Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки.
"Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е машинен превод на български (виж скрийншота по-долу).
Фейсбук страницата няма посочена връзка с веригата магазини, а указаният сайт е от платформа за съкращаване на URL. Адресът води към страница, имитираща тази на фирмата за спортни стоки, където се иска попълване на анкета.
Рекламата от края на юли, когато е и създадена страницата, присъства и в друг вариант: "Decathlon предлага миналогодишната палатка QUECHUA на всички българи над 25 години, за да се отървете от излишните наличности и да освободите склада за нови модели. Щракнете върху бутона и отговорете на 3 въпроса" – отново на неправилен български и вероятно с машинен превод от друг език.
Рекламата в няколко варианта е споделена от потребители - реални или не, стотици пъти. В последния ѝ вариант коментарите са от предполагаеми полски потребители, но написаното от тях отново е на развален български език. Проверка показва, че рекламата се разпространява във Фейсбук и през други страници на различни езици – френски, унгарски, словенски.
На сайта на посочената фирма няма никаква информация за евентуални подаръци.
Но във официалната Фейсбук страница на веригата има публикация от 30 юли (виж тук)
"На вниманието на всички наши потребители – получихме сигнал за подвеждаща реклама от фалшива страница във Facebook, която провежда кампания с подарък палатки от наше име", се посочва в съобщението, което предупреждава:
"Бъдете предпазливи и не споделяйте своите лични данни, данни от банкови карти или други платежни инструменти при онлайн комуникация със съмнителен източник, освен ако не сте изрично сигурни за тяхната достоверност".
Представител на фирмата заяви пред БНР, че "нямаме практика за провеждане на промоции, свързани с анкети":
"Неколкократно повтаряме на потребителите, че всяка промоция, която имаме, се обявява само и единствено на нашите официални страници и сайт. Обясняваме им за какво да внимават при подобни реклами, как да разпознават измамите, да не предоставят толкова лесно личните си данни".
"За съжаление случаите продължават, както и се увеличават потребителите, станали жертва на тези измами", заявиха още от фирмата.
Екипът за проверка на факти на БНР и друг път е разобличавал фалшиви реклами, публикувани в социалните мрежи.
------------------
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Споделена близо 1000 пъти само за 2 дни публикация във Фейсбук група твърди, че спонсорът на олимпиадата – автомобилният производител "Тойота" е изтеглил рекламите си. Изображението към текста внушава, че решението за това е взето заради церемонията по откриване на Игрите в Париж на 26 юли, която бе подложена на мащабна критика заради ЛГБТ..
През последните дни в социалната мрежа Фейсбук се разпространяват публикации с предполагаемо изказване на президента Румен Радев, в което той осъжда правителството за прекъснатите връзки с Русия и невъзможността руски самолети да помогнат за пожарите в България. "За съжаление днес не можем да поискаме помощ от Русия за гасене на пожари, защото..
Съгласно множество публикации в онлайн издания и постове в социалните мрежи, както и според председателя на партия "Възраждане" Костадин Костадинов бронетранспортьорите, дарени от България на Украйна, е можело да се използват за гасене на пожарите, които бушуваха у нас през последните дни. Твърдение: В борбата с пожарите е..
Публикация във Фейсбук приписва изказване на президента на Китай Си Цзинпин, че при опасност от Трета световна война Китай ще помогне на Русия, а "на вас и Бог няма да може да ви помогне", ако решим да помогнем на Москва. "Стига сте обвинявали Китай . Китай не помага на Русия в момента , но ако реши да помогне Китай на Русия , на вас и Бог няма да..
В публикация, споделена в социалните мрежи над 4300 пъти, се твърди, че цената на електричеството в България на 25 юни 2024 г. е била 203,39 евро /MWh, при цена 70-80 евро в други страни. Твърдението провокира стотици негативни коментари. Твърдение: Цената на електричеството в България на 25 юни 2024 г. е била 203,39 евро/MWh В сайта..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,