Публикация във Фейсбук погрешно осведомява, че в преди месец в Русия е започнала "революция" срещу президента Владимир Путин.
Споделеният над 300 пъти пост в групата "Руската империя - главен враг на България" датира от 8 февруари т.г. и включва видеоклип от протести в руския Далечен изток, на който множество демонстранти във Владивосток, Иркутск, Томск, Барнаул, Омск, Южно-Сахалинск и други градове скандират "Путин – вон“ ("Путин – вън") и "Свободу Навальному" ("Свобода за Навални"). На един от кадрите се вижда и плакат „Хватит терпеть преступления Путина“ ("Достатъчно търпяхме престъпленията на Путин").Текстът към това видео в поста осведомява в телеграфен стил: „В източна Русия - започна антипутинска революция!!! Путин - крадец! Путин – ухади! - скандират руснаци“...
Първото, което прави впечатление, е, че повечето протестиращи са с предпазни маски на лицето, каквито не се носят масово на открито през последната година. Клипът е брандиран с логото "Обманутый россиянин" ("Измаменият руснак") - това е популярен YouTube канал на блогъра Виталий Александрович Шевцов. В момента каналът има 1,37 милиона абонати. Шевцов е украинец, който живее в Киев. Reddit често качва негови публикации с превод на английски.
За проверката изписваме „Дальний восток начал революцию“ (Далечният изток започна революцията) в търсачката на канала "Обманутый россиянин" в YouTube и получаваме следния резултат.
След проверката става ясно, че видеото е отпреди две години. Протестите са по повод ареста на опозиционера Алексей Навални, но времето на Covid пандемията в началото на 2021 г.
Твърдението за "антипутинска революция" в Русия през февруари т.г. е НЕВЯРНО. Видеото в поста във Фейсбук, който твърди това, е отпреди две години, а текстът на публикацията подвежда, че става въпрос за събития от тази година.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Статия, която информира за протест на граждани в защита на паметника на Съветската армия в София, е публикувана в информационен сайт . Авторът твърди, че хората развяват червени знамена и държат плакати с надпис: "Оставете паметниците намира". Информационният материал е подкрепен от снимка, на който се виждат хиляди хора, които са излезли на..
Според споделян стотици пъти пост във Фейсбук от учебната програма на учениците в V и VI клас отпадат класически български произведения, сред които "Родната реч" на Иван Вазов, "Даваш ли, даваш, Балканджи Йово", "История славянобългарска" на Паисий Хилендарски и други. Публикацията в социалната мрежа (виж скрийншота по-долу) внушава, че..
В публикация , споделена в социалните мрежи се твърди, че Българската армия се е обявила против приемането на еврото у нас. В текста се казва още, че "полк 897 ще се бори срещу това". ТВЪРДЕНИЕ: Полк 897 на Българската армия се обявява против приемането на еврото у нас Екипът за проверка на факти потърси отговор от..
Преди дни стана ясно, че българските евродепутати ще настояват розовото масло да се разглежда не като смес от химикали, а като едно вещество, което се използва от хилядолетия. Очаква се регламентът да бъде разгледан в Европейския парламент през май. Това не е първият опит за приравняване на етеричните масла към химическите продукти. Още..
В пост, копиран и споделян стотици пъти в социалната мрежа Фейсбук от януари досега, се изброяват причини, според които България не трябва да приеме еврото. Същият текст е публикуван и на сайтовете "Вестник утро" , The Sofia Times , Bulgarian Newspaper, списание "Зора" . Като първа причина е посочено, че ако влезе в еврозоната, страната ни..
В пост със снимка във Фейсбук, получил стотици коментари и споделяния, пише, че "започва подготовката на пушечно месо", внушавайки извършване мобилизация за Българската армия и евентуалното използване на мобилизираните за чужди интереси (с поред Фразеологичния речник на българския език "пушечно месо" означава "неосъзната войнишка маса, която бива..
В публикации в социалните мрежи се твърди и показва производството на изкуствени яйца в Китай, които след това се изнасят за консумация в други страни. Видеото е споделяно от много потребители във Facebook, среща се и в TikTok. В него се вижда как хора запълват яйцевидната структура с бял материал, наподобяващ белтък, и жълт, наподобяващ жълтък, и след..
През последните няколко години мотивиращо стихотворение, за което се твърди, че е написано от Иван Вазов, е публикувано и споделено хиляди пъти от потребители в социалните мрежи и в различни сайтове. Творбата е озаглавена „Аз мога“. Стихотворението се публикува периодично, а само един от първите постове през 2015 г. има над 3400 споделяния...
Публикация в сайта Obedineni.com обяснява, че истинската опасност се крие не във Covid ваксините, а в тестовете за заболяването, които изменяли човешкото ДНК. Публикацията е споделяна в множество групи в социалните мрежи. Ето цитат от статията без редакторска намеса: "В Тестовете за ковид (а не във ваксините!) се съдържа вещество..
В споделена над 1000 пъти публикация във Фейсбук се твърди, че българският лев "е на над 1000 години" (виж скрийншота по-долу"). Твърдението е част от кампания срещу членството на страната ни в еврозоната. Твърдение: Българският лев е на над 1000 години В информационна брошура за Музейната сбирка на Българската народна банка се..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,