Отпадат ли произведения на български автори от учебната програма?

Снимка: Ани Петрова

Според споделян стотици пъти пост във Фейсбук от учебната програма на учениците в V и VI клас отпадат класически български произведения, сред които "Родната реч" на Иван Вазов, "Даваш ли, даваш, Балканджи Йово", "История славянобългарска" на Паисий Хилендарски и други.

Публикацията в социалната мрежа (виж скрийншота по-долу) внушава, че въпросните произведения отпадат изобщо от учебната програма.

Твърдението се разпространява от години в българското интернет пространство, но отскоро отново се "активизира" във Фейсбук (виж тук и тук).


Твърдение: Класически произведения на български автори отпадат от учебната програма

Проверка с инструменти за търсене на изображения в интернет показва, че илюстрацията, ползвана в поста, е от сайта на бТВ. В информацията на телевизията от 23 януари 2016 г. действително се съобщава за отпадане на произведения от учебната програма, но в края на текста се уточнява, че става дума за проектопромени.

Два дни след публикацията на бТВ - на 25 януари 2016 г. на сайта на Министерството на образованието и науката е публикувано становище на тогавашния просветен министър проф. Тодор Танев, който посочва, "че "История славянобългарска" нито пада, нито изчезва, а отива в IX клас".

Проверка на сайта на МОН показва, че в учебната програма по литература е заложено изучаването на "История славянобългарска".

„Хубава си, моя горо“ на Любен Каравелов, "Къде си, вярна, ти любов народна" и "Вятър ечи, Балкан стене" на Добри Чинтулов, както и първият куплет на марша „Шуми Марица“ ще се изучват по музика", казва още Танев.

От 3 февруари 2016 г. (до 27 януари 2017 г.) поста министър на образованието на мястото на Танев поема Меглена Кунева.

На 16 март 2016 г. на среща с ученици и учители Кунева уточнява, "че "История славянобългарска“ ще се изучава четири, а не три пъти в средното училище":

"Откъс от произведението е предвиден в програмата по история и цивилизации в VII,VIII и X клас и по литература в IX клас".

"Новото в програмите е, че песента на Добри Чинтулов „Къде си, вярна ти любов народна“ е в учебника по музика за VI клас, а по литература в VII клас  ще се изучават „Стани, стани, юнак балкански“ и „Вятър ечи, Балкан стене“. Фолклорните песни „Даваш ли, даваш, Балканджи Йово“ и епосът за Крали Марко са в програмата по история за VI клас , отбелязва още тогавашната министърка на образованието, цитирана на сайта на ведомството.

Справка показва, че „Даваш ли, даваш, Балканджи Йово“ присъства в учебника по история за VI клас на издателство "Просвета".

В прессъобщението на МОН уточнения прави и тогавашният зам.-министър Диян Стаматов. Пред бТВ на 18 февруари 2016 г. той пояснява, че "Родната реч" на Вазов ще се изучава в начален етап. 

Заключение

Твърдението, че няколко произведения от български автори отпадат от учебната програма, е ПОДВЕЖДАЩО. Става дума за разместване в учебната програма. Въпросните произведения не отпадат изцяло, а вече се изучават в различен от V или VI клас или преминават в учебната програма на други предмети - например музика или история. 
------------------

Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck

БНР подкасти:

ВИЖТЕ ОЩЕ

Може ли със заповед на НАТО да има мобилизация в България?

В социалните мрежи се появи съобщение че НАТО разпорежда мобилизацията на 30 000 български военни от 20 май 2023 г. Цитира се и номер на заповедта - № 123-НАТО-2023.  Разпространението е чрез препечатване на текст, а не чрез споделяне на документа.  Според съобщението „заповедта“ на НАТО е „на основание чл. 5, ал. 1 от Протокола за действия на НАТО..

публикувано на 23.05.23 в 06:00

Има ли нови изисквания за влизане и пътуване с автомобил в Турция?

