В българското обществено пространство периодично се появяват твърдения, че Европейският съюз ще забрани някой традиционен продукт, смятан за символ на „българщината“. През годините се разпространяваха такива митове за ракията, шкембе чорбата, розовия домат. Не беше подминат и дюнерът, който е популярна улична храна в много държави в Европа. Едно от доказателствата, че тези опасения са били неоснователни, е фактът, че тези храни и напитки продължават да присъстват необезпокоявани в менюто ни.
Въпреки това обаче тезата, че Брюксел иска да забрани нещо "изконно българско", отново започна да се експлоатира в социалните мрежи. Такъв е случаят с любимите на много хора розови домати сорт „биволско сърце“. Преди близо 10 години активно се разпространяваше твърдението, че ЕС иска да ги забрани. Това не само, че не се случи, но беше и категорично опровергано от Министерството на земеделието. Сега същата дезинформация се появява отново във Фейсбук страница, където е споделена над 2600 пъти. Коментарите под публикацията са стотици, сред тях не липсват и такива, които заклеймяват ЕС.
Откъде тръгва всичко?
През 2014 година започват да се появяват редица идентични публикации в различни сайтове, включително и на интернет страницата на Българската стопанска камара, в които се твърди, че се подготвя нов европейски регламент, който може да забрани производството и продажбата на „най-любимите български зеленчуци“, сред които местни сортове чушки и розови домати.
В повечето статии тогава се цитира зеленчукопроизводителят Данаил Стефанов, който е казал пред бТВ, „че ще има протести, ако забранят тези бабини сортове. Това е нашата история, няма как някой да ни я забрани".
Не били компютри, а компоти
ЕС не е забранявал розовия домат. Това пише в позиция от 2016 г. на Министерството на земеделието по повод редица публикации, които предупреждават за такава опасност. През май 2013 г. Европейската комисия предлага за обсъждане проект на регламент относно производството и предлагането на пазара на растителен репродуктивен материал, т.е. семена. Проектът е отхвърлен с огромно мнозинство от Европейския парламент през март 2014 г. и е оттеглен от ЕК. Предложението се е отнасяло за сертифициране, което е можело да доведе до допълнителни разходи за фермерите. В отхвърления проект на регламент не се съдържат разпоредби, които да забраняват достъпа до пазара на български зеленчуци, произведени от семена, които не са преминали процедура за сертификация.
В нова своя позиция, изпратена до БНР, от Министерството на земеделието потвърждават, че "Европейската комисия не е предлагала и приемала каквито и да е забрани по отношение на вида домат, в т.ч. розов." Оттам обаче добавят, че в началото на месец юни ЕК е предложила проект на законодателство за растителния репродуктивен материал:
"Предложението е под формата на регламент и цели да замени настоящите 10 директиви за търговия със семена и посадъчен материал и множество други юридически инструменти, като в обхвата му не попада Директивата за горските видове за които е предложен отделен регламент. Законодателното предложение има за цел да направи юридическите и технически изисквания към растителния репродуктивен материал по-лесни за разбиране и прилагане, да хармонизира практиките в държавите членки, както и да даде по-големи права на бизнес операторите да извършват дейности под официален надзор. Законодателното предложение дава по-добри възможности за запазване на био разнообразието, облекчения, които ще се прилагат за крайни клиенти и обмен между генетични банки и неправителствени организации. Предстои обсъждане на проекта за регламент в работни групи в Съвета на ЕС."
Твърдението, че ЕС е искал да забрани българския розов домат, е НЕВЯРНО. Спекулациите по темата започват през 2014 г. заради предложения през 2013 г. от ЕК проект на регламент относно производството и предлагането на пазара на семена, който впоследствие е отхвърлен от Европарламента. В своята същност обаче той не е съдържал забрана за търговия на български зеленчуци дори и те да са несертифицирани.
------------------
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Споделена близо 1000 пъти само за 2 дни публикация във Фейсбук група твърди, че спонсорът на олимпиадата – автомобилният производител "Тойота" е изтеглил рекламите си. Изображението към текста внушава, че решението за това е взето заради церемонията по откриване на Игрите в Париж на 26 юли, която бе подложена на мащабна критика заради ЛГБТ..
През последните дни в социалната мрежа Фейсбук се разпространяват публикации с предполагаемо изказване на президента Румен Радев, в което той осъжда правителството за прекъснатите връзки с Русия и невъзможността руски самолети да помогнат за пожарите в България. "За съжаление днес не можем да поискаме помощ от Русия за гасене на пожари, защото..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,