Групи във Фейсбук с десетки хиляди последователи активно подхранват носталгични настроения по социализма и припомнят на потребителите на социалната мрежа колко "хубав, евтин, уреден и спокоен" е бил животът в Народна република България. Обикновено за тази цел модераторите използват фотографии от миналото. Но снимки, които уж би трябвало да изобразяват живота у нас в епохата на социализма, всъщност са от други държави и дори не отговарят на желания период.
Куриозен е случаят със споделяна стотици пъти снимка, която би трябвало да илюстрира "вкусен топъл обяд в работнически стол през социализма". Всъщност фотографията е от болница в Сараево от 2019 г. и е използвана за статия, в която пациенти се оплакват от лошата храна в лечебните заведения в столицата на Босна и Херцеговина (виж двата скрийншота по-долу).
Споделена над 1400 пъти фотография, която трябва да илюстрира "поколение, което никога няма да се върне", всъщност показва деца от село край Вроцлав. С помощта на обратно търсене снимката може да бъде открита в цветен вариант в полски специализиран сайт, макар и с дата 1982 г.
В една от носталгичните Фейсбук групи наскоро е публикувана снимка, която би трябвало да показва щастливото детство през лятото на село у нас в миналото.
Снимката отново умишлено е направена чернобяла и ретуширана, но пак с помощта на обратно търсене на изображение се вижда, че тя всъщност е цветна. Търсенето води до вече неактивен австралийски сайт, на който снимката се виждат с дата 9 април 2013 г. Децата може да бъдат видени и в клип в ЮТюб на същата австралийска организация. Проверка на метаданните на кадъра показва, че той е заснет на 24 януари 2013 г.
Фотография (виж скрийншота по-долу), която също трябва да илюстрира хубавия живот на село в миналото в България, пък се използва само от сайтове и социални мрежи в Албания, Босна и Херцеговина, Северна Македония.
Колкото до колата на снимката по-долу, тя е германска. Човекът на волана е конструкторът на миниавтомобила Ервин Химер (виж тук).
A снимката на жената зад бара (виж по-долу) e направена в Унгария, както може да се види тук, където са публикувани фотографии от Fortepan - общественият фотоархив на Унгария. Кадърът в публикуваната в българска Фейсбук група е изрязан, така да не се вижда надпис на унгарски в горния десен ъгъл, както и бутилките на заден план.
------------------
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
БНР получи сигнал за разпространяването на дезинформация срещу цифровото евро в религиозни сайтове и социални групи. Проверката ми показва, че видеа с фалшиви новини срещу бъдещата единна цифрова валута наистина се разпространяват в подобни канали. Едно такова видео на страницата "Вяра с Мисъл" в социалната мрежа "Фейсбук" има 29 хиляди..
Във видео, публикувано от Костадин Костадинов в официалния му профил във Фейсбук, лидерът на "Възраждане" твърди, че ако от 1 януари 2026 г. България влезе в еврозоната, българските народни представители няма да могат да гласуват бюджет, който преди това не е одобрен от Европейската централна банка. На разпространеното видео се вижда надпис, от..
Присъединяването на България към еврозоната и приемането на еврото се приближава все повече, след като на 19.06.2025 г. всички страни от еврозоната одобриха препоръката за присъединяването на България към нея от 01.01.2026 г. На следващия ден, 20.06.2025 г., ЕКОФИН, т.е. министрите на икономиката и финансите на страните членки от еврозоната..
Темата "за" и "против" въвеждането на еврото за официална валута на България продължава да е водеща за потребителите на социалните мрежи. Продължават и протестите в защита на българския лев из цялата страна, участниците в които призовават и за оставка на правителството , както и за провеждането на референдум. Идеята за обществено..
На 31 май 2025 г. в цялата страна се проведоха протести за запазване на българския лев . В София събитието премина с шествие и демонстрация на пл. "Независимост“. Заедно с протестните действия не закъсня и дезинформацията, свързана с проявата. Във Фейсбук страницата "Референдум против еврото! Да запазим българският лев!“ се появи информация, че..
С тотици споделяния, коментари и публикации в социалните мрежи, както и десетки в медиите, продължава да предизвиква цената на черешите тази година . Стойността на сладкия червен плод – символ на лятото, е подложена на постоянен обзор от онлайн потребителите, включително и на сравнения каква е тя у нас и в чужбина, ден за ден...
По време на посещение на президента на Република Южна Африка Сирил Рамапоса в Белия дом на 21.05.2025 г. американският държавен глава Доналд Тръмп излезе с обвинения , че белите фермери в африканската държава са подложени на преследване. В Овалния кабинет Тръмп помоли своите служители да пуснат видео , публикувано след това в социалната мрежа..
На 28 април 2025 г. в 12:33 ч. местно време енергийните системи на Испания и Португалия преживяха пълен срив. Малък район на Франция, близо до границата с Испания, също беше засегнат от инцидента, но за много кратък период от време. Останалата част от европейската енергийна система не беше засегната от енергийния колапс. Малко след полунощ на..
В публикации, споделени във Фейсбук, се твърди, че Владимир Путин е поздравил българите по повод Великден. В тях е цитиран руския президент, който приветства българите с думите (без редакторска намеса): "Христос воскресе, братя! Живот и здраве, мир и любов, щастие и благополучие в семействата и домовете. Помнете, че никой не може да ни раздели“...
Папа Франциск почина на 21 април, а на 26 април се състоя погребението му в базиликата "Санта Мария Маджоре". Конклавът за избор на нов папа ще започне на 7 май, когато приключва деветдневния траур за покойния духовен водач на католиците по света. "Папата на народа", както бе наричан преживе 266-ият глава на Римокатолическата църква, остава в сърцата..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,