане на обувки и за подобни неща". Докато демонстрира как си чисти обувките с флага, около него се чуват смях и одобрителни възгласи от присъстващите. След това поставя знамето на земята, а той и присъстващите стъпват върху него и позират за снимка. Няма описание на действащите лица, кога е направен записът и къде точно. Посочва се само, че това е станало в Европейския парламент.
При търсене на "знаме обувки ДНР" във Фейсбук един от резултатите е пост, в който е вградено същото видео. Текстът обаче е различен.
В текста на този пост се твърди, че в него участва Кайл Паркър - служител на Конгреса на САЩ и ключов разработчик на закона Магнитски, и украински доброволци. На кадрите от този вариант на видеото се вижда воден знак „Пул N3“. В профил със същото име в Телеграм има пост със същото видео и текст на руски език, чието съдържание е идентично с българското, което подсказва откъде е взет текстът за българския пост.
Но и от тези постове не се разбира категорично къде е станало събитието.
При търсене в Гугъл с ключови думи "DNR flag Kyle Parker" сред първите резултатите е статията ‘DNR’ flag used to clean shoes in US Congress в агрегатора на новини на Yahoo. В тази публикация се посочва откъде е информацията - изданието The New Voice of Ukraine, както и съответният линк към нея.
Още заглавието на статията - "Знамето на "ДНР" бе използвано за чистене на обувки в американския Конгрес", показва, че това е станало в Конгреса на САЩ.
Освен това в публикацията е вграден пост от Туитър с видео, показващо как знамето на ДНР е използвано за чистене на обувки и газено с крака. Това е същото видео, използвано в споменатите по-горе български и руски постове.
Видеото е публикувано в профила в Туитър на Серхий Притула, като съпровождащият текст е: "Дори Конгресът на САЩ знае, че има само една употреба на този парцал".
Притула е украински активист, който заедно с други представители на Украинското доброволческо движение е бил поканен Притула, който е поканен в Конгреса на САЩ от Комисията за сигурност и сътрудничество в Европа (Правителствена агенция на САЩ, която насърчава правата на човека, военната сигурност и икономическото сътрудничество в 57 страни в Европа, Евразия и Северна Америка). Представител на тази агенция е Кайл Паркър, който според текста в The New Voice of Ukraine "решил да демонстрира отношението си към марионетките на Кремъл като използва знамето на "ДНР" да почисти обувките си, след което други присъстващи се присъединили към него".
Твърдението, че в Европейския парламент си изтриват обувките и тъпчат с крака знамето на ДНР е НЕВЯРНО. Това става ясно от първоизточника на информацията - участвалия в събитието украински активист Серхий Притула, който е публикувал видеото от него в Туитър. То и съпътстващата информация показват, че случката със знамето е станала в американския Конгрес, а не в Европейския парламент.
------------------Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Според споделена стотици пъти публикация от тази седмица във Фейсбук от националния състав на Одеса през 1894 г. липсват украинците, тъй като тогава "още не са измислени". Според изображението (на руски език) от поста най-голямата национална група в града е руската. Твърдение: В края на XIX в. в Одеса не е имало украинци Проверка показва, че..
Споделена стотици пъти публикация във Фейсбук от края на ноември твърди, че " Русия поставя икономиката на САЩ на колене" с помощта на забрана за доставка на обогатен уран за Съединените щати. Цитира се Максим Шингаркин, "специалист и бивш депутат в Държавната дума", според когото със забраната за доставки на обогатен уран "на практика Русия..
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,