Румен Радев не е казвал, че съжалява за липсата на руска помощ за борба с пожарите

Испански самолет за борба с пожарите се включи в борбата с огъня в района странджанското село Воден.
Снимка: Стоян Радев

През последните дни в социалната мрежа Фейсбук се разпространяват публикации с предполагаемо изказване на президента Румен Радев, в което той осъжда правителството за прекъснатите връзки с Русия и невъзможността руски самолети да помогнат за пожарите в България. 


"За съжаление днес не можем да поискаме помощ от Русия за гасене на пожари, защото руските самолети нямат право да кацат в България, заради нашите политици, защото това би означавало "намеса във вътрешните работи на България", пише в публикацията.


Твърдение: Румен Радев е казал, че съжалява, че не можем да поискаме помощ от Русия за борба с пожарите

Екипът за проверка на факти на БНР не откри публично достъпни подобни твърдения на държавния глава. На 18 юли в коментар за пожарите в страната Румен Радев заяви, че очаква изпълнителната и законодателна власт да създадат условия за осигуряване средства за противопожарна техника.

"Ние всеки път си вадим поуки от тези пожари и най-сетне трябва да създадем условия да има достатъчно средства. Като се почне от противопожарни машини, хеликоптери, оборудване на служителите на тази служба. Това да не се забравя след поредния пожар. Аз благодарих преди малко на министър-председателя на Чехия Петер Фиала за изпратената навременна помощ. В момента липсва представител на турската страна, но изказвам благодарност и на Турция за изключително важната и навременна помощ. Дали и как се справя правителството, това е въпрос вече на един всеобхватен анализ когато се потушат пожарите".

В помощ на борбата с горските пожари в България беше задействан Механизмът за гражданска защита на ЕС. България получи два хеликоптера от Чехия, един от които от противопожарния флот на rescEU. Помощ изпратиха също Турция и Испания.

В отговор до БНР от прессекретариата на държавния глава посочват, че "президентът Радев не е изричал "цитираните" в публикацията думи".

Твърденията как Русия оказва или иска, но не може да окаже помощ на страни от региона в борбата с пожарите, не са нови. Точно преди година в социалните мрежи у нас бе разпространена снимка с руски самолет, който уж потушава пожари в Гърция, "въпреки че тя е изпратила военна помощ за Украйна". Говорителката на руското МВнР Мария Захарова обаче заяви тогава, че тази информация не отговаря на истината (виж подробности тук  и тук). 


ЗАКЛЮЧЕНИЕ


Твърдението, че президентът Румен Радев е критикувал правителството за прекъснатите връзки с Русия и невъзможността руски самолети да помогнат за пожарите в България е НЕВЯРНО.

------------------

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

С карта или в кеш: Разплитане на таксите

Наскоро в онлайн пространството популярност придоби видео с "финансов съвет" на тема плащане с карта/кеш. Краткото видео е публикувано на Facebook страницата Pestelivo, има 20,2 хил. харесвания, над 5 хиляди споделяния и множество одобрителни коментари. Авторът на клипчето насърчава хората да плащат в брой вместо с карта с обяснението, че едни..

публикувано на 17.11.25 в 06:30

Къде е възможно да се появят табели с надписи на глаголица?

Стотици коментари в социалните мрежи предизвика публикация под заглавие "Глаголицата се завръща" .  От подзаглавието на статията, посветена на онлайн инициатива, става ясно, че тя "предлага подмяна на пътните табели с имената на градовете, като се премахне латиницата" - идея, която намира отзвук и онлайн сред потребителите, които прави..

публикувано на 03.11.25 в 06:30

Наистина ли змия е умряла, след като е ухапала пиян мъж?

В публикация, която само за няколко часа стана изключително популярна, се твърди, че пепелянка е умряла в Хърватия, след като е ухапала пиян мъж. Невероятната история на хърватина събра хиляди споделяния за няколко дни . Твърдението се тиражира както в социалните мрежи, така и в сайтове с новинарска насоченост, както може да се види тук  и   тук..

публикувано на 27.10.25 в 06:30

Ще има ли къде да обменим жълтите си стотинки в евро?

В момента протича  Националната информационна кампания за въвеждането на еврото в България . Кампанията цели да предостави на българите достоверна информация за етапите и сроковете от процеса по преминаване към единната европейска валута. Българи из цялата страна изразяват своите притеснения около процеса на превалутиране. В онлайн..

публикувано на 20.10.25 в 06:30

Цапа ли нарочно някой докато чистим "Люлин" и "Красно село"?

Сиви контейнери с връх от цветни пликчета, пълни с разнородни отпадъци, заобиколени на места от ненужни някому вещи и черни чували с още и още смет в и край тях. Така накратко може да бъдат описани хилядите снимки в социалните мрежи, които споделят потърпевши и съпричастни хора от столицата, където от повече от седмица два жилищни района..

публикувано на 13.10.25 в 06:50

Бузлуджа – многофункционален културен обект, не луксозен хотел

В тиражирана информация се твърди, че емблематичният монумент от социализма на Бузлуджа ще стане луксозен хотел под шапката на Marriott. В публикациите се казва, че хотелът ще "приютява световни туристи, бизнесмени и любители на архитектурата в лъскави стаи с 360-градусова панорама към Балкана, модерен спа център, инфинити басейн, мемориална галерия..

публикувано на 29.09.25 в 06:30

Изобразен ли е дяволът на банкнотите от 50 евро?

Във видео, разпространявано в групи с религиозна тематика в социалните мрежи, се твърди, че банкнотата от 50 евро е доказателство, че благодарение на приемането на еврото в България ще дойде дяволът.   Според създателя на видеото - банкнотата може да изобразява рогат демон или дявол, ако бъде сгъната по определен начин и доближена до огледало...

публикувано на 15.09.25 в 06:30

Как социалните мрежи вдъхнаха живот на зомбита - зайци, елени, катерици?

Бързоразпространяващи се кадри на животни от Съединените щати, заразени с бързоразпространяващ се вирус, заляха това лято социалните мрежи отвъд Океана. В края на август по темата се появиха и статии в превод на български език, заради които от екипа на "БНР - Проверка на факти" потърсихме коментар от експерт биолог и географ. За..

публикувано на 08.09.25 в 06:30

Каква е връзката между цифровото евро и Антихриста?

БНР получи сигнал за разпространяването на дезинформация срещу цифровото евро в религиозни сайтове и социални групи. Проверката ми показва, че видеа с фалшиви новини срещу бъдещата единна цифрова валута наистина се разпространяват в подобни канали. Едно такова видео на страницата "Вяра с Мисъл" в социалната мрежа "Фейсбук" има 29 хиляди..

публикувано на 14.07.25 в 06:55

След приемането на еврото: ЕЦБ ли ще определя бюджета ни?

Във видео, публикувано от Костадин Костадинов в официалния му профил във Фейсбук, лидерът на "Възраждане" твърди, че ако от 1 януари 2026 г. България влезе в еврозоната, българските народни представители няма да могат да гласуват бюджет, който преди това не е одобрен от Европейската централна банка. На разпространеното видео се вижда надпис, от..

публикувано на 30.06.25 в 06:30