"Статистика – за плачещи и днес по Тошовото време" е озаглавена една от тях, публикувана в началото на месеца и разпространена над хиляда пъти.
В табличен вид в нея са проследени стойностите на средната работна заплата през 1984 година и четири десетилетия по-късно, т.е. през 2024-а.
Нейният автор, който обаче не е посочен, успява да изчисли колко литра бензин и мляко, както и колко килограма свинско месо и брой хлябове, а също и колко киловатчаса електроенергия, сме могли да си позволим спрямо въпросната надница.
Въпреки липсата на уточнения за кои видове пшенични изделия или млечни продукти става дума точно, а също и от коя част на прасето е месото, казано разговорно, впечатление прави и друго – сравнението на лева днес с лева от преди.
Подобен е и случаят с появяващата се периодично картинка в социалните мрежи, изобразяваща бензиностанция от преди близо половин век, пред която на опашка чакат автомобили, придружена от напомняне за "цената на бензина у нас", но в стотинки.
Така в края на януари напомненянето на цените на различните видове горива, част от които вече не могат да бъдат открити в безнзиновите колонки из страната, заживя нов живот, споделено десетки пъти, заедно с призива "Всеки може да сравни преди и сега ...".
От екипа на "БНР-Проверка на факти" решихме да се включим, но като уточним как е коректно да правим сравнения между стойностите днес на една стока или услуга спрямо тези преди.
За целта се свързахме с експерти – един от икономистите-статистици, които наскоро издадоха изследване, което проследява реалните доходи и покупателната способност на българите в рамките на три периода – Комунизъм (1948-1989 година), Преход към пазарна икономика (1990-2002 година) и Период на европейска интеграция (от 2003 година до наши дни).
"Живеем в съвсем различно време - пазарите са различни, икономиката е отворена. Преживяхме огромни инфлационни процеси и имаме спомени за тях, така че няма как да сравняваме лева от миналото с лева от днес", подчета в интервю за рубриката доцент Ралица Ганева от Софийския университет "Свети Климент Охридски".
"Ако ние искаме да сравняваме миналото със съвремието е хубаво да избягваме сравнения от рода на "какво можех да си купя с едно левче преди и какво мога да си купя с едно левче днес" - просто не са едни и същи левовете, не е едно и също времето. Хубавото на тези години е, че за дълги периоди цените бяха фиксирани и другото хубаво е, че има документи, официални публикации с тези цени, така че човек не може да се заблуди. Много често в публикациите, които виждам има несъвсем коректни данни и изводи, които се правят на база на тези данни".
"В общия случай, което, разбира се, го прави валидно и за горивата, ще кажа следното: да сравняваме 1 лев от 1984-а година с 1 лев от 2024-а година не е коректно", посочи доцентът в коментар на първата публикация със сравнения:
"Това, че валутата носи същото име, не означава, че ние боравим с една и съща валута. Имаме смяна на парите през 1999 година, когато махнахме три нули отвсякъде - от цени, от банкноти, от заплати. И въпреки, че повечето хората са с усещане, че това неозначава, че сме си сменили валутата, напрактика ние сме я сменили. Неслучайно и новото наименование, т.е. новият код, по който наричаме българския лев е BGN, а старият беше BGL. Не може така директно да се сравняват цени от едно време", категоричен е експертът, напомняйки, че страната ни сменя своята валута четири пъти за половин век.
"За да се ориентирате само ще кажа, че без да отчитаме инфлацията, ако средната заплата в София днес е около 3 000 лева, ако нямаше деноминация, то средната заплата щеше да е 3 000 000 лева, а средна заплата от 200 лева 1984-а с ония левове означава, че в днешните ни пари това са 20 стотинки. Това мисля, че много ясно показва колко трудно е директно да се сравняваме и ето защо най-добрият начин да се сравнява това, което е било преди с това, което е днес, е да се гледа покупателната способност на доходите", посъветва доцент Ралица Ганева хората как сами коректно да изчислят дали тиражирани в социалните мрежи данни и сравнения са точни и дори верни.
В своето съвместно изследване с доцент Калоян Ганев и професор Мартин Иванов, озаглавено "Реални цени, реални доходи и покупателна способност през комунизма, прехода и европейската интеграция", те проследяват стойностите на няколко хранителни стоки, както и на алкохола като използват официалните данни, публикувани от Националния осигурителен институт, Централното статистическо управление и Националния статистически институт.
От миналата година НСИ разполага и с обновена дигитална библиотека, част от която са статистически годишници, в които са поместени и цените на богата гама от стоки и услуги в годините.
Сравненията обаче, са трудни, не само, защото в годините назад не е имало единен индекс, както каза за БНР доцент Ралица Ганева, но и защото информацията за някои периоди е по-трудно да бъде открита:
"Първите години на новата икономика на комунистическия режим, статистически годишници умишлено не са издавани в началото на 50-те. Преразказано на нашия екип от свидетели на времето е, че тогава не са публикували нищо официално, защото се изчаквали да достигнем американците и западноевропейците, за да ги изненадаме с напредъка. След ВСВ до средата на 80-те има откъслячни данни, но ние намерихме архивни документи, които са за служебно ползване и успяхме да върнем лентата назад максимално".
