Снимки на кучета – едното до затрупан човек под руини, другото – с изнурен вид и кални крака, се разпространяват в социални мрежи, подвеждайки, че спасяват хора или страдат за жертви от силното земетресение на 6 февруари в Турция. Снимките, предизвикали хиляди реакции след постове на български език във Фейсбук, включително стотици споделяния и десетки коментари, трогват хората, но се оказва, че това са стари фотографии.
Единият кадър фигурира в пост във Фейсбук, публикуван след природното бедствие и придружен от текста: "Понякога думите са излишни", и знамето на Турция. Така внушава, че показва куче, което издирва хора в руините в Турция след земетресението. Или, че домашният любимец стои до затрупания си стопанин или член на семейството му. Постът е имал има стотици споделяния.
Другата снимка, също публикувана във Фейсбук след земетресението, отнело живота на най-малко 22 000 души в Турция и Сирия, е е придружена от текста: "Това е Ангел, българско спасително куче, след тежка работна нощ! Спасил е 10 човека! РЕСПЕКТ!!!". (виж долу)
Снимката с кучето до затрупан човек
Прилагане на обратно търсене на изображението на кучето до затрупан човек с инструмента TinEye показва резултати, от които със сигурност може да се заключи, че снимката не е от 2023 г. Част от тях водят до библиотеки със снимки като тези на Adobe Stock, Shutterstock, Bigstock и Alamy. Най-подробна информацията за тази снимка има в Alamy, където пише, че е направена на 18 октомври 2018 г. от Ярослав Носка, чешки фотограф (виж долу). За описание на текста той е дал "куче търси ранени хора в руини след земетресение" (Dog looking for injured people in ruins after earthquake). Няма повече подробности.
За същата серия от снимки фигурира в Shutterstock и Bigstock, за автор е посочен Noskaphoto, като всъщност става дума за същия чешки фотограф. Тук могат да бъдат видени снимките му в Alamy. Някои от тези снимки са използвани, също подвеждащо, след земетресения в други страни. А проучваната снимка, която изглежда е най-въздействаща, е използвана за илюстриране на ситуацията след земетресението в Албания с магнитуд 6,4 по Рихтер на 26 ноември 2019 г. (виж тук).
Ярослав Носка е потвърдил пред АФП, че е автор на снимката, която е направена преди няколко години, като е посочил още, че тя е била аранжирана.
Кадърът с изнуреното бяло куче с кални крака
Прилагане на обратно търсене на изображението на бялото куче с калните крака с инструмента TinEye показва резултати, от които също може да се направи извода, че става дума за стара снимка. Тя също фигурира в базата с изображения на Alamy (виж долу).
За снимката в Alamy се посочва, че тя е от 30 март 2014 г., като е направена от Рик Уилкинг за Ройтерс. А описанието на снимката гласи: "Спасителното куче Трайън чака да премине през зоната за обеззаразяване при калното свлачище след търсене на жертви в Осо, Вашингтон, 30 март 2014 г.". Същата снимка, подвеждащо е използвана и от потребител в reddit.com на 7 февруари 2023 г. със заглавие: "Това куче, което виждате, е помогнало да бъдат намерени хора в района на земетресението в Турция" (This dog you see helped find people in the earthquake area in Turkey).
Получилите популярност фотографии на куче до затрупан под руини човек и и на изнурено бяло куче с кални крака, описано като "Ангел, българско спасително куче" не са снимани след земетресението, разтресло Турция и Сирия на 6 февруари 2023 г. Следователно всяко тяхно използване нейно използване в контекста на това земетресение е ПОДВЕЖДАЩО.
Действително в Турция, а и в Сирия, стотици спасителни кучета, включително 5 от България, бяха включени за откриването на оцелели под рухналите сгради след опустошителния трус. И са помогнали да откриват оцелели в руините, включително български спасителни кучета. Но нито едно от тях не е кучето, представено като "Ангел, българско спасително куче". Нито едно от работилите в Турция спасителни кучета не е това от снимката до ръката на затрупан човек. Има и множество документирани случаи, които показват привързаността на кучетата към техните стопани при бедствия. Но случаят не е такъв.
----------------------
Този материал е изготвен по проекта "Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда" (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация "Калуст Гулбенкян" (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
В публикация, предизвикала хиляди реакции и споделяния във Фейсбук, се твърди, че градският транспорт в Белград вече е безплатен, а столицата на Сърбия е единственият град в Европа, в който публичния транспорт е без пари . Публикацията е копирана и в други медии със същото твърдение, че Белград е единственият град в Европа, в който градския..
Според споделена стотици пъти публикация от тази седмица във Фейсбук от националния състав на Одеса през 1894 г. липсват украинците, тъй като тогава "още не са измислени". Според изображението (на руски език) от поста най-голямата национална група в града е руската. Твърдение: В края на XIX в. в Одеса не е имало украинци Проверка показва, че..
Споделена стотици пъти публикация във Фейсбук от края на ноември твърди, че " Русия поставя икономиката на САЩ на колене" с помощта на забрана за доставка на обогатен уран за Съединените щати. Цитира се Максим Шингаркин, "специалист и бивш депутат в Държавната дума", според когото със забраната за доставки на обогатен уран "на практика Русия..
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,