През декември 2022 г. редица български медии твърдят, че Лионел Меси ще се появи на нова специална аржентинска банкнота. BTV Спорт съобщава на сайта и на профила си във Фейсбук, че "Банка слага лика на Меси на банкнота от 1000 песо", с което държавата иска да му се отплати за радостта от титлата на Световното първенство по футбол в Катар. В статията четем, че "Централната банка на Аржентина обмисля да постави лика на Лионел Меси върху банкнотата от 1000 песо (малко над 5 евро), съобщи вестник El Financiero". А на профила на BTV Спорт във Фейсбук, анонсиращ публикацията, коментарът е "Така се прави".
Новината привлича вниманието и на "24 часа" ("Меси става на банкнота"), и на "Труд" ("Печатат банкноти с лика на Меси"). На темата се спира и сайтът на телевизия "България он ер" ( "Увековечават Меси в банкнота от 1000 песос в Аржентина"), позовавайки се на редицата публикации в спортни издания у нас. Банкнотата с лика на Меси намира място и в ефира на "Нова телевизия". В лайфстайл предаването "На кафе" панелистите на водещата Гала съобщават и обсъждат новината.
Не става ясно кой е българският първоизточник на информацията за банкнотата с Меси, тъй като нито едно издание не споделя тази информация, но редица медии у нас се позовават на вестник El Financiero.
На сайта на аржентинското издание El Financiero не може да бъде открита такава новина. В мексикански бизнес всекидневник El Financiero обаче, подобна статия е публикувана на 19 декември 2022 г.
Заглавието на изданието е с въпросителна: "Ще имаме ли банкнота от хиляда песо с лика на Меси за титлата на Аржентина?".
В статията става ясно, че темата е обсъждана от борда на централната банка на Аржентина преди финала в Катар, като са "анализирани вариантите за отбелязване на хипотетична световна титла". Според El Financiero най-предпочитаният вариант бил лицето на Лионел Меси да е върху банкнотата от хиляда песо, тъй като за банкерите било важно цифрата да започва с "10" - номерът,с който Меси игра в "Барселона" и националния отбор на Аржентина.
Разказват се всички подробности за евентуална банкнота с Меси, като изданието припомня, че банката е издала възпоменателни монети, когато Аржентина е спечелила първото си Световно първенство през 1978 г., както и по време на честванията за 200-годишнината ѝ за 50-ата годишнина от смъртта на Ева Перон.
В края на публикацията обаче, El Financiero подертава "и преди да си помислите обратното, тази опция беше предложена от членове на централната банка на Аржентина "на шега" , въпреки че най-ентусиазираните директори на банката се съгласили, че "банкнота с този дизайн би събудила колекционерския дух на аржентинците".
Междувременно пред Франс прес от Аржентинската централна банка отхвърлят твърдението, като заявяват, че "нямат планове" да емитират валута с участието на Меси. Цялото разследване на AFP може да прочетете тук.
Твърдението, че Лионел Меси ще се появи на аржентинска банкнота е НЕВЯРНО. Българските публикации очевидно се позовават на статия в мексикански бизнес всекидневник El Financiero, но в нея темата за банкнота с Меси е с въпросителна, а в края на статията се посочва, че предложението футболистът да е върху банкнотата от 1000 песос е било "шега". Освен това централната банка на Аржентина отрече да има планове да емитира банкноти с лика на Меси.
------------------
Този материал е изготвен по проекта "Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда" (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация "Калуст Гулбенкян" (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Според споделена стотици пъти публикация от тази седмица във Фейсбук от националния състав на Одеса през 1894 г. липсват украинците, тъй като тогава "още не са измислени". Според изображението (на руски език) от поста най-голямата национална група в града е руската. Твърдение: В края на XIX в. в Одеса не е имало украинци Проверка показва, че..
Споделена стотици пъти публикация във Фейсбук от края на ноември твърди, че " Русия поставя икономиката на САЩ на колене" с помощта на забрана за доставка на обогатен уран за Съединените щати. Цитира се Максим Шингаркин, "специалист и бивш депутат в Държавната дума", според когото със забраната за доставки на обогатен уран "на практика Русия..
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,