"И другият период, който се оказа много труден е точно началото на Прехода, защото информацията за 1989-а е трябвало да бъде публикувана 1990-1991 година, но тогава настъпват промени и малко са пропуснали детайлното публикуване", добави експертът, както и уточи, че в България има данни за цените и потреблението на домакинстраната от 1750 година насетне, тъй като статистиката ни след Освобождението е една от най-развитите в Европа.
Въпреки това в изданията, които периодично препубликуват статии за стойностите на горивото през 1969 година, липсва коректно посочен първоизточник на тези данни.
Нашата проверка на публикацията в социалните мрежи от този месец, позоваващ се на въпросните данни, установи и че снимката, с която тя е придружена, не е от България, а от Русия.
Сред албумите със стари фтотографии във форум, този кадър е споделен под заглавие, в което е уточнен и адресът на автомобилната бензиностанция (АЗС – "автомобильная заправочная станция"), както и че направен в Москва през 1967 година.
За сравнение, в публикациите, където се тиражират цените на на А-66, А-72, А-76, АИ-93 и АИ-98, снимките са от нашата страна:
Именно на най-често използваната снимка на бензиностанция, направена в Бургас през 80-те години, ясно се вижда не надпис "БЕНЗИН", а типичното за тези съоръжения лого на "Петрол" – държавното снабдително преприятие, създадено през 1948-а година и предназначено "да снабдява народното стопанство с необходимите петролни деривати чрез поделенията в страната", както е посочено на сайта на Транспортния регистър за компанията, която в наши дни е частна.
В историческата справка се напомня и през същата година е приет Закон за държавния монопол над петролните продукти, с който държавата налага контрол над горивата, чийто конкретни стойности варират в годините на негово действие.
Освен в материали под заглавие "Бензин за Стотинки: Как Карахме През 1969 година а през скапаната демокрация е близо 3 лева", коректна снимка откриваме и в анализ, посветен на живота в комуниститеския период у нас в сайта socbg.com.
Публикацията, от която е част снимката на бензиностанция край Плевен от 1977 година, е третата от поредица, посветена на сравненията на цените на стоки и услуги, включително и на транспорта, за който доцент Ралица Ганева каза:
"Обобщено цената на транспортните услуги - било то градски транспорт или междуградски, наистина е била по-ниска от преди 1989-а. В годините на Прехода цената започва рязко да нараства и в днешно време е относително по-висока спрямо миналото. Но цeната на горивата определно като относителен процент от дохода, който е нужен, за да се закупи определено количество, определено днес е по-ниска и всеки може да го провери, т.е. да вземе средна заплата от близкото минало, да вземе средна заплата от НСИ и да види колко литра бензин би могъл да си закупи с една средна заплата".
Този тип стоки и услуги "изискват един допълнителен анализ и уточнения, свързани с политиката. Примерно на горива – условията, при които са били внасяни и при които се внасят днес, международните пазари и доколко ние сме били зависими от тях", напомни икономистът.
"През социалистическия период цената на електроенегията, както и на този тип услуги е проследявана в рамките на индекс. Много ясно може да се проследи какво се е случило през целия период на социализма, през Прехода и след това, с реалната им цена и покупателната способност на доходите спрямо тях", добави доцент Ралица Ганева, цялото интервю с която може да чуете в звуковия файл.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ:
Внушенията, създадени от публикации в социалните мрежи, които сравняват цените на храни, стоки и услуги, както и на електроенергията, и на горивата през годините преди и след като България става демократична република, са ПОДВЕЖДАЩИ.
Липсата в тях на официални източници на тези стойности, както и използването на неточни снимки, може да подведе аудиторията.
Манипулация на общественото мнение в една или друга посока може да се получи и заради директното, некоректно сравнение на цените в български левове във времеви периоди, в които стойността им е различна, включително заради редица зависещи или не от държавата икономически фактори.
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg. Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
На 20 януари Доналд Тръмп положи клетва като 47-ия президент на САЩ. На 24 януари държавният секретар Марко Рубио разпореди да бъде замразено финансирането на почти всички програми за чуждестранна помощ на САЩ. Стъпката беше предприета, след като в свой указ американският държавен глава призова за паузиране в срок от 90 дни на външната помощ, която..
В публикация, споделена 300 пъти във Фейсбук, се твърди, че ако налеем гореща вода върху ябълка, химикалите ще се покажат веднага. "За да проверите дали ябълките съдържат опасни консерванти, залейте ябълките с малко преварена вода. Чакайте малко. Ако видите, че се появява слой восък, това са ябълките, които са вредни за вашето здраве", се..
В публикация, предизвикала хиляди реакции и споделяния във Фейсбук, се твърди, че градският транспорт в Белград вече е безплатен, а столицата на Сърбия е единственият град в Европа, в който публичния транспорт е без пари . Публикацията е копирана и в други медии със същото твърдение, че Белград е единственият град в Европа, в който градския..
Според споделена стотици пъти публикация от тази седмица във Фейсбук от националния състав на Одеса през 1894 г. липсват украинците, тъй като тогава "още не са измислени". Според изображението (на руски език) от поста най-голямата национална група в града е руската. Твърдение: В края на XIX в. в Одеса не е имало украинци Проверка показва, че..
Споделена стотици пъти публикация във Фейсбук от края на ноември твърди, че " Русия поставя икономиката на САЩ на колене" с помощта на забрана за доставка на обогатен уран за Съединените щати. Цитира се Максим Шингаркин, "специалист и бивш депутат в Държавната дума", според когото със забраната за доставки на обогатен уран "на практика Русия..
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,