Нови изисквания на турските власти за влизане и пътуване в страната предизвикаха стотици споделяния в социалните мрежи. Те се появиха първо в групите за почивка в Турция във Фейсбук, където за източник на информацията е посочено Генералното ни консулство в Истанбул. Най-много коментари провокира следното разпореждане:  "При влизане на турска..

публикувано на 16.05.23 в 06:00

Вярно ли е, че собствениците на нови автомобили вече няма да ги притежават?

В публикации в „Автомедия“ и „България Он Еър“ се твърди, че традиционният бизнес модел за продажба на автомобили е напът да се промени. Това, което досега е било обичайна практика – клиентът купува колата си от търговеца и тя става негова, се оказва пречка за новите стратегии за екологична устойчивост и опазване на околната среда, се..

публикувано на 12.05.23 в 06:00

Възползват ли се украински бежанци от българското здравеопазване?

Публикации във Фейсбук коментират история отпреди два месеца, когато 59-годишна бежанка от Украйна, която сега живее в България, роди чрез Цезарово сечение. Част от тях внушават, че по този начин жената се възползва от безплатното българско здравеопазване, тъй като няма здравни осигуровки. Валерия Яроцкая е бивша балерина, която в разгара..

публикувано на 08.05.23 в 06:00
През лятото на 2020 г. Министерството на туризма сезира МВР за масово паркиране на автомобили върху дюни на плаж „Крапец-север“ и в района.

Позволяват ли административни пропуски унищожаване на дюните на плажа "Крапец-север"?

Дюните са публична държавна собственост и като такава не могат да се приватизират. Основните видове дюни са зараждащи се дюни, подвижни ( бели ) дюни, неподвижни дюни с тревна растителност ( сиви дюни ) и облесени дюни. Белите, сивите и облесените дюни са обект на по-строго опазване и според Закона за устройството на Черноморското..

публикувано на 05.05.23 в 06:00

Прави ли се оглед по домовете по програмата за подмяна на отоплителните уреди?

Жители на плевенски села сигнализират, че има опити за измами по проекта за подмяна на печките на твърдо гориво с екологични уреди. Измамниците се представят за експерти на общината и настояват да направя оглед в жилищата, чийто собственици са заявили желание за подмяна на отоплителни уреди по проект за по чист въздух Измамници се..

публикувано на 04.05.23 в 14:29

Въвежда ли старозагорско училище "полово неутрални тоалетни"?

В публикации в няколко информационни сайта се появиха информации за "джендър толерантно училище" в Стара Загора (виж тук , тук и тук ).  Става дума за СУ „Максим Горки“, което според сайтовете се е обявило за подходящо за хора с различна сексуална ориентация и полова идентичност. В публикацията под снимка на СУ „Максим Горки“ дори..

публикувано на 03.05.23 в 06:00

Не, американски военни не са затваряли Летище София

Десетки страници във Facebook и информационни сайтове публикуваха на 17 април т.г. и в следващите дни снимки и информация относно предполагаемо затваряне на Терминал 2 на Летище София заради присъствието на американски военни.  Информационните сайтове (например тук , тук и тук ) се позовават на сигнал на читатели, като се твърди, че..

публикувано на 01.05.23 в 06:00

Отровна ли е внесената от Украйна пшеница?

Публикации в различни информационни сайтове, споделяни и коментирани десетки пъти, твърдят, че украинската пшеница, която се внасяше в страната ни до края на миналата седмица е отровна. Според публикациите доказателство за това твърдение е лабораторен анализ на партида, направен на 24 август 2022 г., който няма да бъде обявен официално, защото..

публикувано на 27.04.23 в 06:00

Има или няма дюни извън плажа на къмпинг "Каваците"?

Въпросът има или няма дюни на къмпинг "Каваците" извън плажните ивици вече десетилетия буди страсти и остава нерешен. Периодично се публикуват информации за сложния казус с дюните и тяхната площ (вижте тук и тук ). Много са интересите, които ще  бъдат засегнати при каквото и да е решение на въпроса - държавата, частните..

публикувано на 26.04.23 в 06:00