В споделена десетки пъти публикация в различни Фейсбук групи се твърди, че Унгария е забранила еврото до 2078 година. Не са дадени подробности в какъв смисъл и поради какви причини има такава забрана, няма и посочен източник на информацията.
Коментари под поста показват, че много потребители вярват на написаното и го подкрепят.
Унгария е член на Европейския съюз от 2004 г., но към момента все още не е член на еврозоната и националната валута форинтът не е част от Европейския механизъм за обменни курсове (ERM II). Правителството на Виктор Орбан няма и целева дата за приемане на еврото.
Позиция за евентуално въвеждане на еврото е изразена през миналата година от управителя на Националната банка на Унгария (Magyar Nemzeti Bank, MNB) Дьорд Матолчи.
През юни той е заявил, че Унгария не бива да обмисля сериозно приемането на еврото преди 2030 г., тъй като присъединяването към зоната на единната валута, преди икономиката ѝ да е надлежно подготвена, би имало обратен ефект. Според Матолчи когато Унгария достигне около 90% от средното ниво на ЕС по отношение на икономическото развитие, тогава приемането на единната валута може да бъде поставено на дневен ред.
"Опасно е да се влиза в клуба на богатите, докато икономиката не е подготвена за това.(...) Може би около 2030 г. или малко по-късно бихме могли да достигнем 90% от средното ниво на ЕС по отношение на развитието, тогава си струва да влезем (в еврозоната), тъй като еврото има много предимства", заяви Матолчи пред държавното унгарско радио.
"20 държави вече са въвели еврото и в един момент нашата страна трябва да ги последва", подчертава още гуверньорът.
През август 2023 г. министърът на финансите Михали Варга също заяви, че е рано да се говори за приемане на еврото. По думите му е важно да се възстанови балансът в икономиката, а фискалната политика трябва да е насочена към намаляване на дефицита и публичния дълг.
През ноември 2023 г. в отговор на въпрос от член на парламента какви условия са необходими за въвеждането на еврото, които Унгария не може да изпълни, управителят на Националната банка Дьорд Матолчи пише, че банката е „ангажирана с успешното и безопасно въвеждане на еврото в Унгария“. Икономиката на страната обаче „все още не е на правилното ниво на зрялост за еврото“. Към този момент няма да бъдат изпълнени и критериите от Маастрихт, защото инфлацията и дългосрочните лихвени проценти в Унгария са над горната граница. Централната банка обаче е разработила набор от условия за присъединяване към еврозоната, състоящ се от няколко променливи, наречен Маастрихт 2.0.
Проучване на Евробарометър от пролетта на 2023 г. показва, че 72% от унгарците одобряват идеята за присъединяване към еврозоната.
Междувременно тази година проучване на Германско-унгарската индустриално-търговска камара показа, че подкрепата сред германските инвеститори в Унгария за въвеждане на еврото в страната е стигнала до най-високото си ниво от 13 години. 73% от 241 инвеститори, анкетирани между 19 февруари и 20 март 2024 г., са "за", което е рязко нагоре от ниски нива от около 50% през 2016 и 2017 г. Германските компании са едни от най-големите работодатели в Унгария, като наемат повече от 220 хиляди работници. Това е 10% от цялата работна сила, работеща в частния сектор на страната.
Твърдението, че Унгария е забранила еврото до 2078 година, е НЕВЯРНО. Няма никаква информация за подобно решение през последните месеци. Към момента правителството на Виктор Орбан няма целева дата за приемане на еврото, нито е обявило забрана за въвеждането му. Липсва и официална позиция на правителството относно вероятностите за въвеждане на общата европейска валута, която да замени унгарския форинт. Управителят на централната банка Дьорд Матолчи потвърждава решимостта на Банката да приеме еврото, но не преди 2030 г. За момента Унгария не отговаря на необходимите критерии за въвеждане на единната европейска валута.
------------------
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Според споделена стотици пъти публикация от тази седмица във Фейсбук от националния състав на Одеса през 1894 г. липсват украинците, тъй като тогава "още не са измислени". Според изображението (на руски език) от поста най-голямата национална група в града е руската. Твърдение: В края на XIX в. в Одеса не е имало украинци Проверка показва, че..
Споделена стотици пъти публикация във Фейсбук от края на ноември твърди, че " Русия поставя икономиката на САЩ на колене" с помощта на забрана за доставка на обогатен уран за Съединените щати. Цитира се Максим Шингаркин, "специалист и бивш депутат в Държавната дума", според когото със забраната за доставки на обогатен уран "на практика Русия..
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,